Şike davasında flaş gelişme

HSYK, şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında inceleme başlattı.

Şike davasında flaş gelişme Turkiye Haber

Ayrıntılar gelecek...

NE OLMUŞTU?

2010-11 sezonunda Süper Lig ve TFF 1.Lig'in bazı müsabakalarında şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası üzerine FETÖ'cü savcılar tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 3 Temmuz 2011 tarihinde Türkiye'nin 15 şehrinde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği operasyonla birçok aktif yönetici ile futbolcu gözaltına alınmıştı.

FETÖ'DEN FENERBAHÇE'YE OPERASYON

3 Temmuz 2011 tarihinde yapılan operasyonla halkın duyduğu bu büyük dava, dönemin FETÖ'cü savcısı Zekeriya Öz tarafından başlatılmış, daha sonra dava Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e devredilmiş ve bu savcı operasyonları başlatmıştı. İddianameyi yazdıktan sonra dava Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan'a teslim edilmiş ve Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sırasında bu savcı görev yaptıştı. Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasının ardından, Yargıtay kararı sonrası İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılamada ise dosyayı Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun teslim almıştı.

Kumpas davasında savcı iddianameyi hazırlayana kadar soruşturmanın ilk evrelerinde 93 sanıktan 31'i tutuklanmış, daha sonra da değişen yasa ve duruşmalar sonrasında tahliye edilmişlerdi.

Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen toplam 93 sanıklı davanın ilk duruşması 14 Şubat 2012 tarihinde başlamış, 2 Temmuz 2012 tarihindeki 23. duruşmada karara bağlanmıştı. Mahkeme Başkanı Hakim Mehmet Ekinci, üyeler Hikmet Şen ve Bülent Kınay'dan oluşan mahkeme heyeti, sanıklara verdiği cezaları açıklamış, 93 sanıktan 48'i çeşitli cezalar alırken 45'i beraat etmişti.

10 Ağustos 2012 tarihinde Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 682 sayfalık gerekçeli kararını açıklamış, mahkemenin kararını önce savcı, arkasından da sanıklar temyize götürmüştü.

İlerkeyen süreçte ise 17 Ocak 2014 tarihinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararını açıklamış, Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararların belli bir kısmını onamış, bir kısmını düşürmüş, bir kısım hükümleri de bozmuştu.

YENİDEN YARGILAMA BAŞLADI

6 Mart 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onanarak yasalaşan "Özel Yetkili Mahkemelerin Kaldırılması" şeklindeki yeni yasa düzenlemesine göre Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından hükümleri bozulan sanıklar, haklarında yapılacak yeniden yargılamada özel yetkili mahkemelerde değil, ağır ceza mahkemelerinde yargılandı. 2 Mayıs 2014 tarihinde ise HSYK tarafından verilen karara göre dava, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.


AZİZ YILDIRIM BERAAT ETTİ

TÜM SANIKLAR BERAAT ETTİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay tarafından cezası bozulan 31 sanık ve yeniden yargılanmasına karar verilen 6 sanığın dosyalarını birleştirerek toplam 37 sanığı davada tekrar yargıladı. Mahkeme başkanlığını hakim Ahmet Civelek'in yaptığı mahkeme heyeti 13 Ocak 2015'te başlayan davayı, 9 Ekim 2015 tarihindeki 6. duruşmayla sonlandırdı. Mahkeme, yargılanan tüm sanıkların beraatine ve kapatılmış olan Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından cezalandırılmış sanıkların ceza hükümlerinin bozulmasına karar verdi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom