Tepki Büyüyor !

Karamürsel İmam Hatip Lisesi'nin adının Mustafa Yazgan isminin verilmesi isteği Karamürsel'de tepkilere neden oldu.

Tepki Büyüyor ! Karamürsel Haber

AYRINTILI HABER GAZETENİZ KIRKBİRBUÇUK KARAMÜRSEL'DE BAYİLER'DE

 

Karamürsel İmam Hatip Lisesi'nin adının Mustafa Yazgan isminin verilmesi isteği Karamürsel'de tepkilere neden oldu. 1977 yılında Karamürsel'de hayırsever Hacı Lütfü Hıncal tarafından bağışlanan 5 dönümlük arazi üzerine ilim yayma cemiyetinin organizasyonu hayırsever vatandaş, esnaf ve iş adamlarının katkısıyla yapılan Karamürsel İmam Hatip Lisesi isminin değiştirilme talebine tepki gösteren Lütfü Hıncal'ın eşi Münevver Hıncal çocukları ve varisleri talebe tepki gösterip, vazgeçilmesini istediler.


AİLE NE DEDİ?


‘Büyüğümüz Hacı Lütfü Hıncal, ilçemizin en güzel yerinde arazilerimizin önemli bölümünü imam hatip lisesi yapmak için bağışta bulundu. Daha sonra araziler ilim yayma cemiyetine verilerek üzerine 4 katlı yatılı imam hatip lisesi yapımını gerçekleştirdiler. Fakat zaman gazetesinin eski yazarı Mustafa Yazgan  kendi isminin bu okula verilmesini istemiştir. Bu okulun arazisinin verilişinde yapımında eğitim öğretime katkısında Mustafa Yazgan'ın kuruş katkısı olmadığı gibi böyle bir talepte bulunması, yani okula kendi isminin verilmesi abes ve iştigaldir. Mustafa Yazgan isminin bir yerlere verilmesine çok meraklıysa cebinden harcamak kaydıyla Karamürsel’e çeşme, okul kazandırsın, huzur evi yaptırsın bizde kendisini alkışlayalım. Şikayetimizi Karamürsel Kaymakamlığı, Kocaeli Valiliği, Milli eğitim Bakanlığı, Başbakan ve Cumhurbaşkanına kadar ilettik. Yazgan'dan ricamız dedemizin kemiklerini sızlatmasın aile hatıramıza saygı göstersin.’ diye konuştular.


İLÇE HALKI NE DEDİ?


‘Yaşamını uzun süredir Karamürsel’de sürdüren, zaman gazetesinin eski yazarlarından Mustafa Yazgan adını İmam Hatip Lisesi’ne verilme talebini şaşkınlıkla karşılayan Karamürselliler, bunu şaka olarak algıladılar. Bugün ki İmam Hatip Lisesi’nin arazilerinin Hıncal Ailesinin bağışladığı, ilim yayma cemiyetinin yaptırdığını hepimiz biliyoruz. İlçe esnafları fedakarca maddi katkı sağladı, okulu bugün ki gurur duyulacak seviyeye ulaştırdılar. Mustafa Yazgan’ın veya Ankara’dan birilerinin isminin bu okula verilmesi çirkin bir olaydır. Teklif edilmesi de düşünülmesi de kalitesiz bir taleptir. Sayın Yazgan kendi cebinden harcayarak okul, hastane, çeşme, huzur evi gibi binalar yapıp ismini her yere yazdırabilir. Halk olarak bu tür taleplere karşıyız, karşı da olacağız..’ dediler.

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom