Zeki ve Ahlaklı Nesiller Yetiştirme Konferansı

Ali Erkan Kavaklı, Karamürsel Kültür Merkezinde gündüz öğrencilere akşamda velilere ‘Zeki Ve Ahlaklı Nesiller Yetiştirme’ konulu konferans verdi.

Zeki ve Ahlaklı Nesiller Yetiştirme Konferansı Karamürsel Haber

Karamürsel Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narioğlu, Karamürsel Garnizon ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı sadık Eroğlu, Karamürsel İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük, Karamürsel İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır okul müdürleri öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan 4 Temmuz Şehit Hüseyin Güldal Ortaokulu Müdürü Muammer Aksoy,  zeki ve ahlaklı nesiller yetiştirmenin önemine vurgu yaptı. Ahlaki kuralların iyi bilinmesinin yeterli olmadığını ve bu kuralları uygulamanın daha önemli olduğunu ifade etti. Nesillerin, ahlaklı ve akıllı yetiştirilmediği takdirde bu durumun büyük felaket olabileceğinin altını çizerek, aklı kemale ermemiş ve ahlaken zaaf içerisinde olan nesillerin kimin peşinden gideceğini bilemeyeceğini ve başkalarının haklarını hiçe sayacağını, hakları ve hadleri olmadığı halde milletin sırlarını ifşa edeceğini ve nihai olarak bütün mukaddes değerlere ihanet etmek gibi bir hale düşebileceğini belirtti.

 

Daha sonra Eğitimci-Yazar Ali Erkan Kavaklı Öğrenmeyen beyin olmadığını söyleyen Yazar Ali Erkan Kavaklı, başarısız kişi yoktur, yetenekleri keşfedilmemiş ve geliştirilmemiş kişi vardır dedi. Ana, baba, çocukların yedeğinin olmadığını söyleyen Kavaklı, ‘Çocuklar ana ve babalarıyla mutlu olurlar. Her şeyimiz olan çocuklarımızın ahlaklı karakterli olması için çalışmalıyız. Çocuklarınızı insan olmaya gayret göstererek,  zeki ve ahlaklı nesiller yetiştirmek için üzerimize düşeni yapmalıyız. Her insanın bir alanda yeteneği vardır. Yeter ki bu yeteneği keşfedip geliştirelim.

 

Nesillerin ahlaklı yetiştirilmesi konusunda eğitimcilere düşen önemli görevler olduğunun altını çizerek herkesin elinden geleni yapması durumunda nesillerin zeki ve ahlaklı yetiştirilmesi noktasında büyük gelişmelerin sağlanacağını ifade etti. Kavaklı, Avrupa ülkelerinde ana okullarının kilisenin bitişiğinde olduğunu ve Avrupa’da 3 yaşından itibaren çocukların kilisenin eğitiminden geçtiğini ifade ederek, Türkiye’de son yıllardaki en önemli ve en iyi gelişmenin ilkokuldan itibaren okullara din derslerinin konulmasının ve Kur’an-ı Kerim ile siyer derslerinin okullarda yer almasının olduğunu vurguladı. Kavaklı iyi bir eğitimci olmanın şartının sevgi olduğunu da belirterek şunları kaydetti:

 

‘Kendinizi sevdirin, kendinizi sevdiremezseniz, dersinizi sevdiremezsiniz. Kendinizi sevdiremezseniz fikirlerinizi sevdiremezsiniz. Öğrencilerinizi sevin. Kalbine giremediğiniz

öğrencinin kafasına giremezsiniz. Ayrıca iyimser olun. İyimserlik başarının en önemli adımlarından biridir. İşimizi severek yapmamız gerekiyor. Severek yaptığımız işler bize yorgunluk vermez, aksine işimizi severek yaparsak mutlu oluruz. Hatta yorulmak bile zevk verir. Ünlü Fransız romancı Balzac’ın dediği gibi çalışırken dinlenmeli, dinlenirken çalışmalıyız. Olumlu düşünme insanlara ve olaylara olumlu yaklaşma, insanları başarıya götürür. Özellikle eğitimde öğrencilere başarabileceklerine inandırmak gerekiyor. Öğrencinin başarılı olabilmesi için ona güven duyulması ve onun yakından tanınması gerekir.’

 

Çocuklara güzel örnek olmanın önemli olduğunu vurgulayarak en önemlisinin onlara davranışlarımızla örnek olmamızın olduğunu belirtti. Çocukların zekasının ne kadar geliştirilirse o kadar ileri gideceğini ve buna göre ilgilenmek gerektiğini ifade etti. Öğrencilere ideal vermenin ve hedef göstermenin, başarılı insanları örnek göstermenin de çok önemli olduğunu belirtti.
 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom