Grip Salgınına Karşı Dikkat !

Soğuk havaların hakim olmasıyla birlikte bağışıklık sistemimiz zayıflamaya başlar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalıkların başlamasına sebep olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin ve minarallere ağırlık vermeliyiz.

Grip Salgınına Karşı Dikkat ! Sağlık

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Karakaya, virüslerinin neden olduğu gribin, toplumda yaygın olarak görülen ve hastaneye yatışı gerektirebilecek ölçüde ciddi bir hastalık olduğunu kaydetti. Dr. Karakaya, şiddetli baş ağrısı, vücut ağrısı, kırgınlık, öksürük ve ateş ile seyreden gribin yüzde 1 -3 arasında değişen oranla ölüme de yol açabildiğini söyledi. Gripten korunmanın en iyi yolunun aşı olduğunu belirten Dr. Karakaya, "Çünkü aşı, risk grubundaki kişilerde grip virüsüne bağlı komplikasyonların önlenmesi ve hastalığın daha hafif geçirilmesini sağlayarak hastaneye yatışı azaltmaktadır." dedi.

Kimler aşı yaptırmalı?

Dünya Sağlık Örgütü'nün, 2015-2016 yılı için 6 aydan büyük herkesingrip aşısı olmasını önerdiğini hatırlatan Karakaya, şunları dile getirdi: "Ancak yaşlılarda, gebelerde, sağlık personelinde, kreşe giden çocuklarda, kronik akciğer hastalığı, kalp hastalığı, nörolojik hastalıkları, kan hastalıkları, diyabetes mellitus, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları olan hastalarda, immünsuprese hastalarda, 19 yaş altında olup uzun süreli aspirin kullananlarda ve obez bireylerde hastalık ciddi seyredebilir ve ölüme yol açabileceği için aşılamanın yapılması önem arz eder."

Grip aşılarının gribe yol açmadığını ifade eden Karakaya, aşının koruyuculuğunun, aşı yapıldıktan ortalama 2 hafta sonra başladığını ve etkinliğinin o yıl ile sınırlı olduğunu sözlerine ekledi.

 

Kış hastalıklardan korunmak için nasıl beslenmeliyiz ?
Kış aylarında virüsler yayılır ve salgın başlar. En sık görülen ise grip salgını veya üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bunlar soğuğa karşı vücudun direncinin düşmesiyle ortaya çıkar. Peki, kış hastalıklarından korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Soğuk havaların hakim olmasıyla birlikte bağışıklık sistemimiz zayıflamaya başlar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalıkların başlamasına sebep olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin ve minarallere ağırlık vermeliyiz.

 Her ne kadar kışın spor yapmak insanları zorlasa da hastalıklardan korunabilmenin en iyi yollarından biri. Kapalı spor salonlarında yapılacak spor yerine temiz hava da yapılan 5 dakikalık bir spor vücuda iyi gelecektir.

Sarımsak ve soğan doğal antibiyotiktir. Bunları tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

 Günlük olarak taze meyve tüketmek sistemi güçlendirir.

 Kış aylarında bol bol sebze tüketilmeli. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler sizi hem vitamin hem de mineraller açısından hastalıklardan koruyacaktır.

 C vitamini kışın vücuda en iyi gelen besinlerdendir. Bunun için C vitamini karşılayabilecek portakal, greyfurt , mandalina gibi meyveleri sık sık tüketmeliyiz.

 Kış aylarında da diğer zamanlarda olduğu gibi güne kahvaltıyla başlamak zinde tutar.

 Çinko eksiliği bağışıklık sisteminin de zayıflamasına yol açar. Özellikle kırmızı ve beyaz et çinko bakımından en zengin kaynaklardır.

 

Havalar soğuk olduğu için vücut ısısı genel olarak düşer.Vücut ısısını dengede tutabilmek için bol bol  su tüketilmeli .Ayrıca  ıhlamur, kuşburnu, nane limon, ada çayı gibi içecekleri tüketmek hastalıkları önler.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom