‘Kral’ın Yaveri’

*Bu anlatılan masalda, anlatılanlarla gerçek ve tüzel kişilerle hiçbir alakası yoktur. Tamamıyla hayal ürünü olup masaldır.

‘Kral’ın Yaveri’ Masallar

Bir varmış bir yokmuş... Develer tellal iken, pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken,  çok uzaklarda bir krallık varmış, tabi bu krallığında Yaveri var mışşşş.

Yaver, Krala, o krallıkta olan biten her şeyi anlatıyor, kralı zaman, zaman yönlendiriyor hatta ve hatta bazen ise kraldan çok kral oluyormuş bu Yaver. Kralla görüşmeye gelenleri ilk o karşılıyor muş kapıda, niçin geldiniz kralla ne görüşeceksiniz yok öğle, önce bana söyleyeceksiniz diyor muş. Eğer kralın hoşuna gidecek bir konuysa kralla görüştürüyor eğer kralın hoşuna gitmeyecek bir konu yada kralın sevmediği kişi ise kralla görüştürmüyor ve türlü, türlü bahane ve yalanlarla kral burada yok, kral çok önemli görüşme yapıyor yada kral çok uzak krallıklarda diyerek bu kişileri saraydan uzaklaştırıyor muş.

 

***

 

Tabi bu Yaver astığım astık kestiğim kestik olmaya başlamış, birde kraldan habersiz işler çevirmeye başlayınca bu krallıkta yaşayanların dikkatinden kaçmamaya başlayan bu Yaver ilk önceleri çekinerek yaptığı yapılmayacak işleri daha sonralarda aleni yapmaya başlamış, nasıl olsa kral hiç bir şey söylemiyor söyleyemiyor muş. Çünkü bu Yaver kralın bütün açıklarını bütün yanlışlarını biliyor ve hatta o yanlışlara da alet oluyormuş, Yaver’de bunları bildiğinden bu krallıkta istediği gibi hareket etmeye başlamış, bu Yaver bu krallıkta Yaver olmadan önce hiç bir şeyleri yok muş, Yaver olduktan sonra yeni saraylar yeni yerler almaya başlamış soranlara da miras kaldı diyor muş.

 

***

 

Bu Yaver artık işi o kadar büyütmüş ki kralın konuklarını misafir ettiği ağırladığı yerlere gidip kralın haberi olmadan krallık adına bir belge hazırlatıp şu kadar altın masraf yaptın sen merak etme ben bu altınları krallıktan alır sana veririm diyecek kadar olayı abartmaya başlamış. Bir gün bu Yaver kralın devamlı misafirlerini ağırladığı yere giderek sen neden yaptığın bu hizmetlerinin karşılığını istemiyorsun demiş, mal sahibi de ben bunu içimden geldiği için yapıyor ağırlıyorum onun için karşılık istemiyorum demiş.

 

***

 

Bu Yaver hayır olmaz öğle şey demiş. Sen harcadığın her şeyin karşılığını alacaksın demişşşş. Bu kişi hayır istemiyorum dedikçe bu Yaver ısrar etmiş mal sahibi tamam o zaman 5 altınlık bir belge hazırlayayım demiş mal sahibi. Bu Yaver olur mu öğle şey sen o belgeye 20 altın yaz ben alır sana veririm demiş olur, olmaz tartışması sonunda bu mal sahibi tamam o zaman demiş. Mal sahibi 20 altınlık belge hazırlamış, bu Yaver’e vermiş tabi bu belgeyi saraya götürmüşşşşş, tabi bu belgeye Kral onay verecek ki bu 20 altın ödensin, Kralın önüne gelen belgeyi gören Kral bir anda şaşırmış ve çok kızmış bu ne demiş, yinede onaylamış.

 

***

 

Bu 20 altın Yaver tarafından alınmış mal sahibine verilmek üzere ama bu 20 altın mal sahibine 5 altın olarak geri dönmüş, tabi bu kral hala 20 altınlık belgenin etkisinde kalmış ve devamlı gittiği ve misafirlerini ağırladı bu yer krallığa ait olduğunu görünce bu yerin kirasının arttırılmasını istemiş ve uygulanmış, bir anda mal sahibi şaşırmış, hemen soluğu krallıkta almış bu mal sahibi kralla görüşmek istemeye gelmiş tabii Yaver hemen karşısına çıkarak hayırdır ne oldu demiş olayı anlatmış, tabi Yaver işin farkında krallığın önünde mal sahibi ile başlamışlar tartışmaya tabi tartışmayı kralda duymuş çıkmış dışarıya ve olaya o da karışmış burada kavga çıkmış Yaver mal sahibini kralın önünde, krallığın içindeki merdivenlerden yuvarlamış.

 

***

 

Tabi mal sahibi, kral ve Yaver tarafından sarayın içinde bir güzel dayakla sarayın dışına atılmış, tabi sarayında dışında askerler tarafından bu mal sahibine bir dayak daha atılmış. Tabi olay büyümüş, ve olaya Kadı müdahil olmuş derken Yaver’i ve Mal sahibini ne olduğunu anlamak için güzel bir sorguya çekmiş. Dayak yiyen mal sahibi Yaver ve Kraldan şikayetçi olmayacağını belirtmiş, yahu neden derken gerçek ortaya sonradan çıkmış meğerse mal sahibi bu krallığa altın borcu varmış bu borç bir anda bu krallık tarafından silinmişşşşşş.

 

***

 

Tabi Yaver rahat durur mu, başlamış kralın olmadığı zamanlarda kralın atlı arabasını alarak, kraldan habersiz gezmelere giderek işi abartmış çoluk çocuk bu atlı arabayla akşam geç saatlerde her yere gitmeye hiç çekinmeden. Yani anlayacağınız bu Yaver sağda solda ben kralın birçok açığını biliyorum bana hiç bir şey yapamaz diyormuş. Yaver Kraldan çok Krallık yapmaya başlamışşşşş.

 

İyi Uykularrrrrr. Haftaya görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın.

 

 

NOT; BU ANLATILANLAR GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERLE HİÇ BİR ALAKASI YOKTUR. TAMAMIYLA HAYAL ÜRÜNÜ BİR MASALDIR BİZ BU MASALI BİRİLERİNDEN DUYDUK VE SİZLERLE PAYLAŞTIK…

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom