Karamürsel Kent Konut Sahipleri Kandırıldı mı?

2008 yılında Kocaeli Büyükşehir ve Kent Konut tarafından Karamürsel Kayacık Mahallesi Kovuk Çınar mevkiinde gerçekleştirdiği 384 konut inşaat sahipleri kandırıldı mı?

Karamürsel Kent Konut  Sahipleri Kandırıldı mı? Karamürsel Haber

Karamürsel Kent Konutlarından ev sahibi olan vatandaşlar kandırıldı mı? 2008 yılında reklamlar, broşür ve bilgilendirme toplantılarla tanıtımı yapılan ve bu tanıtımlara göre buradan ev sahibi olan vatandaşlar kandırıldı mı?

 

Yüzme Havuzu ve Spor Tesisi Yapılmadı

Tanıtımlarda ve maketlerde gösterildiği gibi yapılmadığını ve bu zamana kadar da vaat edilenlerin yerine getirilmediğinden dolayı kandırıldıklarını belirten Kent Konut sahipleri,  ‘bize tanıtımlarda belirtilen sosyal tesislerden, yüzme havuzuna, tenis ve futbol sahasından yürüyüş yollarına kadar her türlü ayrıntının düşünüldüğü ama bunların hiçbiri şuana kadar yapılmadı yapılması içinde hiçbir girişimde bulunulmuyor. Bizler bu evleri satın alırken bizlere bunların olduğu maketler broşürler ve tanıtımlarda slayt gösterilerinde yüzme havuzu spor tesisi ile tanıtıldı ama aradan 5 yıl geçmesine rağmen bu konuda hala bir çalışma olmadığı gibi bir açıklamada yapılmıyor, biz kent konut sahipleri olarak kandırıldığımıza inanıyoruz.

 

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunuldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşlarından Kent Konut’un Karamürsel’de yaptırdığı konutlardan daire alan Önder Kaymaz, ‘görevi ihmal ve görevi suistimal’ suçları işlediğini iddia ederek Kent Konut hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 2008 yılında Kent Konut’a başvurduğunu, maketler üzerinden ve broşürlere bakarak son derece modern bir yerde daire satın aldığını belirten Kaymaz, ‘Ancak 15 Haziran 2010’da dairemi teslim aldığımda, birçok yerin eksik olduğunu gördüm. Kandırıldığımı ve haksız kazanç elde edildiğini düşünüyorum, yüzme havuzu, spor tesisleri, sosyal tesisin yapılmadığını vurgulayarak Karamürsel Cumhuriyet Savcılığına 2010 yılında suç duyurusunda bulunmuştu.

 

“Görevi Suiistimal” suçunu işlediğini düşünüyorum.

Önder Kaymaz, ‘söz konusu dairemizi 2008 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Konut A.Ş. den satın aldık. Dairemiz 15.06.2010 tarihinde teslim edildi. Halen bu daireyi ikametgâh olarak kullanıyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden satın aldığımız dairemiz, bize satış sözleşmelerine, satış sırasında bize gösterilen ilan kitapçığına ve site maketine uygun olmadığından ve Büyükşehir Belediyesinin vaat ettiği site yapılmadığından aldatıldığımız, kandırıldığımız, fazla para ödediğimiz ve “dolandırıldığımızı” düşünüyorum. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi yerine getirmesi gereken görevlerini yerine getirmediği için “Görevi İhmal”, hatta bu görevleri bilerek yerine getirmeyip maddi kazanç elde ettiği için “Görevi Suiistimal” suçunu işlediğini düşünüyorum. Şöyle ki :

 

2010 yılında savcılığa verilen dilekçe

1-Büyükşehir Belediyesi 2008 yılında inşasına başladığı Karamürsel Merkez Kent Konutlarının satışı için ilçemizde büro açmış, vatandaşlara daha iyi tanıtım yapmak için de iskele yakınında karavan şeklinde bir araçla reklam, ön satış ve tanıtım faaliyetine girişmiştir. Tanıtım faaliyetleri sırasında vatandaşlara maket üzerinde tanıtım yapılmış, Ek-1 de görülen resimlerde dairelerin ve sitenin ne tür vasıflar taşıyacağı hakkında beyanlar ve vaatlerde bulunmuştur. Ancak bu vaat ve beyanlardan örneğin yüzme havuzu ve spor tesisi yapılmamış, dairelerimizin teslimi 1 yıl geç yapılmasına ve 15.06.2010 tarihinde dairemizi teslim almamıza rağmen ortada ne spor tesisi, ne de yüzme havuzu bulunmamaktadır. 2008 yılı şartlarına göre henüz temeli yeni atılmış bulunan daire için bizden KDV ve vergi hariç 116.400.00 TL alan Büyükşehir Belediyesi satışını yaptığı evin değerini site içinde, yüzme havuzu ve spor tesisi sayesinde yüksek tutmuş, ancak tarafımıza teslim edilen dairenin bulunduğu mahalde ne site ne havuz ne de spor tesisi yer almamıştır. Bu nedenle büyük maddi kaybımız söz konusudur. Büyükşehir Belediyesinin bizi dolandırdığını ve zarara uğrattığını düşünüyorum. Yazılı dilekçesi

 

Yukarıdaki gerekçeler ve eklerdeki kanıtların tarafınızdan dikkate alınması, Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunduğumu ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

 

İki belediye arasında anlaşmazlık

Kent Konut’un içine yapılacak olan yüzme havuzu, spor tesisleri, sosyal tesis alanın Karamürsel belediyesine ait olduğu bu yerin fiyat konusunda Kent Konut’la anlaşamadığı için yapılamadığı iddialar arasında. İddiaya göre Kent Konut Karamürsel belediyesine bu yer için verdiği teklife karşılık Karamürsel verilen teklifin iki katı gibi bir fiyat istediği bu nedenle Kent Konut bu anlaşmazlık nedeniyle vaat edilen yüzme havuzu, spor tesisleri, sosyal tesisi yapamadığı belirtilirken bir başka iddiaya göre Kocaeli Büyükşehir belediyesine ait olan ve Kent Konut binalarının altında bulunan bir yerin Kocaeli Büyükşehir belediyesine ait olduğu buraya karşılık Kent Konut’a yapılacak olan yüzme havuzu, spor tesisleri, sosyal tesisi yeriyle takas edilmesine de Karamürsel belediyesinin bu yerin bedeli düşük olduğu içinde bu teklife sıcak bakmaması vaat edilen yüzme havuzu, spor tesisleri, sosyal tesisinin yapılmamasına neden olurken bir başkan iddia ise Kent Konut tarafından Karamürsel’deki Kent Konut’a daireleri olanlara belli miktarda para bile ödeyelim dediği de belirtiliyor.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom