Zahmetli hasadı olan ceviz Karamürselli üreticinin yüzünü güldürdü

Karamürsel’de cevizin hasadı başladı. Karamürsel’de 31 yıldan buyana ceviz yetiştiriciliği yapan 78 yaşındaki Halit Dinç, ve eşi Nermin Dinç (76) her yıl bu zamanlarda ceviz topladıklarını ve zahmetli olduğunu belirtti.

Zahmetli hasadı olan ceviz Karamürselli üreticinin yüzünü güldürdü Karamürsel Haber

Karamürsel’de cevizin hasadı başladı. Karamürsel’de 31 yıldan buyana ceviz yetiştiriciliği yapan 78 yaşındaki Halit Dinç, ve eşi Nermin Dinç (76) her yıl bu zamanlarda ceviz topladıklarını ve zahmetli olduğunu belirtti.

Halit Dinç yaptığı açıklamada yörede, her ağaçtan ortalama 70 ile 90 kilogram ceviz elde edildiğini belirterek, ilçemizdeki ceviz üretiminin, dağınık ve genellikle tarla kenarlarındaki tek ağaçlardan oluşmasıdır. Cevizin meyve veren en yüksek ağaçlardan olması nedeniyle toplanmasının zor olduğunu belirterek, “Bu nedenle sırıkla silkelenen meyvedir ceviz. Yüksek dallarını silkelemek için de üzerine çıkmak gerekiyor. Zahmetli hasadı var” dedi.

Kilosunu 15-20 lira arasında

Cevizi, yeşil kabuğunun çatlamasıyla hasat etmeye başladıklarını anlatan Dinç, şunları kaydetti: “En ideal hasat dallardan silkelemedir, ancak bu oldukça zor. Bu nedenle hasadı sırıkla cevizin dallarına vurarak yapıyoruz. Yere düşen meyveleri toplayıp, yeşil kabuğundan ayırıyoruz. Havalı bir yerde örtü üzerine sererek kurutuyoruz. Bu yılki üründen memnunuz. Kilosunu 15-20 lira arasında satışa sunuyoruz. Satışları her üretici bireysel olarak yapıyor.” dedi.

Ceviz’in lekesi zor çıkar

Son günlerde hasat mevsimi olması nedeniyle tezgahlarda yerini alan taze cevizde tek sorunun yeşil kabuğunun yağlı boya gibi ele yapışması olduğunu belirten Halit Dinç, ''Cevizin bıraktığı yeşil leke kolay, kolay elden çıkmaz. Ancak, elleri iki dakika kadar sirkeye batırıp bir pamukla ovduktan sonra soğuk suyla yıkamak lekelerin giderilmesine katkı sağlayacaktır'' dedi.

Stresin düşmanı ceviz

Günlük yaşantınızda stres sağlığınızı etkiliyorsa, ceviz yemenin tam zamanı, olduğunu belirten Halit Dinç, yetiştirdiği cevizler üzerinde yaptığı araştırmaları da anlatarak bakın şöyle konuştu, bilim adamları cevizin stresle savaşmaya yardım ettiğini söyleyen Dinç. Hasadına başlanan, dışındaki yeşil kabuğu kafa derisini, sert kabuğu kafatasını, içindeki zar beyin zarını, meyvesi ise beynin fizyolojik yapısını andıran cevizin, kimyasal içeriğiyle beyin sağlığını da koruduğunu belirten Dinç, şöyle devam etti, araştırmacılar laboratuarda yaptıkları deneylerde beslenmesinde ceviz ve ceviz yağı tüketenlerin dinlenmiş kan basınçlarının düştüğünü ve kan basıncının strese daha iyi yanıt veriyor.

Bunamaya karşıda koruyucu

Dinç, "Günlük yaşamda tüm strese yol açan nedenlerden uzaklaşamıyoruz. Bu çalışma bize beslenme değişikliğinin strese karşı vücudumuzun daha iyi yanıt vermesini sağladığını gösteriyor. Ayrıca, C-reaktif proteinini de düşüren cevizler kardiyovasküler hastalık riskini de azaltabiliyor. Zengin bir lif, antioksidan ve doymamış yağ asidi kaynağı olan ceviz özellikle alfa linoleik asit ve Omega-3 yağ asitleri içeriyor. Bilim adamları, cevizin, bunamaya karşı da koruyucu olabileceğini ortaya koyduğunu söylüyor. Bilim adamların yaptığı araştırmada, ceviz türü kuruyemişlerin içerdiği vitaminlerin, antioksidanların ve yağ asitlerinin bunama riskini azaltmak ve alzheimer hastalığının gelişim sürecini yavaşlatmakta etkili olabileceği gözlemlendi. Bilim adamları, her gün ceviz yemenin bunamayı engellemeye yardım ettiğini belirlediler.

E vitamini de var

Yapılan araştırmalarda, ceviz yenmediği zaman öğrenme, hatırlama ile fiziksel ve duygusal kontrolde dikkat çekici kayıplar olduğunu belirlediler. Cevizin Alzheimer's hastalığının ilerlemesini yavaşlatmada veya hastalığın başlangıcını geciktirmede faydalı olduğu kaydedildi. Sonuçlara göre, cevizin içinde bulunan E vitamini ve flavanoidler bunamaya yol açan zararlı serbest radikalleri tahrip etmeye yardımcı oluyor.

Yaş olarak kilosu 15-20 arasında

Son yıllarda, yüksek kesimlerdeki ormanlık alanların ağaçlandırmasında en yaygın meyve türü olarak değerlendirilen cevizin, bu yıl yaş olarak kilosu 15-20 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı bulurken, uzmanlar da sağlık açısından önemine dikkati çekerek, tüketimini öneriyorlar. Araştırmalara göre ''cevizin fizyolojik yapısının benzerliğinin yanı sıra içeriğindeki vitaminlerle de beyin dostu olduğunu'' belirten Dinç, Cevizin, dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisini, sert kabuğu ile kafatasını, içindeki ince zar ile beyin zarını, meyvesi ile de beynin şeklini adeta birebir yansıttığını belirten uzmanlar, ''Bu benzerliğin yanı sıra sağlık açısından da ceviz tam bir beyin dostu''

Şekli ile beynin küçültülmüş bir modeli

Şekli ile beynin küçültülmüş bir modeli olan cevizin Omega 3, Omega 6, A, B ve E vitaminleri ile lif yönünden zengin olmasının yanı sıra, beyin için gerekli gümüş iyonlarını da içerdiğini ifade eden Dinç, ''Antibakteriyel özelliği olan gümüş iyonları beyin sağlığının koruyucusudur. Ceviz, beynin ihtiyacı olan gümüş iyonlarını içeren tek meyvedir’

ÖSS ve SBS sınavlarına giren öğrenciler

Uzmanların cevizin beyin sağlığına olumlu katkı sağlamasının yanı sıra kalp ve kolesterol için de vazgeçilmez bir meyve olduğunu belirten Dinç, ''Ceviz sadece ileri yaştaki bireyler için değil gelişme çağındaki çocuklar için de tüketimi gerekli bir meyve. Cevizi, zihin açıcı, dikkat toplayıcı özelliği nedeniyle uzmanların ÖSS ve SBS gibi sınavlara giren öğrencilere hararetle öneriliyor. Cevizin kan kolesterolünü düşürücü etkisinin de bilimsel olarak kanıtlandığına belirten Dinç, cevizin enerji içeriğinin oldukça yüksek olması nedeniyle günde 30-45 gramdan fazla tüketilmesini de önermediğini belirtti.

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom