Fatma Kaplan Hürriyet Karamürsel'in ölüm yolunu Meclise taşıdı

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Karamürselli vatandaşların beton yol isyanına sessiz kalmadı ve konuyla ilgili Ulaştırma, Denizcilik

Fatma Kaplan Hürriyet Karamürsel'in ölüm yolunu Meclise taşıdı Siyaset

İlçemizde 2010 yılında yapılan ve yapıldığı günden itibaren sadece iki kilometre uzunluğunda olmasına rağmen kazaların eksik olmadığı beton yol, ilçe sakinlerini canından bezdirdi. Özellikle yağışlı havalarda buz patenine dönerek can alan ve ismi ilçe sakinlerince ölüm yoluna dönen beton yol, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile beraber meclise taşındı. CHP’li Milletvekili Hürriyet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, beton yol ile ilgili cevaplaması için yazılı soru önergesi sundu.

 

EN ÇOK KAZA KARAMÜRSEL’DE

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Karamürselli vatandaşların beton yol isyanına sessiz kalmadı ve konuyla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a yazılı soru önergesi sundu. Yolun sadece iki kilometre olmasına rağmen, Karamürsellilerin başına açtığı sorunun çok büyük olduğunu dile getiren Hürriyet, “Toplam 2011-2014 yılları arası 75 adet maddi hasarlı,77 adet yaralanmalı 3 ölümlü kaza meydana geldi. Özellikle yağışlı zamanlarda yol buz pateni haline geliyor. Sadece araçlarında bulunan şoförleri değil, kaldırımda yürüyen yayalar için de büyük tehlike yaratıyor” dedi. Türkiye’de bu tarz yollardan sadece 4 adet olduğunu da sözlerine ekleyen Hürriyet, “Karayolları Genel Müdürlüğü bu tarz beton yolların trafiğin ağır işlediği ve dur kalk yapılan yerlerde kullanımının uygun olduğunu bildiriyor” dedi.

 

KARAMÜRSEL KAYMAKAMLIĞININ  VİZYONUNDA BİLE YOK

Karamürsel Kaymakamlığı’nın hazırladığı ‘Vizyon 2023 Strateji Belgesi’nde Vatandaş şikâyetlerinin had safhada olduğu beton yoldan bahsedilmemesini de eleştiren Milletvekili Hürriyet, her geçen dakika vatandaşların aleyhine işleyen beton yolun kaldırılması gerektiğini savundu. Hürriyet, “Karamürsel Kaymakamlığı’nın ‘Vizyon 2023 Strateji Belgesi’ olarak hazırladığı kitapta beton yoldan söz dahi edilmemekte ve kaldırılmasına dair bir planlama yapılmadığı açıkça görülmektedir. Oysa vatandaşlarımız o yola, Ölüm Yolu ismini yakıştırmışlardır. Kocaeli’den Yalova’ya kadar asfalt olan D-130 Karayolu’nun sadece iki kilometresinin beton yola dönüştürülmesi ise son derece anlamsızdır” açıklamalarında bulundu.

 

İŞTE SORU ÖNERGESİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Aşağıdaki sorularımızın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 22.03.2016 Fatma Kaplan HÜRRİYET Kocaeli Milletvekili Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde bulunan D-130 Karayolu’nun şehir merkezinden geçen 2 kilometrelik bölümü 2010 yılında beton yol olarak yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre yapım aşamasında telli fırçalarla enine pürüzlendirme yapıldığı için başlangıçta kayma direnci oldukça yüksek olan beton yol trafiğe açıldıktan sonra lastik sürtünmesinden ötürü yolun kayma direnci sıfırlanmıştır. Özellikle hafif yağışlı zamanlarda dahi yol buz pateni haline gelmekte, sadece araçlarında bulunan şoförleri değil, yaya olarak kaldırımda yürüyen yayalar için de büyük tehlike yaratmaktadır. Fakat yol trafiğe açılıp üzerinde araç geçmeye başlayınca lastiklerin sürtünmesinden dolayı bu pürüzlülük hali kısa zamanda ortadan kalkmakta, yolun kayma direnci sıfırlanmaktadır. Beş yıldan beri araç trafiğine açık olan bu iki kilometrelik yol üzerinde 2011 yılında 24 adet maddi hasarlı, 17 adet yaralanmalı 2012 yılında 20 adet maddi hasarlı, 28 adet yaralanmalı, 2013 yılında 19 adet maddi hasarlı 16 adet yaralanmalı 1 adet ölümlü, 2014 yılında 12 adet hasarlı,16 adet yaralanmalı, 2 adet ölümlü olmak üzere Toplam 2011-2014 yılları arası 75 adet maddi hasarlı,77 adet yaralanmalı 3 adet ÖLÜMLÜ kaza meydana gelmiştir. Ayrıca; ölümlü kaza sayısı aslında daha çok olmasına rağmen ölüm, kaza yerinde değil de hastanede gerçekleşmişse, bu ölüm trafik kazasında değil hastanede ölüm olarak kayıtlara geçmektedir. Bu yüzden ölümlü kaza sayısı daha az görünmektedir. Karamürselli yurttaşlarımız söz konusu olan o yola ÖLÜM YOLU ismini vermişlerdir. Öte yandan; Türkiye’de bu şekilde yapılmış 4 adet yol vardır. İlki Afyon Emirdağ yol ayrımı ikincisi Ordu Ulubey yolu, üçüncüsü ise İstanbul’da bulunan Hasdal Kemerburgaz kavşağıdır. Dördüncüsü ise Kocaeli’den Karamürsel şehir geçişidir. Karayolları Genel Müdürlüğü bu tarz beton yolların trafiğin ağır işlediği ve dur kalk yapılan yerlerde kullanımının uygun olduğunu bildirmektedir. Ayrıca Karamürsel Kaymakamlığı’nın ‘Karamürsel ilçesi Vizyon 2023 Strateji Belgesi’ olarak hazırladığı ve projelerin derlendiği kitapta, ismi ‘Ölüm Yolu’na çıkan bu beton yoldan söz dahi edilmemekte, kaldırılmasına dair bir planlama yapılmadığı açıkça görülmektedir. Bu bağlamda; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Karamürsel’de ismi Ölüm Yolu’na çıkan iki kilometre uzunluğundaki beton yoldan haberi var mıdır? İki kilometrelik beton yolun asfalt yola dönüştürülmesi mümkün müdür? Karamürsel ilçesinde bulunan ve onlarca ölüme yüzlerce yaralanmaya neden olan beton yolun değiştirilmesi hususunda bakanlığınız bir şey yapacak mıdır?

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom