Talha Uğurluel, ‘Osmanlı’da Kadın Sultanlar’ adlı konferans verdi.

Karamürsel Ak parti Kadın Kolları tarafından Karamürsel Kültür Merkezinde düzenlenen Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel’in konuşmacı olarak katıldığı “Osmanlı’da Kadın Sultanlar” programına ve Karamürselli Kadınların hazırladıkları Osmanlı Sanatları Sergisine yoğun ilgi ve katılım oldu.

Talha Uğurluel, ‘Osmanlı’da Kadın Sultanlar’ adlı konferans verdi. Karamürsel Haber

AYRINTILI HABER GAZETENİZ KIRKBİRBUÇUK KARAMÜRSEL'DE BAYİLER'DE

Salonun tamamının dolduğu Karamürselli Kadınların hazırladıkları Osmanlı Sanatları sergisi ve konferansa Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Kocaeli Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Karamürsel Ak Parti İlçe Başkanı Recep Demirel ve yönetimi, Karamürsel Ak Parti Kadın Kolları başkanı Nurcan Aydın ve yönetimi, Karamürsel belediyesi meclis üyeleri ile çok sayıda davetli ve protokol eşleriyle katıldı.

Karamürsel Kültür Merkezinde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Karamürsel Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Nurcan Aydın katılımcılara teşekkür ederken, Karamürsel Ak parti İlçe Başkanı Recep Demirel ve Karamürsel belediye başkanı İsmail Yıldırım, ise yaptığı konuşmalarda kadınların günlerini kutlarken Osmanlı’da Kadın Sultanlar adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel yaptığı konuşmada şunlara yer verdi. ‘Osmanlı'da Kadın ve Kadın Sultanlar" konusunu işleyen Talha Uğurluel ise, Selçuklu'daki kadınların devlet ve toplumsal hayattaki aktifliğini anlatarak konuşmasına başladı. Sonra Osmanlı Devletinde kadının yeri ve Osmanlı'daki kadın şahsiyetlerden bahseden Uğurluel, sultanlardan halka her sınıftan Osmanlı kadınının topluma yaptığı katkıları anlattı. Görsel ve tarihi mektuplardan örneklerle Osmanlı harem hayatı, kadın sultanlar ve gündelik hayatta kadınları anlatan Uğurluel, bugün ve tarihte kadınların sosyolojik konumundan örnek verdi. İstanbul ve Anadolu'da, tarihteki kadın şahsiyetler tarafından yaptırılmış mimari eserleri ve bunların özellikleri ile yaptırılma hikayelerini teferruatıyla anlatan Uğurluel, hanımların sorularını cevaplandırarak konferansını sonlandırdı.

Uğurluel, konferansın sonunda okurları için kitabını imzaladı.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom