Kalp Krizi, Belirtileri, Önlemleri

Kalp krizi belirtilerini takip ederek önceden önlem almanız mümkün.

Kalp Krizi, Belirtileri, Önlemleri Sağlık

Ayrıntılı Haber Gazeteniz KırkBirBuçuk'da Bayilerde.

Ani ölümlere neden olan kalp krizi, belirtileri ile aslında bizleri uyarıyor. Peki kalp krizi belirtileri nelerdir? İşte yanıtı...

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden insan sayısı bir hayli fazla. Son derece önemli bir rahatsızlık olan kalp krizi belirtileri ile sinyallerini gönderse de, pek çok insan günlük hayatın rutininde bu göstergeleri fark edemiyor. Ani ölümlere yol açan bu rahatsızlıkta kalp krizi belirtilerini iyi takip etmek, şüphelenilmesi halinde mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Peki kalp krizi belirtileri nelerdir? İşte kalp krizi hakkında detaylar...

KALP KRİZİ NEDEN OLUR?

İnsan vücudunun en hayati organlarından olan kalp, normal insanlarda dinlenme anında 60 ila 80 kez tüm vücuda kan pompalamaktadır. Bu esna kan pompalayarak vücudumuzu besleyen kalbin, kendi besinini de kan ile alması gerekmektedir. Kalbi besleyen damarlarda bir sorun meydana gelmesi durumunda kalp, islevini tam anlamıyla yerine getiremez. Kişilerin damar kalınlıklarına göre değişse de bazı koroner yetersizlikler anjina seviyelerinde kalırken, bazıları ise kalp krizi ile sonuçlanır.

Kalbi besleyen damarlar; başta beslenme olmak üzere çeşitli nedenlerle tıkanabilir. kolestrol, diğer yağlar, kalsiyum, kanda bulunan plaklar tıkanıklık yaşanmasına neden olabilir. Öte yandan başka damarlarda oluşan plaklarda yaşanan kırılmalar sonucunda kana karışan pıhtılar da zamanla kalp damarlarında yaşanan tıkanıklığın sebebi olabilir.

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

Göğüs bölgesinde yaşanan rahatsızlıklar ve ağrılar kalp krizi belirtisi olabilir. Genellikle bu ağrılar oldukça sert ağrılardır. Göğüsün sıkılması ya da aşırı baskı yaşanmasına benzer bir hissiyat yaratır. Bu ağrılar 3 ila 4 dakika sürebileceği gibi, çeşitli zamanlarda yeniden yaşanabilir. Kalp krizi belirtilerinden biri de vücudun üst bölgesinde hissedilen ağrılardır. Kalpte yaşanan durum, bu kısımda bir başka bölgeye teshir edebilir. Özellikle çeneye, boyuna, sol omuza ve kola yayılan ağrı belirti olabilir. Reflü belirtisine benzer ağrılar ya da mide ağrıları şeklinde yaşanan ağrılarda kalp krizinin belirtilerinden olabilir. Solunum güçlüğü yaşanabilir. Kalpte yaşanan ağrıdan önce görülebilen bu etki de kriz belirtisi olabilir. Kalp krizi öncesinde sebepsiz kaygıların yaşanması da kriz öncesi vücudun verdiği tepkilerden olabilir. Ayrıca ani terlemeler, cil ısısında yaşanan düşüş, mide bulantısı ve kusma ile baş dönmesi de kalp krizi belirtileri olabilir. Bu tarz durumların yaşanması durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir.

KALP KRİZİNDEN KORUNMANIN YOLLARI

Kalp krizinden korunmak için öncelikle beslenme şekline dikkat edilmeli, sağlıklı besinler tüketilmelidir. Obezite boyutuna varacak rahatsızlıklardan kaçınılmalı, ldl türü kolestrolü normal sınırlarda tutulmalı, tansiyon kontrol altında tutulmalıdır. Besinlerde tüketilen tuz ve yağ tüketiminde dikkatli olunmalı, fazla kullanımdan kaçınılmalıdır. Ayrıca kalp krizinden korunmak için şeker normal sınırlarda tutulmalı, sigara tüketiminden kaçınılmalıdır.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom