Bakan Çelik'ten rest:Fiyatı düşürecekler

Bakan Çelik, ekmek zammı ile ilgili resti çekerek, ''Ya bize gelip açıklama yapacaklar ya da fiyatı düşürecekler.'' dedi.

Bakan Çelik'ten rest:Fiyatı düşürecekler Karamürsel Haber

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Bursa’da, Çelik Palas Otel’de  düzenlenen ’Marmara Bölgesi Ortak Akıl Toplantısı’na katıldı. Milletvekilleri, mülki idare amirleri, bölge ve şube müdürleri, üniversite ve sektör temsilcileri ile çiftçilerin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Bakan Çelik, son dönemde ekmek ve et fiyatlarındaki artışlara değindi. Ekmekteki fiyat artışlarını eleştiren Çelik, şöyle dedi:

"Son 20 gün, 1 ay içinde ekmek fiyatları yüzde 33 zamlandı. Şimdi bu fiyat artışını haklı gösterecek bir veri olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum. Buradan bütün üreticilere, ekmek üreten bütün fırıncılara, sivil toplum örgütlerine sesleniyorum; Çıkın söyleyin. Buğday fiyatında geçen yıl ile bu yıl arasında nasıl bir artış oldu ki ekmeğe, halkın temel zaruri ihtiyacına yüzde 33 artış yaptınız? Bir veri var mı elinizde?

Asgari ücret diyorsunuz, asgari ücretin ekmeğe yansıması yüzde 6’dır. Ekmek maliyeti içinde, ekmeğin gram maliyetini çıkartın 48 kuruş ekmeğin maliyeti var.

Ekmeğin maliyeti 48 kuruş, fırınımızda 10 bin ekmek üretiyorsanız maliyeti 48 kuruş, 5 bin ekmek üretiyorsanız 54 kuruş maliyeti var. İçersinde karı da var. Tek tek kalem kalem yazmışız. Bursa Büyükşehir 62 kuruşa 250 gram ekmek satıyor.

400 gram piyasada ama 250 gramı 62 kuruş. Bizdeki doğalgaz elektrik maliyetlerine baktığınız zaman 60-65 kuruş nihai bütün karları da ilave ettikten sonra bir maliyet oluyor. Yine kar ederek Bursa Büyükşehir Belediyesi kar ederek satıyor."

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom