Telefon siparişiyle müşterisine özel ayakkabı

Karamürselli 70 yaşındaki ayakkabı imalatçısı Hüseyin Bölgen, 20 yıldır ayak şablonu ve kalıplarını sakladığı müşterilerinden telefonla sipariş alabiliyor.

Telefon siparişiyle müşterisine özel ayakkabı Karamürsel Haber

Müşterileri arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kırkpınar'da 2 altın kemer sahibi güreşçi Ahmet Taşçı ile ünlü iş adamları bulunan 70 yaşındaki Bölgen, bazı ünlü markaların, yüksek fiyatlarla müşterilerine sunduğu "el yapımı ayakkabı" hizmetini, ömrünün sonuna kadar sürdürmek istiyor.

 

Bölgen, yaptığı açıklamada, teknolojiye direndiğini, fabrikasyon üretime rağmen "kişinin ayağına özel" ayakkabı imal ettiğini belirterek, kendisi gibi zanaatkarların "yok" denecek kadar az olduğuna dikkati çekti.

Kendisinden sonra mesleği sürdürecek kimse bulamadığından yakınan Bölgen, şöyle konuştu:

"Çırak sorunumuz var, çırak bulunmuyor, yetişmiyor. Bu zanaate önem veren yok. Bu işin okulu açılırsa bu zanaat körelmez. Çırak bulup, yetiştirebilsek rahat bir şekilde yaşamını sürdürür. Gençlerimiz bu işe hiç meraklı değil, kendi çocuğum bile başka iş yapıyor. Torunum var, o da bu işe soğuk... Bizim iş için sabır, işi sevmek ve dikkat etmek lazım. Ben yetişirken bir yıl ustaya baktım, onu izledim. Hiçbir iş yapmadan bir yıl... Önce gözlerimiz alıştı. Ondan sonra yavaş yavaş başladık.''

 

Ayakkabılarının fabrikasyon ürünlere benzemediğini, piyasada 20-30 liraya ayakkabı olduğunu ama işinin kıymetini bilenlerin ayakkabı yaptırdığını vurgulayan Bölgen, "Hazır ayakkabıyı 6 ay giyerse benim yaptığım ayakkabıyı rahat 3 yıl giyer. Ayakkabıyı bilinçli yapıyor, malzemeyi bilinçli kullanıyorum. Köselesini, derisini bile özel seçerim. Derinin sert olan 'etek', 'kafa', 'kol' taraflarını kullanmam. Genellikle hayvanın sırt tarafındaki derileri kullanırım. Bilerek malzeme kullandığım için fabrikasyon işlere benzemez" dedi.

- Ayak şablonuna göre imalat

Bölgen, her müşterisi için ayak şablonu ve kalıbı oluşturduğunu, bunları uzun süre sakladığını vurgulayarak, daha sonra müşterisi yanında olmasa da aldığı notlardan kusursuz bir ayakkabı imal edebildiğini belirtti.

 

Bazı müşterilerinin ayak ölçülerinin elinde olduğunu anlatan Bölgen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Telefon ederler, bendeki ölçülere göre ayakkabıyı imal eder gönderirim. Çeşitli illerde çoğu tanınmış iş adamı müşterilerim var. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, güreşçi Ahmet Taşçı... Ölçüyü alırım, kişinin ayak şeklini, enini, yüksekliğini not alır, ne şekil istiyorsa yazar ve imal ederim. 20 yıl önceki müşterilerimin bile şablonlarını, kalıplarını saklıyorum. Bir telefon etmeleri, istedikleri modeli söylemeleri yetiyor. 20 yıllık ölçülerim var, o ölçülere göre yapıyorum."

 

Engellilere özel ayakkabı

Müşterileri arasında ortopedik engellilerin de bulunduğunu ifade eden Bölgen, "Bir müşterim trafik kazası geçirmiş, bir ayağı 7 santim kısa. Dışarıdan belli olmayacak şekilde, tabanı içten yükseltilmiş ayakkabı yaparak topallamasını engellemeye çalışıyorum. Başka bir engelli müşterim ortopedik ayakkabı yaptırmış, giyememiş. Tavsiye üzerine bana geldi, ona bot, ayakkabı hatta yazlık sandalet yaptım" diye konuştu.

Bölgen, haftada en fazla 3-4 çift ayakkabı yapabildiğini, iyi bir ayakkabının 2 günde hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom