Bisiklet’in Yeri ve Önemi Konulu Konferans

Karamürsel’de 21. Yüzyılda Büyük Değişim İçin Bisiklet’in Yeri ve Önemi Konulu Konferans

Bisiklet’in Yeri ve Önemi Konulu Konferans Karamürsel Haber

Karamürsel Çevre ve Kültür Derneği (KARÇEV), 21.Yüzyılda Büyük Değişim İçin Bisiklet’in Yeri ve Önemi ile bisiklet kullanımının faydalarını anlatmak ve sağlık açısından bisiklet kullanmayı teşvik etmek amacıyla bir konferans düzenledi.

 

Karamürsel Çevre ve Kültür Derneği (KARÇEV) tarafından Hafız Selahattin Kültür Merkezinde verilen ‘Bisiklet Sporu ve Karamürsel Bisiklet Kulübü’ konulu konferansa katılan Bisikletliler Derneği Başkanı ve Milli Bisikletçi Murat Suyabatmaz, ’21 Yüzyılda Değişim İçin Bisikleti’in Yeri ve Önemi’ konu konferansta günlük yaşamda bisiklet kullanımının önemi ve bisikletli bir yaşamın altyapısını kurmak için yapılacak çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

 

Karamürsel Çevre ve Kültür Derneği (KARÇEV), Başkanı Ahmet Akgüner Yönetim Kurulu Üyeleri, Bisikletliler Derneği Kocaeli Temsilcisi Şehnaz Karabulut’un ve katıldığı konferansta öğrencilere ve vatandaşlara bir sunum yapan Murat Suyabatmaz, 1850’li yıllarda toplumsal yaşama katılan bisikletin günümüze kadar geçirdiği değişimleri anlatırken, Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika toplumlarının bisiklete bakış açılarının ekonomik ve sosyal sebeplerle ayrıldığına dikkat çekti.

 

‘Sağlıklı yaşam için bisiklet kullanılmalı’

Türkiye’de son yıllarda artan bisiklet kullanma oranına rağmen altyapı planlamasında eksiklikler bulunduğunu dile getiren Suyabatmaz; “ Bisiklet, bir ulaşım taşıtıdır. Çağdaş kent yaşamında insanın kendini bulması için büyük önemi var. Avrupa’daki şehirlerde bisiklet yolları, metro istasyonlarında bisiklet otoparkları mevcut.  Doğaya ve dolayısıyla insana ve ekonomiye sağlayabileceği faydalar göz ardı edilemez düzeydedir. Bisiklet hareket ettirdiği için spor, havayı ve doğayı kirletmediği için çevreci, kalp krizinden, kollestrole, diyabetten, tansiyona kadar birçok sağlık sorununu azalttığı içinde sağlıktır. Kentlerimizde güvenli bisiklet yollarını ve park sistemlerini yaygınlaştırmak zorundayız.

 

Dernekçe geliştirdiğimiz projeler hakkında ilgili bakanlıklarla yapacağımız görüşmelerin olumlu sonuç vermesi halinde bu sorunları büyük ölçüde çözeceğimize inanıyorum. Bununla birlikte yerel yönetimlerinde çalışmalarını bu yönde sürdürmeleri büyük önem taşıyor çünkü dünya yeniden bisiklete dönüyor. Karamürsel’de, yoğun bisiklet kullanımının göründüğü ilçeler arasında yer alıyor. Bölgenin keşfedilebilir bir doğaya sahip olduğu düşünüldüğünde Karamürsel’in bisiklet turizmine açık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bisiklet kullanımının Karamürsel’de yaygınlaşması için işbirliğine gideceğiz” dedi.

 

‘Bisiklet kullanımını teşvik edeceğiz’

Karamürsel Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akgüner’de geleceğin kentlerinin bisiklet kullanımına uygun olarak planlandığını söylerken, ‘Karamürsel’de gelecekte önemli bir bisiklet merkezi olmasını hedefliyoruz. Bu konuda gerekli olan altyapı çalışmalarını ilgili kurumlarla iş birliği içinde olacağız. Sağlıklı bir yaşam için yaşamımızda bisiklete daha fazla yer ayırmalı, çocuklarımıza teşvik kampanyaları, eğitim faaliyetleri, geziler ve sosyal etkinliklerle bisiklet kullanmayı sevdirmeliyiz” dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom