Enerji Tasarrufu İçin Hesaplı Isınma Yöntemleri

Kışın evinizde uygulayabileceğiniz basit ama hesaplı yöntemler ısıyı daha fazla muhafaza ederek tasarruf etmenizi sağlayacak.

Enerji Tasarrufu İçin Hesaplı Isınma Yöntemleri Yaşam

Kış aylarında evlerin ısıtılması en büyük sorundur. Evin büyüklüğü, yalıtım ve kullanılan ısıtma aracı gibi faktörler ısınmayı etkileyen unsurlar arasındadır. Evin ısıtılmasının yanı sıra, ısının muhafaza edilebiliyor olması da önemlidir. Isınmayı sadece ısıtma araçlarıyla sağlamak yerine, ısıyı muhafaza etmek ve pratik yöntemleri de bilerek çok yönlü düşünmek daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayabilir.

PERDELERİ AÇIN

Kış döneminde güneş alan pencerelerin perdeleri açılmalı, güneş gittikten sonra kapatılmalıdır. Uygun perde seçimi ve kullanımıyla pencere kaynaklı ısı kayıplarının yüzde 25'i önlenebilir.Kışın hesaplı ısınma yöntemleri

KALIN PERDELER KULLANIN

Gün ışığı kaybolduğu anda, pencereler sizin düşmanınız olur. Eski evlerde yaygın olan tek katlı camlar, içeride bulunan ısının dışarı çıkmasını engelleyemez. Kalın perdeler evdeki ısının dışarı çıkmasını büyük oranda engeller.

PENCERE KENARINDAKİ HAVA SIZINTISINI ENGELLEYİN

Yalıtım, ısının odalarda eşit dağılmasına ve sağlıklı bir ortam oluşmasına yardımcı olur. Evin içinde alacağınız birkaç basit önlemle de ısı yalıtımını destekleyebilirsiniz. Kapı ve pencere kenarlarına, yapışkan bantlar çekerek, hava sızıntılarını engelleyin. Böylece, dışarıdaki soğuk hava eve girmez ve evdeki sıcak hava da dışarı çıkmaz.

Kışın hesaplı ısınma yöntemleri

PETEKLERİN ÖNÜNÜ BOŞ BIRAKIN

Kombi kullanıyorsanız, odalardaki peteklerin önüne, mobilya veya başka eşyalar yerleştirmeyin. Bu, odadaki ısı akışını bozar ve ısınmayı olumsuz etkiler. Peteklerin arkasına yansıtıcı özellikte levhalar yerleştirin. Böylece, duvara yakın olan radyatörden çıkan ısı, duvar yerine yansıtıcıya çarpar ve odanın içine yönlenir. Kombiden alınan verim, neredeyse iki katına çıkar.

PETEKLERİN KONUMU ÇOK ÖNEMLİ !

Kalorifer peteklerinin pencere altına konulması büyük hata. Petekten çıkan sıcak hava pencereden uçup gidiyor. Eskiden sobalar pencere kenarına değil evin en iç tarafına kurulurdu. Şimdi dekoratif radyatörler de çıktı. Radyatörler iç duvarlara taşınmalı.

 

RUTUBET ORANI ÖNEMLİ
 

Rutubetli hava daha sıcak olarak hissedilir ve zararlı toz zerreciklerinin havaya saçılmasını azaltır. Bitkiler ve hava nemlendiriciler oda içindeki rahatlık hissi ve konforunu yükseltir. Şunu da unutmayın: Banyo ve mutfakta oluşan buharı hızlı bir şekilde evin dışına atmanız gerekir.

ÇAMAŞIRLARI EVİN İÇERİSİNDE KURUTUN

Çamaşırları evde kurutarak iki farklı yerden para tasarrufu sağlarsınız. İlk olarak, kuruyan kıyafetlerden yayılan nem evin içerisindeki ısıyı arttırır ve ısıtıcıya gerek kalmadan ısınırsınız. İkincisi, kurutucunuzu kullanmak zorunda kalmazsınız ve bu da size enerji+para tasarrufu olarak geri döner.

Kışın hesaplı ısınma yöntemleri

CAMYÜNÜ LEVHALAR

Kalorifer peteklerinin arkasına, 3.5 TL'ye satılan camyünü levhalardan koyarak önemli oranda ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu paneller peteklerin arkasına kolayca yerleştirilebilir.

ISI YALITIMI YÜZDE 50 TASARRUF SAĞLAR

Ne şekilde ısınırsanız ısının, ısı yalıtımını düzgün sağlayamazsanız tam verim alamaz ve yüksek faturalar ödemek zorunda kalırsınız. Eğer en üst katta oturuyorsanız, çatıda ısı izolasyonu bulunmasına özen gösterin. Isı yalıtımı sayesinde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanabilir.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom