65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım İçin Büyükşehir'den Açıklama Geldi

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan kişileri 11 Nisan’dan itibaren ücretsiz taşımayacaklarını açıklamıştı.

65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım İçin Büyükşehir'den Açıklama Geldi Bölgesel

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan kişileri 11 Nisan’dan itibaren ücretsiz taşımayacaklarını açıklamıştı.

GENEL SEKRETER DOĞAN EROL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol yaptığı yazılı açıklamada ‘’Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak 65 yaş ve üstü vatandaşların ücretsiz taşınması ile ilgili listeyi ödemeleri yapacak olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gönderdik. Bakanlıkla gerekli görüşmeleri yaptık. Bakanlık görevlileri ödemenin bu ay içerisinde yapacağını bildirdiler. Konunun takipçisiyiz” dedi.

 

ÜCRETSİZ ULAŞIMIN KALKACAĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMANIN YER ALDIĞI HABER

 

 

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt toplu ayda 1 milyon kişiyi ücretsiz taşıdıklarını belirterek, "Günümüzde toplu taşıma ile ciddi kangrenler var. Bunları biri çözmeli. Esnaf mazotunu alamıyor. Bunu birileri duysun artık. Ben mazotumu alamazsam ne yapabilirim?Bu yüzden aldığımız kararı uygulamak zorundayız. Ücretsiz seyahat kartları esnafımıza çok ciddi zararlar vermiştir" dedi.

Sürücülerin ücretsiz binen kişilerle karşı karşıya geldiğini söyleyen Kurt, "Bu kanunla beraber şoför esnafımızla 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız da karşı karşıya gelmektedir. Ücretsiz binen vatandaşlarımızla karşı karşıya kalmakta ve istenmeyen nahoş durumlara sebep olmaktadır. Ücretsiz binen vatandaşlarımız bizlere bu paranın ödendiğini düşünmektedir. Bizler dayanacak gücümüzün kalmadığını belirtmek isteriz. Bizlere verilen bu sorumluluk için elimizden gelen çaba ve gayreti göstermiş bulunmaktayız. 2 bin 200 esnafla kentimize ve ülke ekonomimize katma değer, istihdam sağlayan, vergisini, sigortasını, Bağ-Kur’unu zamanında yatıran emek gücü esnafımızın bitme aşamasına geldiği aşikardır" dedi.

MALİYET 2 KAT ARTTI

Kurt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni aldığı 240 otobüsün Şubat ayında hizmete girmesine de değinerek, şöyle konuştu:

"İlimizde 2 bin 200 toplu taşıma aracının fazla olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi hesapsızca almış olduğu 240 aracın hatlara konulmasıyla esnafın maliyeti 2 kat daha arttı. Hal böyle iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanan yolcuların mağduriyetinin giderilmesine yönelik 6 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin bir an önce gerçekleşmesi için İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmuştur. Bu konuyla ilgili 3 aylık bir süre geçmesine rağmen ödemeler gerçekleşmemiştir. Anayasamızın 18. maddesi gereğince ’Hiç kimse zorla çalıştırılamaz’ ve anayasaya aykırıdır. Anayasamızın 55. maddesi gereğince ücret emeğin karşılığıdır. Yine Anayasamızın 173. maddesi gereğince ’Devlet esnaf ve sanatkarları koruyucu ve destekleyici tedbirler alır’ denmektedir. Kamu hizmetinin görülmesi devletin ödevlerindendir. Bütün bunlara rağmen esnafımızın sükunet içerisinde ücretsiz yolcularımızı taşımaya devam ettiği verilen tarihten itibaren ödeme yapılmadığından dolayı 11 Nisan Pazartesi günü itibari ile yönetmelikteki ücretsiz olan 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi olan kişilerin araçlarımızdan ücretsiz yararlanamayacakları kamuoyuna duyurulur."

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom