Yiyin Gari - Şifalı Kış Meyveleri

Diyetisyenler kış meyvelerinin tüketiminin sağlık açısından çok yararlı olduğunu dile getiriyorlar.

Yiyin Gari - Şifalı Kış Meyveleri Sağlık

Diyetisyenler, kış meyveleri ve faydaları hakkında bilgi verdi. Sulu ve tatlı bir meyve olan armudun yemeklerden önce tüketilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen, "Zengin karoten içeriği nedeniyle sarı, yeşil renge sahiptir. A, B1, B2, B3, B6 ve C vitamininden zengindir. Kabuklu olarak tüketilmesi, bağırsak sağlığı açısından çok faydalıdır. Kabızlığı tedavi etmek için sık sık tüketilebilir. Kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı atarak böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Armut soğutucu etkisi ile ateşi rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bir büyük bardak armut suyu içilmesi ateşi düşürmede etkili bir yoldur. Armuttaki antioksidan öğeler bağışıklık sistemini güçlendirir. Herhangi bir soğuk algınlığının geldiğini hissediyorsanız armut suyu için. Armut suyunun antiinflamatuar etkisi vardır, çeşitli iltihabi hastalık durumlarında ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Armutta yüksek oranda bor vardır. Bor vücutta kalsiyumu korur, osteoporozu önler veya geciktirir".

 

''Ayva ağız yaralarına iyi geliyor''

Ayvanın özellikle kışın üşütüp ishal olunduğunda ilk sarılınacak meyve olduğunu ifade eden Diyetisyen, "Akciğer veremine ve ağız yaralarına iyi gelir. Zindelik verir. Çekirdekleri yoğun pektin içerdiği için ishal önleyici olarak kaynatılıp suyu içilebilir. Bronşit, müzmin öksürük ve verem tedavisinde kullanılır. Ayva damar sertliğine, karaciğer tembelliğine iyi gelir, tansiyonu düşürür, safrayı düzene sokar. Yapraklarının çayı kalp ağrılarına iyi gelmekte, sakinleştirici özelliği bulunmaktadır" diye konuştu.

 

''Elma kabızlık sorununa iyi geliyor''

A ve C vitamini içeriği yoğun olan elmanın çözünen ve çözünmeyen lifler içermesi nedeniyle hem ishal hem de kabızlık tedavisinde kullanıldığını belirten Diyetisyen, "Yine kolon kanserlerinden korunmak adına sıklıkla tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir; sindirimi kolaylaştırır. Kolesterole iyi gelir. Kokusu rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlıdır" dedi.

 

''Greyfurt sigara içme isteğini azaltıyor''

C vitamini açısından zengin olan greyfurtun bağışıklık sistemi için yararlı olduğunu söyleyen diyetisyenler, "Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Nikotinin vücuttan atılmasını ve sigara içme isteğini azaltır. Greyfurttaki çözülebilir lif, kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır. Yapılan yeni bir araştırma greyfurt suyunda yüksek oranda bulunan naringin ve naringenin adlı flavonoitlerin ağız kanserleri oluşumunu belirgin ölçüde azalttığını göstermiştir. Greyfurtun insülin hormonunu baskılamak suretiyle kişinin yemek yeme isteğini azalttığı belirtilmektedir. Apırlık kaybı ve kontrolünde de bağışıklık sistemindeki kadar etki gösterdiği araştırmalarla gösterilmiştir. Sindirim sisteminin sağlıklı işleyişinde faydalıdır ve içeriğindeki yüksek lif nedeniyle kabızlığı önleyici etki gösterir" şeklinde konuştu.

 

''Kivi kansere yakalanma rikini azaltıyor''

C vitamini deposu olan kivinin enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek için faydalı olduğunu vurgulayan Diyetisyen, "Kivi bağışıklık sistemini güçlendirir ve antioksidan etki gösterir. Sahip olduğu antioksidan etki ile kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kadınlarda menopoz dönemi sonrasında görülen göğüs kanseri riskini oldukça azaltmaktadır" dedi.

 

''Kivi kansere yakalanma rikini azaltıyor''

C vitamini deposu olan kivinin enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek için faydalı olduğunu vurgulayan Diyetisyen, "Kivi bağışıklık sistemini güçlendirir ve antioksidan etki gösterir. Sahip olduğu antioksidan etki ile kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kadınlarda menopoz dönemi sonrasında görülen göğüs kanseri riskini oldukça azaltmaktadır" dedi.

 

''Nar halsizliğe iyi geliyor''

Nar bağışıklık sistemini güçlendirdiği için sıklıkla tüketilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen, "Folik asit, A ve C vitaminleri içerir. Ayrıca selenyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri çok fazla içermesi nedeniyle, halsizlik durumlarında da kullanılabilir. Nar, özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun savunma sistemini güçlendiriyor. Yapılan araştırmalarda nar suyunun cilt kanserine ve erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu etkisinin görülmekte.Kış mevsiminde portakal, mandalina ve limonun yanı sıra narı da taze şekilde veya suyunu sıkarak tüketen bireylerde kışın hastalığa yakalanma riski azalır" dedi.

 

''Portakal ateşin düşmesine yardımcı oluyor''

C vitamini ve folik asit kaynağı olan portakalın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kansızlığa iyi geldiğini söyleyen Diyetisyen, "Ateş düşürücü, iştah açıcı, kan durdurucu, kramp çözücü, sindirim kolaylaştırıcı, safra söktürücü, uyku verici, solucan düşürücü özellikleri vardır dedi.

 

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom