DİKKAT !!! Karamürsel’de telefon dolandırıcıları taktik değiştirdi;

‘Ölen kişilerin aileleri aranarak bizden mal aldı, ödenmemiş senetleri var’

DİKKAT !!!  Karamürsel’de telefon dolandırıcıları taktik değiştirdi; Karamürsel Haber

Diğer Haberimizi Mutlaka Okuyunuz Ses Kayıtları Mevcut İçerisinde.

 

HABER İÇİN TIKLAYIN

 

Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak, aradıkları kişileri dolandıranlar taktik değiştirdi. Karamürsel’de ölen kişilerinin ailelerini ve yakınlarını telefonla arayarak ‘vefat eden kişi bizden şu kadar mal almıştı icralık olmak istemiyorsanız parayı ödeyin’ yöntemiyle vatandaşları dolandırma yoluna gidiyorlar.

 

 

Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak, aradıkları kişileri dolandıranlar şimdide Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde ölen kişilerin ailelerini yakınlarını telefonla arayarak ‘vefat eden kişi bizden şu kadar mal almıştı ödenmemiş senetleri var, icralık olmak istemiyorsanız parayı ödeyin’ yöntemiyle vatandaşları dolandırma yoluna gidiliyor.

 

Telefon dolandırıcıları bu defa taktik değiştirerek vatandaşları dolandırmaya devam ediyorlar. Bir şekilde hayatını kaybeden kişileri basından yada sosyal medyadan takip eden dolandırıcılar, bu ölen kişileri ve ailelerini ve yaptıkları işleri ve araçlarının olup olmadıkları araştırdıktan sonra o aileye telefon açılarak, ‘ben avukatım, vefat eden eşiniz, yada babanız bizden (eğer çiftçi ise traktör, yada esnafsa arabası hangi markaysa) bizden traktör-araba parçası almıştı elimizde ödenmemiş şu miktarda senetleri bulunmakta lütfen vereceğim şu banka hesabına en geç bir hafta içinde ödeme yapınız, aksi taktirde icra işlemlerini başlatacağım’ diyerek karşısındaki vatandaşlardan para dolandırılma yoluna gidiliyor.

 

Kargo yoluyla gönderilen İcra İhtarı Sahte

Bu konuda Karamürsel’de bir vatandaşa İstanbul Barosuna kayıtlı Avukat’ın imzalı Hukuk Departmanı ve Danışmanlık İcra İhtarı’nı yazılan evrakta aynen şunlar yazıyor;

Müvekkil şirket ……….. ile Müteveffa …….. arasında imzalanan 08/07/2015 tarihli 1996 model 285 S Massey Ferguson-yedek parça (piston, piston kol burç,, segman takımı) mal alış-satış sözleşmesinden kaynaklanan 1807 TL borcun 15/08/2015 tarihli ödemesinin yapılmaması nedeni ile tarafımızdan yasal takip dosyası oluşturulmuştur.

Takibe konu borç miktarı olan 1807 TL’nin ödenmemesi durumunda, Adalet Bakanlığı’nın 2013 yılında yürürlüğe koyduğu ulusal yargı ağı projesi kapsamında yürürlüğe giren yeni bir uygulama aracılığıyla borçlu (Müteveffa) …….. nin yasal mirasçıları olan ….., …..,…. Aleyhinde icra takibine geçileceği, talebimiz üzerine icra müdürlüğü tarafından, Türkiye’nin neresinde olursa olsun gayrimenkullerinize ve üzerinize kayıtlı araçlara hemen haciz konulacağını, üzerinize kayıtlı araç veya gayrimenkul bulunamaması durumunda evinizde haciz ve muhafaza işlemi uygulanacağını ve ayrıca; maaş, banka hesabı ve üçüncü şahıslardaki hak ve alacaklarınızın da haczedilebileceğini, bu sebeple yapılan masrafların dosya hesabına ekleneceğini hatırlatırız.

 

Bu konuda Karamürsel’de bundan yaklaşık 5 ay önce kalp krizinden ölen bir esnafa ve 2 ay önce yine kalp krizinden ölen bir çiftçiye bu yöntemle para istendiği bu kişilerin araştırması sonucu böyle bir avukatın Türkiye’deki boralara kayıtlı olmadıkları ortaya çıkarken, bu ölen kişilerin evlerine kargo ile gönderilen Hukuk Departmanı ve Danışmanlık Bürosundan gönderilmiş olan ‘İcra İhtarı’nın sahte olduğu ortaya çıkmasıyla dolandırıcıların taktik değiştirerek vatandaşlardan para dolandırmaya çalıştıkları tespit edilmesinin ardından Karamürsel Emniyet Müdürlüğü her türlü dolandırıcılığa karşı açıklamada bulunarak şu ifadeler yer verdi;  ‘Vatandaşlarımızın kendilerini arayıp polis veya savcı yada avukatım olarak tanıtan şahıslara inanmamaları, hiçbir polis veya cumhuriyet savcısının operasyon yapılacağı bahanesiyle kimseden para, ziynet eşyası ve benzeri şeyler istemeyeceği unutulmamalıdır.

 

Halkımız hiçbir zaman operasyonel bir faaliyete bu şekilde dâhil edilmez. Yapılan operasyonlarda, ilgili mahkemeden arama kararı alınarak ancak ikamette arama yapılacağı ve suç unsurlarına el konulabileceği bilinmelidir. Vatandaşlarımızın para ve değerli eşyalarını emniyet birimleri dışındaki hiçbir yere bırakması ve getirmesi mümkün değildir. Yada avukatım diyerek ölen eşinizin yada babanızın bu kadar borcu vardı şu banka hesabına parayı yatırın söylemlerine inanmamalarını vatandaşlarımızın belirtilen durumlarla karşılaştıklarında, hemen en yakın kolluk kuvvetine başvurmaları veya 155 Polis İmdat Çağrı Merkezi’ni arayarak ihbarda bulunmaları gerekmektedir. Açıklamasında bulunuldu.

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom