Erbakan Vefatının 5. Yılında Yapılan Programlarla Anıldı

Saadet Partisi İl Başkanlığı, Necmettin Erbakan’ın ölümünün 5’inci yılında anıldı.

Erbakan Vefatının 5. Yılında Yapılan Programlarla Anıldı Bölgesel

Milli Görüş hareketinin lideri Necmettin Erbakan, ölümünün 5’inci yıldönümünde Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Erbakan’ın Özelleri’ programıyla anıldı. 28 Haziran 1996 ile 30 Haziran 1997 tarihleri arasında Başbakan olarak seçilen ve ‘Mücahit Erbakan’ lakabıyla tanınan Prof. Dr. Necmettin Erbakan için düzenlenen programda kendisine en yakın üç isim olan Özel Kalem müdürleri İbrahim Titiz ve Mehmet Karaman ile Koruma Müdürü Osman Akgün, ilimize gelerek Erbakan’ın hiç bilinmeyen siyasi ve gündelik yaşantısı ile anılarını anlattı.

ERBAKAN'A MEKTUP

Programa SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, İl Başkan Yardımcısı Karamürselli Ahmet Özen, SP İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün, SP İl Genlik Kolları Başkanı Muhammed İkbal Yıldırım, Genel İdari Kurulu üyesi Ahmet Kul, Erbakan Vakfı Bölge Başkanı Mehmet Aras, ilçe teşkilatları ve çok sayıda partili katılım sağladı. Programın moderatörlüğünü İl Başkan Yardımcısı Karamürselli Ahmet Özen üstlenirken, konuşmacılar ise Necmettin Erbakan’ın Özel Kalem müdürleri İbrahim Titiz ve Mehmet Karaman ile Koruma Müdürü Osman Akgün oldu. Sinevizyon gösterimiyle başlayan program, Kur’an tilavetiyle devam etti. Ardından Erbakan yaşamını yitirdiğinde küçük yaşta olan Yusuf Sadra Özen isimli genç, Erbakan’a yazmış olduğu mektubunu okudu.

 

CİHAT EDEN MÜSLÜMAN

Programın moderatörlüğünü üstlenen SP İl Başkan Yardımcısı Karamürselli Ahmet Özen konuşmasında, “Hocamızı anmak ve anlamak üzere burada topladık. Programımızı 19.26’da başlattık. Hocamızın doğum yılı 1926 olduğu için onu anımsatmak üzere bu saati seçtik. Hocamız bizim için örnek şahsiyetti. Bu salondan ayrılırken, hocamızı anlayarak ayrılacağız. Hocamızın üç ayaklı Müslüman tarifi vardı. ‘Nefis terbiyesi’, ‘ilim ve ahlak sahibi’ ve ‘cihat eden Müslüman” ifadelerini kullandı

 

VARLIĞINI ARIYORUZ

Özen’den sonra kürsüye çıkan SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, “Çok değerli büyüğümüz, liderimiz Erbakan hocamızı anmak ve anlamak için burada toplandık. Erbakan hocamız bize bu asırda bir Müslüman’ın nasıl tavır sergilemesi noktasında inanılmaz destek vermiş büyük bir lider. Onu anmak en fazla bizim ihtiyacımız olan bir durum. Erbakan hocamızın siyasette yaşantısının tümü yıllar sonra daha da hissedilir olacak, daha fazla ihtiyaç duyacağız. Onun varlığını arıyoruz. Şükrediyoruz, büyük bir camia ve çalışma ortamı bıraktı. Bize yolumuzu çizen Erbakan hocamıza Allah’tan rahmet diliyor, hasretle anıyorum” dedi.

AYLIK PROGRAMI BELLİYDİ

Programda Necmettin Erbakan’ın Özel Kalem müdürlerinden İbrahim Titiz, Erbakan’ı anlattığı konuşmasında, “Davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Hocamızın bir günü; işlerini bitirdikten sonra evine, istirahate çekilirdi. Programı çok yoğun ve vaktini çok isabetli kullanırdı. Allah her şeye bereket verir derdi. Bizler son zamanlarında yanında bulunduk. Gençlik yıllarında hocamız sabah ve yatsı namazlarını camide cemaatle kılardı. Cemaate çok büyük önem verirdi. Ajandasında bir aylık programı belliydi. Hepsi saati saatine yazılıydı. Nerde hangi Müslüman’ın bir derdi varsa o, hocamızın derdiydi” ifadelerini kullandı.

 

HEP GEÇ KALIRDI

Titiz’in ardından konuşma yapan diğer Özel Kalem Müdürü Mehmet Karaman, Erbakan’la mesai saatlerinde beraber olduklarını dile getirerek, “Hiçbir zamanı boş olmuyordu. Bir aylık değil bir yıllık program yapıyorduk. Liderimiz Necmettin Erbakan, dünyada en iyi şekilde teşkilatlanmayı yapan insandı. Erbakan hocaya cıvatayı sorarsınız, demir prizinden başlayarak anlatırdı. Erbakan hocamız mitinglere hep geç kalması gündem olurdu. 3 miting yazıyor, teşkilatlarımız önünü kesiyor, burada da konuş diye. Ondan geç kalıyordu. Biz de miting programlarını yaparken, Erbakan hocamızın programına 13 yazıyorduk, mitingi 14’te yapıyorduk. Esprileri de çoktu” dedi.

 

ALLAH'TAN ÇOK KORKARDI

Karaman’ın ardından konuşan Koruma Müdürü Osman Akgün ise, “30 küsur sene hizmette bulundum. Bu hizmetlerin bir kısmını devlet koruması olarak yaptım. Bizim yaptığımız hizmetler hocamızın talimatları ve gösterdiği şeyler olmuştur. Hocamızın bir gününü bir kalıp içine sokamayız. Hocamızın sabah kalkmalarında ilk sözü selam olurdu. Gece namazlarını eksik etmezdi. Hocamızın her anı Allah’ı zikretmekle geçerdi. Hocamızla Türkiye’yi 5-10 defa dolaştık. Kilometrelerce yol yaptık. Hocamızın bir ayrıcalığı vardı, kendisini çok temiz tutardı. Hocamızın kesin bir inancı vardı. Hocamız Allah’tan çok korkardı” sözlerine yer verdi.

 

AŞIK OLDUĞU DAVASI VARDI

Akgün devamında , “Aşık olduğu bir davası vardı. İslam’ı yeniden yorumlayıp, bu asırda İslam’ın nasıl yaşanması gerektiğini öğretiyordu. Hocamız halifesiz bir İslam toplumunun nasıl yaşaması gerektiğini ve nasıl yaşanılması gerektiğini bize göstermiştir. Siyonizm nedir, bilmiyorduk. Bize öğreten de yoktu. Hocamız bize dünyanın nasıl idare edildiğini bir bir göstermiştir” diyerek konuşmasını tamamladı. Ardından programa katılanlara Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın 20 Aralık 2010 tarihinde Habertürk televizyonunda Belkıs Kılıçkaya ile yaptığı mülakattan derlenen ‘28 Şubat’ta Amerika Yenildi’ adlı kitapçık dağıtıldı.

kaynak : bizimkocaeli

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom