İşitme Engellilere Özel Anasınıfı Açıldı

Karamürsel Dereköy’deki Ahmet Gazanfer Bilge İşitme Engelli Okulu bünyesinde işitme engelliler için oluşturulan özel eğitim sınıfı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İşitme Engellilere Özel Anasınıfı Açıldı Karamürsel Haber

Karamürsel Ahmet Gazanfer Bilge İşitme Engelli Okulu Yemekhanesinde düzenlenen törene Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Sorumlu Müdür Yardımcısı Fazlı Zorlu, Karamürsel İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük, Karamürsel İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, Kocaeli İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Erdinç Bozkurt, İmdat Akbaba, Karamürsel Ahmet Gazanfer Bilge İşitme Engelli Okulu Müdürü Kamuran Ögçem, Kocaeli Eğitim Birsen Şube Başkanı Şahin Yaşlık, Okul Müdürleri ve Daire amirleri katıldı.

 

Sabah kahvaltıyla başlayan tören daha sonra Karamürsel Ahmet Gazanfer Bilge İşitme Engelli Okul Müdür Kamuran Ögcem açılış konuşmasında misafirlere hoş geldiniz dedi, Karamürsel İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Sorumlu Müdür Yardımcısı Fazlı Zorlu yaptığı konuşmada engelli çocuklarımız mutsuz olursa ailelerde mutsuz olur. Bu öğrencilerimize ilgi göstermeyen topluluk her zaman mutsuzdur dedi. Son olarak Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu yaptığı konuşmada, ‘Onların eğitimlerini alarak topluma daha hazır bir insan yetişmesi bakımından yürütülen ilkokul seviyesinde, ortaokul seviyesinde ve lise seviyesinde kurullarımız mevcuttu ve çalışmalarını sürdürüyordu ancak anaokulu seviyesinde herhangi bir kurumumuz yoktu. Bu işitme engelli çocuklarımızın toplumla entegrasyonunda onların gelişimine daha hızlı katkı sağlayacak güzel bir uygulama olacağını düşünüyorum’ dedi.

 

İşitme Engelli Ana Sınıf Öğretmeni Dilek Özcan’da yaptığı açıklamada şöyle konuştu, ‘Amacımız işitme engelli çocuklara tam gün eğitim vererek onları ruhsal açıdan olgunlaştırmak, ilkokula ve hayata hazırlamaktır. Aynı zamanda; ailenin işitme engelli bir çocuğu olduğunu öğrendikten sonra yaşadığı duygusal sıkıntıyı önlemek ve çocuklarını yetiştirebilecekleri işitme engelli çocuklar ana sınıfı ve okulu ile onlara destek olmaktır. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin okul öncesi eğitimlerini, öncelikle okul öncesi eğitim kurumlarında kaynaştırma uygulamaları kapsamında yetersizliği olmayan akranları ile aynı sınıfta veya özel eğitim sınıflarında sürdürmeleri esastır dedi.

 

Konuşmalarının ardından ana sınıfında eğitim gören çocukların gösterilerinin ardından  Karamürsel İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük’ün yaptırdığı duanın ardından Kaymakam ve beraberindekiler 10 öğrencinin eğitim göreceği ana sınıfın açılışını yaparak sınıfı gezdi. 03-06 yaş öğrencinin eğitim alacağı ana sınıfında öğrenciler Dilek Özcan ve Zeynep Kabakçı, Dram eğitimi ve dil eğitimi de görecekler. Kocaeli ve Sakarya illerini kapsayan Karamürsel Ahmet Gazanfer Bilge İşitme Engelli Okulunda 34 öğrenciden 13’si yatılı olmak üzere diğer 21 öğrenci Kocaeli ve Sakarya’dan Belediye Otobüsüyle yapılan servisle gelip giderek eğitim görüyor.

Ayrıntılı Haber Gazeteniz KırkBirBuçuk'da Bayilerde.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom