Karamürsel İhsaniye Avcıköy Sulama Barajı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Karamürsel İhsaniye Avcıköy Sulama Barajı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Karamürsel yapılacak olan İhsaniye-Avcıköy Sulama Barajı bilgilendirme toplantısı yapıldı Karamürsel İhsaniye-Avcıköy bölgesinde tarımsal sulama amaçlı olarak yapılacak olan İhsaniye-Avcıköy barajı ile ilgili Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğünden gelen heyet tarafından Karamürsel Öğretmenevi Konferans salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Karamürsel İhsaniye Avcıköy Sulama Barajı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Karamürsel Haber

Karamürsel İhsaniye Avcıköy Sulama Barajı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Karamürsel yapılacak olan İhsaniye-Avcıköy Sulama Barajı bilgilendirme toplantısı yapıldı

Karamürsel İhsaniye-Avcıköy bölgesinde tarımsal sulama amaçlı olarak yapılacak olan İhsaniye-Avcıköy barajı ile ilgili Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğünden gelen heyet tarafından Karamürsel Öğretmenevi Konferans salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Karamürsel Kaymakamlığı tarafından düzenlenen söz konusu baraj projesinin hedefe ulaşması ve maksimum verimlilik açısından bölge paydaşlarının belirtilen bilgilendirme toplantısına Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Kocaeli DSİ 15. Şube Müdürü Kenan Akyürek, DSİ Bölge Planlama Başmühendisi Cemal Vatansever, DSİ Planlama Şube Müdürü Mustafa Gördeli, DSİ 1. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Albostan, kamu kurumları, ilgili muhtarlar, sivil toplum örgütleri ve bölge çiftçileri katıldı.

Toplantı sırasında açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri Kocaeli Şube Müdürü Kenan Akyürek, Karamürsel’de şu anda bitmiş olan Kızderbent gölet ve sulamamız var. Şu anda devam eden Tepeköy Barajımız şu anda yüzde 80 seviyesine ulaştık önümüzdeki yıl burayı da bitireceğiz. Sulama projesini de önümüzde aylarda bitirmeyi hedefliyoruz yaklaşık bin yüz araziyi bu sayede sulayacağız.

İnebeyli göletimiz 2015 yılı mart ayında projesini gerçekleştirdik nisan-mayıs aylarında inşaatına başlamamız gereken bir göletimizdi ancak kamulaştırma haritalarının yapımı zaman aldı, orada çıkan bazı uyuşmazlık nedeniyle şu anda yatırımıza bu yıl başlayamadık önümüzdeki yıl yani 2016 yılında ona da başlayacağız. Planlama ve proje aşamasında olan en önemli projemiz İhsaniye/Avcıköy Barajları bunlar iki ayrı baraj konumları ayrı ancak beraber çalışacak alana ve bölgeye hitap edecek projeler.

İhsaniye yapım ihalesi gerçekleştirildi. Şu anda ihale süreci devam etmekte bir aksilik olmadığı taktirde önümüzdeki mart-nisan ayında temel atılacak. Avcıköy barajı ile ilgili ise proje aşamalarının sonuna gelindi buranında ihale programları içerisinde 2016 yılı içerisinde yapılması hedefleniyor. Eğer bir aksilik olmadığı taktirde buranında temeli 2016 yılında atılabilinir. İhsaniye ve Avcıköy barajlarının iki bin küsur tarım arazisinin sulanmasına yönelik aynı zamanda da 15 bin metreküp suyunda içme suyu olacak bu su Karamürsel’in sahil kesimine, Altınova ve Gölcük’e kadar uzayacak. Sonuçta bu bölgenin hem içme suyuna hem de sulamaya büyük katkı sağlayacak verimli bir proje olacak dedi.

Tabi bu yapımları yaparken mutlaka bir çok zorluklarla ve olumsuzluklarla karşılaşıyoruz. Ve vatandaşlarımızda bunlardan olumlu ve olumsuz olarak etkileniyor. Her türlü yatırımlarımızda bu tür sorunlarla karşılaşıyoruz. Burada da sizlerin beğenmeyeceğiniz uygun görmeyeceğiniz yada bu şekilde olsun olacaktır. Bunlar proje aşamasında bunların hepsi hesaplanıyor ve düşünülüyor. Sizlerin bu yapım aşamasında önerilerinizi değerlendireceğiz dedi.

Devlet Su İşleri Kocaeli Şube Müdürü Kenan Akyürek’in açıklamasının ardından muhtarlar barajlar konusunda sıkıntılarını dile getirerek en büyük sorunlarının köylerine giden yolların yapılacak olan barajlardan büyük kısmı etkisi altında kalacağı ve yollarının bağlantıları

uzayacağı konusuna değinirken Kızderbent Çamdibi Sulama Birlik Başkanı Mustafa Özarslan barajla olan sıkıntılarını dile getirdi. Karamürsel Ziraat Odası Başkanı Memduh Birinci ise İhsaniye barajının konumunun yanlış yer olarak tespit edildiği yapılan diğer barajların vadide yapıldığını ancak İhsaniye Barajının tarım arazisinin tam kalbine yapıldığına değinerek barajın yerinin yanlış olduğunu tarımın azaldığına değinerek buralarda arazilerin yüzde altmışının satıldığı ve alan kişilerin hiçbir şekilde tarım yapmadığı yapanların ise hobi olarak yaptıkları ve yapılan Körfez Köprüsü nedeniyle tarım arazisi olarak değil de genelde alınan yerlere bağ evleri yapılmak üzer alındığı ve gençlerin tarımla uğraşmadıkları gibi buralardanda büyük il ve ilçeler göç ettiklerini dile getirdi.

Konuşmalarının ardından Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu yaptığı konuşmada Karamürsel’e yapılacak olan bu barajların Karamürsel’e ve çevresine çok büyük katkı sağlayacağına değinerek baraj konusunda önerilen ve konuşulanlar DSİ tarafından değerlendireceğini belirterek bu toplantının Karamürsel için olumlu olduğunu belirtti.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom