Kızılay Aşevinden İhtiyaç Sahiplerine 190 Kap Sıcak Yemek

Karamürsel Aşevinde hemen her gün sıcak yemek hazırlayıp ihtiyaç sahiplerine dağıtan Karamürsel Türk Kızılayı, 2015 yılında toplam 190 kişiye her gün öğlen ve akşam sıcak yemek çıkardı.

Kızılay Aşevinden  İhtiyaç Sahiplerine 190 Kap Sıcak Yemek Karamürsel Haber

Ayrıntılı Haber Gazeteniz KırkBirBuçuk'da Bayilerde.

Karamürsel genelindeki 1 aşevinde hemen her gün sıcak yemek hazırlayıp ihtiyaç sahiplerine dağıtan Karamürsel Türk Kızılay’ı 2015 yılında 33 aile toplam 150 kişiye aşevinden, 16 aile toplam 40 kişiye evlerine araçla yemek servisi yapılıyor.

Kurulduğu yıllarda cephedeki askerin, sonrasında ise yoksul insanların karnını doyurmak için aşevleri kurmaya başlayan Türk Kızılayı, Karamürsel’de 1920 yılından beri en etkin şekilde hizmet verdiğini belirten Karamürsel Türk Kızılay Şubesi başkanı Yusuf Ziya Alemdar, yaptığı açıklamada şunları söyledi. Her yıl istikrarlı biçimde sürekli olarak yardımlarımız artarak devam etmektedir. Bağışçılar sayesinde kaynayan kazanlarda hazırlanan yemekler, 2015 yılında 190 kişi ihtiyaç sahiplerine yemek olarak ulaştırıldı.

 

Teknik ekipman ve hijyen bakımından modern tesis standartlarına sahip olan aşevimiz, kapasitesi ölçüsünde ihtiyaç sahiplerine yemek hizmeti veriyor. Her gün öğlen ve akşam olmak üzere 190 kişiye sıcak yemek servisi yapıyoruz. Tüm yemekler Kızılay aşçıları tarafından pişiriliyor.

Yemeklerde kullanılan başta kuru gıda olmak üzere tüm malzemeler bağışlarla temin ediliyor. Her yıl yüzlerce vatandaşın adak kurbanının kesildiği aşevlerinde yemekler kurban etleriyle pişirildikten sonra geniş bir kitleye dağıtılmış oluyor.

AŞEVİNE GELEMEYENİN EVİNE HİZMET

İhtiyaç sahibi insanları yerel makamlarla birlikte tespit eden Türk Kızılayı, evinden çıkıp aşevine gelemeyecek olan vatandaşlara ise ayrı bir özen gösteriyor. Aşevinde pişirilen yemekler ihtiyaç sahiplerine kapı kapı gezilerek dağıtılıyor. Sosyal hizmet çalışmaları kapsamında 36 öğrencide bu yemeklerden yararlanıyor.

 

Yemek hizmetinin dışında 250 kişiye 80 liralık alışveriş kartı, 250 kişiye erzak kolisi, 8 yıldan bu yana her yıl 7 bin kişiye iftar yemeği (ramazan boyunca), her yıl 500 kg kavurma ihtiyaç sahiplerine, bin 500 kişiye her yıl 10 kilo toz şeker, her yıl 88 öğrenciye kendi kaynaklarımızdan ayda 50 lira burs ücreti, 5 ton knor çorbalık, 50 öğrenciye giyim eşyası, 20 aileye ev eşyası yardımı, 20 aileye beyaz eşya yardımı, 20 aileye mobilya ve ev eşyası, 6 adet engelli arabası verildi, 900 çift yeni ayakkabı dağıtıldı, 50 takım elbise ihtiyaç sahiplerine verildi, halkımızın verdiği her türlü ev eşyası ihtiyaç sahiplerine aktarılıyor. Bazen aracılık yapıyoruz bazen de biz gidip alıp veriyoruz.

 

Har iki ayda bir Kızılay Genel Merkezi 35 küçükbaş hayvan adak parası gönderiyor. Halkımız koyun etini pek sevmediğinden, biz büyükbaş hayvana dönüştürüp, et haline getiriyor halka veriyor ve aşevimizde pişen yemeklere koyuyoruz. Bir yardım sever vatandaşımız İzmit’te bulunan bin 500 m2 arsasını Kızılay’ımıza bağışladı. Geçtiğimiz aylarda da 115 bin liraya yeni bir daire Kızılay’ımıza gelir getirmesi için satın aldık.

 

Öğrencilerimize Kızılay kamplarında yaz tatili yaptırıyor. Sosyal, kültürel, sportif etkinliklerle Kızılay tanıtılıyor. Her yıl 90 kişiye Çanakkale gezisi yaptırıyoruz, ve  ramazan gezisi yaptırıyoruz. Genel merkezimizden çuvallarla gelen gıda yardımlarını ihtiyaç sahiplerine aktarıyoruz. Her zaman yardım alanların şu anda sayısı 650 kişi, yılda bir defa yardım alanların sayısı 2 bin kadardır diyen, Karamürsel Türk Kızılayı Şubesi Başkanı Yusuf Ziya Alemdar, ‘Kızılay herkesindir ve herkesin yardımına koşar. Aşevimiz bize tarihi birer mirasımız. Türkiye'de kimse ‘aç kalacağım’ endişesi duymamalı. En zor zamanında ‘Kızılay beni doyurur, korur’ düşüncesinde olmalı. Yardımlarımız ilkelerimiz olan, ‘İnsanlık, ayrım gözetmeme, tarsızlık, bağımsızlık, birlik ve beraberlik, evrensellik ve gönüllük esaslı artarak devam etmektedir’. Görevimiz, ‘İnsanlara yardım etmek, toplumun afetle mücadelesini geliştirmektir. Tüm insanlığı kucaklayarak, en güzel şekilde hizmet sunmaktır. Şefkat, merhamet, hoşgörü, insancıllık, sevgi, saygı, tarafsızlıkla barış içinde yaşamayı sağlamaktır dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom