Camiler ve Din Görevlileri Haftası Karamürsel'de Başladı

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Karamürsel'de Başladı Karamürsel Müftülüğü tarafından düzenlenen 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' başlatıldı. Karamürsel Kültür Merkezinde düzenlenen programa Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan konuşmacı olarak katılarak ‘Cami ve Namazla Arınma’ adlı konferansı verdi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Karamürsel'de Başladı Karamürsel Haber

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Karamürsel’de Başladı

 

Karamürsel Müftülüğü tarafından düzenlenen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ başlatıldı. Karamürsel Kültür Merkezinde düzenlenen programa Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan konuşmacı olarak katılarak ‘Cami ve Namazla Arınma’ adlı konferansı verdi.

 

Karamürsel Kültür Merkezinde düzenlenen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ programına Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Özarslan, Karamürsel Emniyet Müdürü Coşar Özler, Karamürsel Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, Karamürsel İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük, Gölcük İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, daire amirleri, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

‘Cami ve Namazla Arınma’ temasının işlendiği program Ömer Gölbaşı hocanın okuduğu Kur’ân-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programın açılış konuşmasını Karamürsel İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük gerçekleştirdi. Küçük konuşmasında “2003 yılında camiler ve din görevlileri haftası olarak kutlanmaya başladı. Camiler haftası kutlamaları hayırlı uğurlu olsun. Camilerimiz eğitim merkezi olsun istiyor ve manevi eğitimlerin devamlı buralarda gerçekleşmesini talep ediyorum. 2015 yılı din görevlileri haftası startını Karamürsel ilçemizde gerçekleştiriyoruz. Camilerimiz hep ayakta dursun” dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan ‘Cami ve Namazla Arınma’ adlı konferansında şöyle konuştu. ‘Camiler, dil, renk, ırk ve kültür farkı gözetilmeksizin bütün mü’minleri tevhid inancı etrafında toplayan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekişmesini sağlayan, kutsal mekanlarımızdır. Camilerimizin kapısı herkese açıktır. Kadın-erkek, çocuk, genç-ihtiyar, zengin-fakir, amir-memur bütün insanların buralarda Allah’a ibadet ederek huzur bulurlar.

 

Camiler, ibadet yerleri olmakla beraber aynı zamanda, eğitim ve öğretimin yapıldığı birer ilim ve irfan yuvalarıdır. Okunan hutbeler, yapılan vaazu nasihatler ile her yaştan insana dini bilgiler öğretilir, kalplere Allah, Peygamber, vatan ve millet sevgisi yerleştirilir. Kısacası camilerimiz, önce ibadethane, sonra eğitim, kültür ve sosyal faaliyet merkezleri, birlik ve beraberliğimizin teminatı olan kutsal mekanlar ve toplumsal hayatımızın en temel müesseseleridir.

 

Cami ve mescitler, Kur’an’ın ifadesiyle “Beytullah, yani Allah’ın Evi”dir. Bu durumda caminin müdavimi olan mü’minler, Allah’ın misafiri olarak orada bulunuyorlardır. İnsanlar bile evlerine gelen misafirlerine ikramlarda bulunurken, hiç şüphesiz Allah Teâlâ da evine gelen misafirlerini boş çevirmez. Öyleyse mü’minler olarak Allah’ın evleri olan camilerimizi şenlendirelim, cemaate devam etmek suretiyle oraları gerçek anlamda imar edelim. Unutmayalım ki, camiler ne kadar bakımlı olursa olsun, içerisinde ibadet eden cemaat yoksa imar edilmiş sayılmaz, çünkü camilerin süsü içinde namaz kılan cemaattir.

Programın sonunda Yaklaşık bir yıldan buyana sabah namazlarını hatimli kıldıran İmam Mehmet Çetin’e İl Müftüsü tarafından başarı belgesiyle ödüllendirilirken programa konuşmacı olarak katılan Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan’a Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu tarafından Karamürsel’in meşhur sepeti ile çiçek vererek teşekkür etti.

 

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom