ADD Karamürsel Şubesinden Akit TV hakkında suç duyurusu

ADD Karamürsel Şubesinden Akit TV hakkında suç duyurusu Atatürk Düşünce Derneği (ADD) Karamürsel Şubesi, "Atatürk'ün manevi hatırasına basın yoluyla hakaret edildiği" iddiasıyla Akit TV yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

ADD Karamürsel Şubesinden Akit TV hakkında suç duyurusu Karamürsel Haber

ADD Karamürsel Şubesinden Akit TV hakkında suç duyurusu

Atatürk Düşünce Derneği (ADD) Karamürsel Şubesi, "Atatürk'ün manevi hatırasına basın yoluyla hakaret edildiği" iddiasıyla Akit TV yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Karamürsel Adliyesi'ne gelen ADD Karamürsel Şube başkanı Münteha Purut ve üyeleri, savcılığa şikayet dilekçelerini sundu. Dilekçede, Akit TV'nin 10 Kasım'daki haberinde ‘Atatürk'ün manevi hatırasına basın yoluyla hakaret’ suçunu oluşturduğu savunularak, televizyon yetkililerinin cezalandırılmaları için haklarında kamu davası açılması talep edildi.

Atatürk Düşünce Derneği (ADD) Karamürsel Şubesi Başkanı Münteha Purut ve Yönetim Kurulu üyeleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün, üzerinde yaşadığımız ülkenin istiklal savaşı mücadelesinin kazanma önderliğini yaparak, Türkiye Cumhuriyeti Devlet’inin kuruluşuna öncülük ve önderlik etmiş, bu uğurda canla başla çalışmış bir devlet adamı olduğuna inanarak O2nun ilkelerini ve düşüncesini savunmakta, bu ilkelerin ve düşüncelerin devamlılığını sağlama alanında çalışmaktadır.

Adlarını bilmediğimiz ‘Akit Televizyonu’ yayınlarını hazırlayan ve yayımlayan şüpheliler 10 Kasım 2015 günlü yayınlarında akan görüntü üzerinde uzun bir süre ‘Zulüm 1938’de son buldu. Mustafa Kemal Yıllar Önce Bugün Öldü’ yazısıyla birlikte yine aynı haberde yer alan konuşma metni, ses tonu uygun olan bir kişi tarafından olumsuz bir şekilde okunarak, Atatürk’ün hatırasına basın aracılığıyla alenen hakaret ederek, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü itibarsızlaştırmaya çalışarak suç işlemiştir.

Şüphelilerin bu eylemleri 8816 sayılı yasa hükümlerine açıkça aykırılık oluşturmaktadır. Yukarıda anlatılan ve açıklanan nedenlerden dolayı ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nızca belirlenecek re’sen de göz önünde bulundurulacak nedenlerle; Akit Televizyonu’nun yukarıda ifade edilen yayınını hazırlayan ve yayımlayan şüphelilerin eylemleri 5816 sayılı yasaya aykırılık oluşturduğundan aleyhlerine soruşturma ve cezalandırılmaları istemiyle kamu davası açılmasını talep ettiklerini belirten dilekçelerini ve bu dilekçeleriyle birlikte ‘Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında kanun metnini de ekleyerek Karamürsel Cumhuriyet başsavcılığına teslim ettiler.

Karamürsel Adliyesi önünde açıklama yapan ADD Karamürsel Şubesi Başkanı Münteha Purut, Atatürk ve cumhuriyete yapılan çirkin saldırıların sınır tanımadığını söyledi. Atatürk'ün ölümünün 77. yıldönümünde saldırganlığın en üst boyutlara ulaştığını belirten Purut, ‘Bu ve benzeri çirkinlikleri yapanların amaçları, Atatürk'e gönülden bağlı halkımızı çileden çıkartarak kışkırtmak ve kargaşa yaşatmaktır. Ancak, bu saldırılara karşı sabrımızın sonsuz olduğu düşünülmemelidir. Her fırsatta dini referanslar gösterenlerin, İslam dininde, 'ölen insanın arkasından kötü konuşulmaz' etik anlayışını dahi çiğneyerek, Türk yurduna ve cumhuriyetine hayat veren büyük önderin anısına yaptıkları bu çirkin saldırıyı şiddetle lanetliyor, Atatürkçü Düşünce Derneği Karamürsel Şubesi olarak Karamürsel Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuyoruz.’

Açıklamanın ardından ADD üyeleri, suç duyurusuyla ilgili hazırlanan dilekçeyi savcılığa teslim etti.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom