Tarihi Hamam Restorasyonuna Başkan'dan Denetleme

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım restore edilen Karabali cami ve külliyesi içerisinde bulunan tarihi hamamın çalışmalarını inceledi.

Tarihi Hamam Restorasyonuna Başkan'dan Denetleme Karamürsel Haber

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, tarihi hamamın restorasyon çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlediğini belirterek,   projenin tamamlanmasıyla birlikte tarihi hamamın müze yapılarak halka açılacağını söyledi.

Başkan Yıldırım ayrıca Karabali Camiinin de tarihine uygun şekilde yenileceğini belirterek “Atatürk’ün ziyaret ettiği tarihi belediye binamızı restore ettik ve müze olarak açtık. Şimdi tarihi hamamı restore ediyoruz, aynı şekilde burayı da müze haline getireceğiz. Yine çalışmalar kapsamında Tarihi Karabali Camimizi de restore edeceğiz” dedi.

 

KARAMÜRSEL KARA BÂLİ BEY KÜLLİYESİ HAKKINDA

Kara Bâli Bey Cami olarak bilinen caminin bulunduğu yerde, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun manevi mimarı olarak bilinen Şeyh Edebali soyundan olduğu bilinen ‘Kara Bâli Bey İbn-i Ahmet’ tarafından, 1 cami, 1 misafir Kervansarayı, 1 Sübyan mektebi ve bunun yanında 1 çeşme ile personelin oturması için 1 ev yaptırıp vakfettiği bilinmektedir. Hamam, Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde 629 nolu defterin 456 sahifeleri ve 346 sırasında kayıtlıdır.

 

 

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom