- ÖZEL HABER - Dolandırılmayın, Ayrıntılı Videolu Bilgiler

Telefon dolandırıcılığı hakkında sizlere ÖZEL bir makale hazırladık içerisinde dolandırılan bir kişinin nasıl dolandırıldığı hakkında video da var.

- ÖZEL HABER - Dolandırılmayın, Ayrıntılı Videolu Bilgiler Karamürsel Haber

Bildiğiniz üzere telefon dolandırıcılığı günümüzde çok yaygınlaştı. Çevremde duyduğum dolandırıcılıklara yenilerinin eklenmemesi için geniş çaplı bir araştırma yaptım.

Konu kesinlikle sıradan değildir. Ve bilginiz olması gereken dökümanlar içermektedir. Öncelikle sizlere bahsetmek istediğim Dolandırıcıların yeni yöntemleri, Artık polis, savcı olarak yada ürün satmak için aramıyorlar.

Araştırmalarım sonucu ulaştığım bir telefon dialogunuda aşağıda sizlere sundum. Aradıkları şahısların bilgilerine daha önceden ulaşan bu uyanık dolandırıcılar a dan z ye bütün bilgilerinize sahip bir şekilde sizi arıyorlar.

Aradıkları numaralar 444'lü

Kendilerini kullanmakta olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerinden aradıklarını söyleyerek görüşmeye başlıyorlar. Akabinde bütün bilgilerinizi kendileri söyleyerek sizin güveninizi sağlıyorlar. Kredi kartı numaranızdan, kimlik bilgilerinize kadar. 

Yaptığınız işlemleri görüyorlar

Yaptığınız havaleleri, para çekimlerini, sigorta ödemelerinizi, iptal işlemleriniz hakkında bilgileri olduğu için sizlere bunları anlatarak iptal işlemi gerçekleştirdiğinizi bile biliyorlar. Bu konularda sizlerle konuşuyorlar akıcı ve hızlı konuştukları için ve bilgilerinizi verdikleri için şüphelenmiyorsunuz.

Telefonunuza mesaj gönderiyorlar

Konuşma esnasında size bir mesaj geleceği hakkında bilgi veriyorlar, telefonunuzu kapatmadan mesaja onay vermenizi ve bu onayın ardından her hangi bir işlem yapılmayacağını söylüyorlar. Fakat hesabınızdan yasal bir şirket üzerinden para çekiyorlar.

Ne yazıkki bu telefon görüşmesi sonucu mesajına onay verdiğiniz şirketten aldığınız ürüne kendiniz onay verdiğiniz için hiç bir hak talebinde bulunamıyorsunuz. Ve bu şahıslar yasal yollardan sizi dolandırmış oluyorlar.

Aldıkları eğitimler sizleri kandırabilmek için

Kevin Mitnick - Aldatma Sanati
İstihbarat Teknikleri
İkna Yöntemleri
Dale Carnegie - Etkili konusmanin cabuk ve kolay yolu
Kevin Hogan - 8 dakikada nasıl evet dedirtirsiniz
Bilinçaltı kontrol teknikleri 
Öfke ve Öfke ile başetme yolları 
Pazarlama müşteri memnuniyeti
İkna Yöntemleri
Yuz okuma sanati
Rehberlik ve psikolojik danışma metodları
Empati Kurma Teknikleri

Genel olarak tam donanımlı olan bu dolandırıcılar kendilerine eleman yetiştirirken bu 12 yolla başlıyorlar ve eğitimleri bu yönlerde oluyor. Sizleri ikna edebilmede profesyonel oldukları için hiç bir şekilde dolandırıldığınızı anlamıyorsunuz.

 

Bunlardan korunmak için yapmanız gerekenleri anlatmaya çalıştık, bunu yakınlarınıza, arkadaşlarınıza ve dostlarınıza anlatın, paylaşın UNUTMAYIN bilgi paylaştıkça büyür ve amacına ulaşır.

 

ÖNEMLİ UYARI !!!

Dolandırıcılık girişimlerine maruz kalmamak için;

  • Anne kızlık soyadınızın tamamı,
  • Kredi Kartınızın tam numaraları,
  • Kredi Kartı ve Banka Kartı şifresi,
  • Kredi Kartı güvenlik numarası,
  • İnternet Şubesi parolası,
  • İnternet Şubesi tek kullanımlık giriş ve işlem şifresi,
  • Telefonunuza gelen mesajlara onay vermeyiniz.

gibi kişisel ve finansal bilgilerinizi Banka personeli dahil kimse ile talep edilse dahi kesinlikle paylaşmayınız. Bankalar kişisel bilgilerinizi veya şifrelerinizi hiçbir şekilde istemez, e-posta yoluyla talep etmez. Bu ve bunun gibi görüşmeler itibar etmeyiniz ve e-postalarda yer alan linklere kesinlikle tıklamayınız ve kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız.

İnternet şubesine giriş yapacağınız ekranda sizden TC Kimlik Numarası, cep telefonu marka / modeli, cep telefonu numarası veya anne kızlık soyadı gibi bilgiler istenmemektedir. Bu tür bilgilerin istendiği aşağıdaki gibi ekranlarla karşılaşmanız durumunda kesinlikle giriş yapmayınız ve öncelikle Bankanızı arayıp güvenlik alınız ardından 155 polisi arayıp bilgi veriniz.

 

 

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom