Yüksek Su Faturalarına Tepki!

Su faturalarına tepki gösteren Karamürselliler, yüzde yüzü geçen zamların da kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Yüksek Su Faturalarına Tepki! Karamürsel Haber

Türkiye’de suyu en pahalı tüketen şehirler arasında yer almaya başladıklarını belirten Karamürselli vatandaşlar, bu ayın başından itibaren aboneye duyurulmadan fiyatlar artırıldı.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU genel Müdürlüğü Karamürsel’de bir anda su fiyatlarının yüzde, yüzün üzerinde fiyat uygulamaları nedeniyle vatandaşlar isyan etti. Su Faturalarına geçtiğimiz ay 43 lira gelen bir vatandaşa bu ay birden bire 116 lira gelmesi dudak uçuklattı.

Gizli uygulanan zamdan habersiz vatandaş önümüzdeki ay yüzde 200 daha yüksek faturayla karşılaşacağız herhalde dedi.

 

 

Su faturalarının yüksek gelmesinde şikayetçi olan Karamürselli halkı, bundan ciddi manada olumsuz etkilendiklerini belirterek bir çok şeye de zam yapılmasına tepki gösterdi.

Karamürselli yalnız yaşayan yaşlı bir vatandaş, geçtiğimiz ay 07/12/2015 tarihinde ilk okunan ve 15/01/2016 son okunma tarihin arasından geçen 38 günlük su faturası 43 lira ödeme çıkan su faturasına bu ay gelen ilk okuma tarihi 15/01/2016 tarihi son okuma tarihi 10/02/2016 25 günlük su tüketimine 116 lira su faturası gelmesi yalnız yaşayan yaşlı bayanı bile isyan ettirdi.

 

Su faturalarını incelendiğinde önceki faturada yazan Abone ücreti Ç.T.V 3.24 lira, Bakım Ücreti 2.73 lira, bu ay gelen su faturasında ise Abone ücreti Ç.T.V 6.21 lira, Bakım ücreti 7.86 lira gibi bir anda su faturalarına gizli zamla karşı karşıya kalan vatandaş bu durumdan şikateçi olduklarını dile getirmek için Karamürsel İSU Müdürlüğüne gittiklerinde ise yetkililer tarafından, ‘tamam o zaman geliriz su saatine bakarız bu karşılık şu kadar para ödersin diyerek vatandaşa bir bakıma tehdit ettiklerini belirten vatandaşlar bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirerek, ‘Zamlar bizi ciddi anlamda etkiliyor. Bunu sadece elektrik ve su ile düşünmeyelim. Bir aile reisi kendini nasıl ayarlasın ki? Fırına göre mi ayarlasın? Elektrik, suya mı göre ayarlasın? Okula giden çocukların masraflarına mı ayarlasın? Cebinde ne kalacağını artık siz düşünün. Zamların yüksek gelmesinden ziyade, bir taban fiyat belirlenip, o taban fiyat üzerinden faturaların gelmesi daha uygun olur. Yani 6 ayda bir zam yapılması resmen bir zulümdür, işkencedir.” dedi.

 

Daha önce 3040 TL’lik fatura ödediğini, şimdilerde ise ödediği faturanın 110 TL’yi geçtiğini söyleyen vatandaşlar, ise yetkililerin buna bir çare bulmasını istedi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom