Kocaeli Körfez’inde Ölü Caretta Caretta Bulundu

Kocaeli Körfezi Tüpraş Fabrikası açıklarında caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası ölüsü bulundu.

Kocaeli Körfez’inde Ölü Caretta Caretta Bulundu Bölgesel

Kocaeli Büyükşehir Çevre Kontrol Ekipleri tarafından bulunan kaplumbağanın Marmara Denizi Kocaeli Körfezi’ne nasıl geldiği merak konusu oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Kontrol Ekipleri tarafından Tüpraş Fabrikasının açıklarında caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası ölüsü buldu. Kocaeli Büyükşehir Çevre Kontrol Ekipleri tarafından denizden alınan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası ölüsü Kocaeli Valiliği Çevre Müdürlüğü yetkililerine teslim edildiği belirtilirken, Türkiye'de yalnızca Akdeniz sahillerinde görülen ve Ege'de bile çok nadir kaydı alınan türün Marmara Denizinin Kocaeli Körfezinde bulunmasının ilginç bir gelişme olduğunu belirtilirken, Türkiye'de görüldüğü bir bölgeden binlerce kilometrelerce uzakta ölüsüyle karşılaşmak oldukça şaşırtıcı.

 

Bu hayvanların dişi olanları uzun yıllar sonra karaya sadece yavru bırakmak için gece çıktığı, erkekleri ise yumurtadan çıktıktan sonra denize ulaşarak ve ömrünün sonuna kadar asla karaya çıkmadıkları belirtilirken, en sevdiği yiyecekler arasında deniz anaları olduğu belirtildi. İnsanlara özellikle yazlıkçılara yararı fazlasıyla olan bir hayvan. Ancak ne yazık ki denize atılan naylon poşetleri de deniz anası sanıp yiyorlar ve boğuluyorlar. Sayıları giderek azalmakta. Buraya nasıl geldi ve neden öldüğü henüz bilinmiyor. Yetkililer tarafından araştırılacak olan caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası ölüsü neden öldüğü de ortaya çıkacağı belirtildi.

 

 

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom