‘Kral ve Danışmanlarının İnanılmaz Yükselişleri’

*Bu anlatılan masalda, anlatılanlarla gerçek ve tüzel kişilerle hiçbir alakası yoktur. Tamamıyla hayal ürünü olup masaldır.

‘Kral ve Danışmanlarının İnanılmaz Yükselişleri’ Masallar

Bir varmış bir yokmuş... Develer tellal iken, pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken,  çok uzaklarda bir krallık varmış, tabi bu krallığın birde danıştığı insanlar varmış?

Bu kralın danışmanları her şeyden sorumlular, ve o ülkede ne olacak neler olmayacak nereye ne yapılacak ve nasıl yapılacak nasıl yapılması gerekli bu danışmanlarının onayı olmadan işler yapılmaz hatta olmayacak bir çok işlerde yapılmaya başlanmış. Tabi bunlar dan kralın haberi varmış.

Bu danışmanları kendi aralarında iş bölümü yapmışlar, sen ülkenin çevresiyle ilgileneceksin, sen sarayların yapımıyla derken birkaç küme oluşmuş tabi bunların onayı olmadan bu ülkeye yapılması gereken hiçbir şey olmuyor olmadığı gibi bu danışmanlar kendi işlerine nasıl geliyorsa o şekilde de yapıyorlarmış.

Tabii, bu ülke büyümeye başlamış, büyürken de yeşil alanlar, parklar, metreseler, saraylar nasıl olması ve nerelere yapılması gerektiğini belirleyen birkaç kişiden oluşan gruplar olmuş. Bu gruplar, işte burası yeşillik olsun buraya hiç kimse saray yapmayacak, buradan yol geçecek diyerek ölçüp biçerek bu ülkeyi bir şekle sokmaya başlamışlar.

Tabiiii bunlar olurken kendilerine yakın olanların mallarını öğle korumuşlar ki onlara uyguladıkları ölçmeleri biçmeleri tanımadıkları yada tanıyıp da onlardan hoşlanmadıkları kişilere uygulanan ölçmelerden çok farklı olmaya başlanmış, hatta bazılarının yerlerini yeşillik olacak deyip karara bağladıktan sonra o kişilere gidip sizin yerleriniz beş para etmez bu yerinize müşteri buldum hemen elinizden çıkartın diyerek de akıl vermeler başlamış.

Tabii yer sahipleri kendilerine gelen bu fırsatı değerlendirip mallarının değeri 10 altın olan yerleri 4-5 altına satmaya başlamışlar tabii buraları alanlar bu gruptaki kişiler tarafından hemen paralı yakın dostları arkadaşlarına giderek yerlerin durumunu söyleyerek ucuz, ucuz almalarını sağlamaya başlamışlar. Tabii bu yerleri alan kişilerden bu gruplar başlamışlar bahşiş almaya, gün gelmiş bu yerleri alan kişiler buraya saraylar inşa etmek istemelerinden dolayı hemen bu gruplar aralarında yine toplanmışlar bu yerleri kralda dahil olmak üzere hiçbir şey yapılamaz olarak belirlenen yerler bir anda sarayların olması gerektiğine kararlar çıkartarak bu yerler, bir anda değerlenmeye başlamış, tabi bunlar olurken gruptaki danışmanlara verilen bahşişlerin hesabı yok muş tabi işler çok iyi gitmeye başlayınca grubun içindekilerde başlamış bu şekilde vatandaşların yerlerini ucuz, ucuz kendileri de almaya.

Tabii bu krallıktaki bu danışmanlar altlarına çok lüks at arabaları almaya, çok lüks saraylar almaya, kralda bunlardan aşağı kalır mı o da saraylar almaya, tabi kendi krallığından değil, halkı hemen o kral zengin olmuş demesinler diye başka krallıklardan saraylar almaya, tabi danışmanları dahil kralda bu aldıklarını ne kendi üzerine nede zevcesi üzerine kayıt ettirmeyerek soranlara ise benim bir şeyim yok ki demek için mişşşşş.

Tabiiii, bu ülkenin halkı zaman geçtikçe, bu kralın danışmanlarının bir anda zenginleşmelerini fark etmeye başlamışlar ama ne yapsınlar yapılacak bir şey yok diyerek, bir zamanlar kendi halinde olan vatandaşlardı şimdi zenginleştiler diyerek içtenmişler. Demek ki Bal Tutan Parmağını Yalar atasözüyle avun muşlar. Avunmuşlar avunmalarına ama bazıları da ne parmakmış be yala, yala bitmiyor demeye. Hatta içlerinden 3 danışman varmış ki, akıl sır erdirilmemeye başlanmış işte bu 3 danışman bir anda çok zengin olmuşlar, aldıkları saraylar at arabalarının sayıları belli bile değilmiş.

Bu 3 danışman hiçbir zaman yaptıkları işlerden bir birlerine hesap dahil sormazlarmış kimselerinde sormalarına izin vermezlermiş. Tabii bu danışmanlar krallığa danışman olmadan önce biri, birden bire zengin olayım diyerek o krallıkta 1 altına 3 altın veren biri türemiş bu danışmanda bu kişiye elindeki birçok altınları vermiş hatta yakın olan akrabalarını ve dostlarını bile buraya yönlendirmiş. Tabi zamanla bu 1 altına 3 altın veren kişi altınlarla kayıplara karışınca bu kişi bir anda şok olmuş ne yapacağım derken. Hemen işini uydurup bu krallığı çok seviyorum ben bu krallık için canla başla çalışırım diyerek bu krallıktan danışman seçilince işler değişmiş ve birden bire işleri açılmış çokkkkk zengin olmuş. Çeşit, çeşit çok pahalı at arabaları almaya saraylar almaya yurtiçi yurt dışı karalıklara gezmelere gitmeye. Ondan iyisi yok muş gibi davranmaya.

Bir diğeri ise danışman olmadan önce yaptığı işlerden çoğu insanlar zarar görmüş hatta hayatını bile kaybedenler olmuş hemen bunu yakalayarak zindana atmışlar aylarca zindanda kaldıktan sonra serbest kalınca bu da başlamış bu krallık çok iyi demeye hemen bunu da bu krallığa almışlar bu da hemen başlamış zengin olmaya halkın yerlerini buradan yol geçecek, burası yeşillik olacak deyip halkın güzel yerlerini bir anda çok ucuz altına sattırmaya ve bu çok güzel yerler ucuzlayınca çok altını olan arkadaşlarına söyleyip aldırmaya hatta zaman, zaman kendide almaya başlamış ve çokkkk zengin olmuş.

Diğer kişide öğle kendi halinde biriymiş, ölçüp biçmeyi çok seviyormuş hatta bu konularda uzmanmış yerlerinde problem olan kişilerin yerlerini bağlı olduğu yada başka krallıktaki krallarla birlikte çözmeye, olmayacak çözülmeyecek işler bu danışman tarafından ben bunu çözerim ancak çözdüğüm taktirde yerinden bir kısmını alırım diyerek işleri çözmeye ve bu danışman bir anda yer zengini olmuş ve de çokta kralcıymış bağlı olduğu krallığını göklere sığdıramayacak kadar çok seviyor muş! Her yerde bu krallığı öve, öve bitiremiyor muş tabii bunu hemen bu krallığa almışlar ve malına mal katmış yerler, saraylar arabalar gezmeler derken buda diğer iki danışman gibi çokkkk zengin olmuşşşşş. Altına altın dememeye başlamış işi çokkkk büyütmüş ve bu danışmana artık saraylar arabalar az gelmiş ve çok değerli bir yerini satarak başka bir krallıkta kimse fark etmesin diyerek kocaman han yaptırmaya karar vermiş hemen işe koyulmuşşşşşşşş. Hanın inşaatı hızla ilerlemeye başlamışşşşşşş. Ve aman kimsecikler duymasın diyerek sessiz sedasız hanını bitirmeye başlamışşşşşşş.

Nasıl Güzel masal değil mi hadi bakalımmmmm…..

İyi Uykularrrrrr. Haftaya görüşmek üzere şimdilik hoşça kalınnnnn.

NOT; BU ANLATILANLAR GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERLE HİÇ BİR ALAKASI YOKTUR. TAMAMIYLA HAYAL ÜRÜNÜ BİR MASALDIR BİZ BU MASALI BİRİLERİNDEN DUYDUK VE SİZLERLE PAYLAŞTIK…

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom