Atatürk'ün ayak bastığı bina restore edilerek açılışı gerçekleştirildi

Atatürk'ün ayak bastığı bina restore edilerek açılışı gerçekleştirildi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Temmuz 1933 yılında Karamürsel’e geldiğinde ilk ayak bastığı ev olarak bilim tarihi bina Karamürsel Belediyesi tarafından restore edilerek açılışı gerçekleştirildi. 800 bin liraya mal oldu

Atatürk'ün ayak bastığı bina restore edilerek açılışı gerçekleştirildi Karamürsel Haber

Atatürk'ün ayak bastığı bina restore edilerek açılışı gerçekleştirildi

Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Temmuz 1933 yılında Karamürsel’e geldiğinde ilk ayak bastığı ev olarak bilim tarihi bina Karamürsel Belediyesi tarafından restore edilerek açılışı gerçekleştirildi.

800 bin liraya mal oldu

Karamürsel Belediyesi tarafından ihalesi yapılan ve çalışması tamamlanan eski belediye binası restorasyon işi biterek açılışı gerçekleştirildi. Karamürsel Belediyesi'nin sahildeki eski hizmet binası olan ve 24 Temmuz 1933 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ziyaretinde bulunduğu bina olması nedeniyle ayrı bir öneme sahip yığma ve ateş tuğlasından yapılmış bina restorasyonu tamamlanarak açılışı gerçekleştirildi. 20 Aralık 2012 tarihinde ihalesi yapılan ve 800 bin TL harcanarak tarihi bina restorasyonu tamamlanarak açılışı gerçekleştirildi..

Başkanlık makamı

Binanın restorasyon işlemi geçtiğimiz Ocak ayında başlamış, olumsuz hava şartları nedeniyle yavaş ilerlemişti. Bir süre sonra binanın bir bölümünde çökme yaşanmış, çalışmalar tamamen durmuştu. Firma yetkilileri yaşanan olumsuzlukların sonrasında çalışmaları hızlandırdı. Duvarların özel yapıştırıcı sıvı ile sağlamlaştırdı restore çalışmalarının ardından açılışı gerçekleştirilen tarihi binanın, giriş katının Atatürk’ün o günlerinden ve Karamürsel’in eski resimlerinden oluşan ayrıca Efsane güreşçi Aydın Demir ve Ahmet Taşçı’dan oluşan resimlerin bulunduğu müze, diğer katının bir odası başkanlık makamı yapıldığı eski belediye binasının açışlına Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Karamürsel garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Sadık Eroğlu, Karamürsel Emniyet Müdürü Coşar Özler, Altın Kemer sahibi Aydın Demir, Ahmet Taşçı, siyasi ilçe başkanları meclis üyeleri daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Okulların açılışıyla vatandaşların ziyaretine açılacak

Açılış öncesi konuşma yapan Karamürsel belediye Başkanı İsmail Yıldırım, bu binanın yapımı kendi paramla değil tamamen sizlerin parasıyla yapılmıştır bu nedenle bu binada vatandaşların rahatlıkla gezip dolaşabileceği bir konum haline getirilerek yani müzeye dönüştürüldü. Yıldırım’ın ardından Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu’da Belediyenin böyle bir tarihi Karamürsel’e kazandırmasından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

Müzeye dönüştürülen tarihi eski Karamürsel Binasının vatandaşlara ziyareti okulların açılışıyla birlikte yapılacağı belirtilirken, müze haftanın yedi günü mesai saatleri arasında ziyaretlere açık ve ücretsiz olacağı belirtildi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom