Mehmet Akif'in torunu anmaya katıldı

Karamürsel’de İstiklal Marşı’nın Kabulünün 95. yılı ve milli şair Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.

Mehmet Akif'in torunu anmaya katıldı Karamürsel Haber

Karamürsel’de İstiklal Marşı’nın Kabulünün 95. yılı ve milli şair Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi. Programa Akif’in torunu Selma Argon katılarak, dedesini anlattı.

 

Karamürsel 4 Temmuz Şehit Hüseyin Güldal Ortaokulu tarafından Karamürsel Kültür Merkezinde İstiklal Marşı'nın kabulünün 95. yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi. Programa Kocaeli Ak Parti Milletvekili İlyas Şeker, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Özarslan, Karamürsel Garnizon ve Jandarman Komutanı Yüzbaşı Sadık Eroğlu, Karamürsel İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük, Karamürsel İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Karamürsel Ak Parti İlçe Başkanı Recep Demirel, Karamürsel Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Nurcan Aydın, Karamürsel 4 Temmuz Şehit Hüseyin Güldal Ortaokulu Müdürü Muammer Aksoy, daire amirleri, okul müdürleri, sivil toplum örgüt başkanları, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Programa konferans vermek üzere gelen Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, öğrenciler tarafından coşkuyla karşılandı. Karamürsel Kültür Merkezindeki program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, Karamürsel 4 Temmuz Şehit Hüseyin Güldal Ortaokulu Müdürü Muammer Aksoy’un konuşması ile başladı. Ardından Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ve Kocaeli Ak Parti Milletvekili İlyas Şeker’ın konuşma yaptı. Program öğrencilerin hazırladıkları tiyatro, şiirler ve slayt gösterileriyle devam etti. Tiyatro gösterisinin ardından öğrenciler salondaki herkes tarafından ayakta alkışlandı. Selma Argon tiyatro göstersin de dedesinin canlandırılması sırasında duygulu anlar yaşadı.

 

ASIM'IN GENÇLİĞİ

Selma Argon yaptığı konuşmada, öğrencilere Dedesi Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlattı. Selma Argon, 2011 yılından bugüne çağrıldığı her yere gittiğini ifade ederek, ‘İster üniversite olsun, ister ilkokul olsun; her yaşta gençlere hitap etmeye çalışıyorum. Mehmet Akif'i dedem olarak değil de, Mehmet Akif olarak anlatmaya çabalıyorum. Çünkü dede kısmı benim için özel oluyor ama şunu da ilave etmek isterim. O hepimizin dedesi, bütün çocukların dedesi. Mademki; gençliği Asım'da simgelemiş, Asım'ın gençliğinin sırtında Edirnekapı'ya gitmiş, O hepimizin dedesi diye düşünüyorum. Bütün çocuklar da çok iyi anlamalı, anlayarak anmalı diye düşünüyorum. Çok güzel programlar yapıyorum, gittiğim her yerde çok büyük ilgiyle karşılanıyorum. Son senelerde çok büyük merak var gençlerde” dedi.DERS KİTABI
Safahat'ın ders kitabı olarak okutulmasını dileyen Argon, ‘En büyük isteğim de bu. Safahat dümdüz bir şiir kitabı değil çünkü. Dedem ne gördüyse onu yazmıştır. Demek ki orada Türkiye'nin onun doğduğundan itibaren ölümüne kadar ki, hatta şu güne kadar olan gerçekleri vardır. İsyanlar vardır, halkın çektikleri vardır, savaşlar vardır. Bir öğreti kitabıdır bence” diye konuştu.

HEDİYEYİ ALMADI

Karamürsel’deki okullar arasında en iyi istiklal marşımızı okuma yarışmasında Karamürsel Bekir İlhami Fatma Nedime Calp İlköğretim Okulu 5/B sınıfı öğrencisi Feyza Bezkin kendisine birincilik ödülünü veren milli şair Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon’a ‘ben bu hediyeyi sırf istiklal marşımızı güzel okudum diye alamam her Türk genci gibi istiklal marşımızı güzel okumak zorundayım, onu kabul etmiyorum’ demesi Argon’u ve salondakileri duygulandırırken Argon bu beni babaanne olarak kabule edersen benden hediye diyerek küçük öğrenci hediyeyi kabul ederek herkesten alkış aldı

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom