100. YIL BARSELONA’DAN DÖNDÜ

100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erasmus + KA219 Okullar Arası Stratejik Ortaklık kapsamında ortağı olduğu ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi

100. YIL BARSELONA’DAN DÖNDÜ Karamürsel Haber

100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erasmus + KA219 Okullar Arası Stratejik Ortaklık kapsamında ortağı olduğu ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi (Ulusal Ajans) başkanlığınca 2015 başvuru döneminde kabul görerek mali katkı sağlanan ‘Participative Culture–The Way to Be An European Active Citizen’ isimli projesi için gittiği İspanya’da başarılı çalışmalarıyla göz doldurdu. Romanya koordinatörlüğünde; İtalya, Yunanistan, Portekiz, Litvanya, Fransa ve İspanya’dan 7 şer öğrenci ve her ülkeden 4’er öğretmenin temsil edildiği projenin 2. ziyareti İspanya’nın Barselona şehrine 63 kilometre mesafedeki Manresa şehrinde gerçekleştirildi.

 

MODEL PROJE OLDU

Karamürsel 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Manresa’da yapılan çalışmalarda; okul müdürü Zeki Bayram, öğretmenler; Ali Kolayel, Gülsen Vuraler ve Elif Tarhan, öğrenci ler; Yusuf Gülerkaya, Ömer Akbaba, Yiğit Pehlevan, Semih Şeşeröz, Gamze Fitoz, Şevval Akbaş ve Seher Karahan temsil  etti. 29 Şubat- 4 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleşen İspanya ziyaretinde Karamürsel 100. Yıl öğrencilerinin hazırladıkları logo, tüm katılımcılardan en yüksek puanı alarak birinci oldu. Logo 2 yıl sürecek proje etkinlikleri kapsamın da projenin tüm yazışmalarında bu logo kullanılacak. Yine öğrencilerin sunduğu mültecilerle ilgili sunum çok büyük ilgi gördü. Projenin fikri çıktısı olan AB teşkilat yapısı ve AB sürecinde ülkelerin kazanımları konulu hazırlanan müfredat çerçeve programı ise 8 ülke tarafından hazırlanan müfredatlar arasında yapılan değerlendirmelerde model olarak seçildi.

 

GEZİLER DE YAPILDI

Öğrenci ve öğretmenlere Moodle eğitiminin de verildiği toplantıların yanı sıra ev sahibi kurum tarafından hazırlanan kültürel program dahilinde; belediye binası, Sagrada Familia, Parc Güel, Cave of Saint Ignatius, Parc de I’Agulla, Montserrat ve Barselona Bilim Müzesi’ni ziyaret eden okulun öğrenci ve öğretmenleri, İspanya ziyaretin son gününde Barselona Başkonsolosluğu’nda da ağırlandı. 2015-2017 yılları arasında 2 yıl sürecek proje kapsamında okulun proje grubunu oluşturan öğretmen ve öğrencileri, proje ortağı ülkeleri ziyaret ederek o ülkelerin kültürlerini, eğitim sistemlerini, farklı öğrenme stratejilerini yerinde izleme fırsatı elde ederek, okulu ve aynı zamanda ilçeyi, ülkeyi tanıtmaya da katkı sağlıyor.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom