Yarın Mevlid Kandili

Mevlid kandili Peygamber efendimiz Hz. Muhammedin doğduğu gece olduğu için dinimizde büyük önem taşır.

Yarın Mevlid Kandili Karamürsel Haber

Kuran'ı Kerim'dede bildirildiği gibi son Peygamber olan Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.S)'in kutlu doğumu olan Mevlid Kandili yaklaşıyor. Herzaman olduğu ve Kıyamete kadar'da devam edecek bu çoşkulu kutlamalar Dünyayı saracak. Camiler, Medreseler, Kurslar Kandil için hıncahınç dolup taşacak.

İnsanların aklına gelen ilk sorular tabiki Kandil gecesi hangi ibadetler yapılır olacaktır. işte o ayrıntılar siz değerli okuyucularımıza Karamürsel.Tv ailesi olarak hazırlanıp aşağıda sunulmuştur. Şimdiden Kandilinizi en içten dileklerimizle kutluyoruz.

 

Mevlid'in kelime anlamı doğumdur, Mevlid Kandili dediğimizde ise Hz. Muhammed (S.A.S)'in doğduğu gece minarellerde yakılan kandiller akıla gelmektedir. 

Mevlid Kandilinde Nasıl İbadet Yapılır Nasıl Zikredilir , İşte Mevlid Kandilinde Yapılması Gereken ve Sevap Olan İbadetler : Mevlid Kandiline Bu geceye Mahsus İbadetler Şu Şekilde Sıralanmıştır :

 

1. Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.


2. Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.


3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.


4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.


5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.


6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.


7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.


8. Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.


9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı;gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.


10. Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.


11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.


12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.


13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.


14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.


15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.


16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.


17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.


18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.


19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom