Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti 5. Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda konuşuyor.

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar Turkiye Haber


İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

İki gündür ensar şehir, gurur duyduğumuz, mültecilere kucak açmasıyla iftihar ettiğimiz Kilis'e DEAŞ roket mermileri düştü. TSK anında karşılık verdi ve DEAŞ mevzileri vuruldu. Kilis halkına geçmiş olsun diyorum. Ülkemizin savunması, milletimizin emniyet ve huzuru için her türlü önlemi alıyoruz. Hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Daha önce Akçakale'ye benzer saldırılar, top atışları olmuştu. Dün Kilis Valimizle, belediye başkanımızla, Milli Savunma Bakanımız ve Genelkurmay Başkanımızla istişarelerde bulundum. Bugün Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve MİT Müsteşarımız Kilis'teler. Vatandaşımızı hedef alan tüm şer odaklarıyla sonuç alıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu saldırılara cüret edenlerin bunun hesabını en ağır şekilde ödeyeceklerinden en ufak bir şüpheniz olmasın.

SAYIN ERDOĞAN'IN EFSANEVİ BAŞARILARI BİZİ BURAYA GETİRDİ

AK Parti belediye başkanları ne zaman biraraya gelseler bu sadece belediye başkanlarıyla bir istişareden ibaret kalmıyor, ülke meseleleri ele alınıyor. Bizden başka Türkiye'yi kucaklayan bir parti yok. Bizden başka her vatandaşın hukukunu savunan bir siyasi hareket yok. AK Partimiz 7 bölgede, 81 vilayette 78 milyon vatandaşımıza hizmet üretiyor. Başka hiçbir bir partinin böyle bir salonda toplantı yapmaya mecali yetmez, buna bir tek AK Parti'nin gücü yeter. AK Partili belediyeler halka hizmet hakka hizmet şiarıyla milletimize hizmet ediyor. Toplamda 1296 belediyenin 868 AK Partili, ak yöneticilerin, ak başkanların elinde. 2019'da bu sayı inşallah daha çok artacak, tüm vatandaşlarımızın gerçek belediyecilikle tanışmasını sağlayacağız. Bu hareketin millet nezdinde kabulünün sebebi 81 vilayetimizdeki eserlerimizdir. Bu anlayış kurucu genel başkanımız sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'daki efsanevi başarıları sayesinde gerçekleşti.

HANGİ RAKAMI ALIRSANIZ ALIN EN AZ 10 MİSLİ ARTMIŞTIR

Sizler yerel yönetimlerin yaşadıkları her türlü sorunlarına çözüm üretebilmek için gayret gösterdiniz. Kent hayatının kalitesine katkı sağlayabilmek için sürekli projeler ürettik ve bu projeleri hayata geçirdik. 2002 yılında bütçeden belediyelere ayrılan pay sadece 4 milyar 710 milyar liraydı. Bu rakam 46 milyar 400 milyon lira oldu, 10 misliden fazla. Alt kademelerde astronomik artışlar sağladık. 2002'de sadece 360 milyon kredi verilmişken geçtiğimiz dönemde 7 milyar 110 TL'yi belediyelere aktardık. Hangi rakamı alırsanız alın bu rakamlar 10 misli artmıştır. Bu da AK Parti'nin getirdiği bereketin, hizmetin farkıdır. İller Bankası altyapısız belediye kalmaması adına çalışmalarını devam ettirdi. Belediyelerimizin içme suyunu çözüme kavuşturmak için Beldes'i devreye soktuk. Şehir kendini mimarisiyle gösterir. Şehrin mimarisi insanı anlatır, bizi anlatır. Bizim şehirlerimizin meydanlarının merkezinde ulu camilerimiz vardır ve diğer herşey onun etrafında şekillenir.

BİZZAT GÖRMEDİĞİM HİÇBİR TOKİ PROJESİ HAYATA GEÇMEYECEK

Bizim medeniyetimizde şehrin doğal görünüşüne aykırı mekanlar yapılmaz. Geçtiğimiz hafta İstanbul'da bu kanaatlerimi paylaştım. Her birimizin en asli görevi Rabbimizin lütfettiği doğayla uyumlu hale getirmek, tarihi dokuyu korumaktır. Bizler Medine, Şam, Kahire, Bağdat, Buhara ve Semerkant'ı inşa etmişizdir. Ancak medeniyet tasavvuru olmayan, köksüzlükten beslenip açlıkla, hırsla, tamahla bedonlar dikenler yüzden bizim neslimiz gerçekten viran bir miras devraldı. Şehirlerimizi yeniden imar ve inşa etmenin mücadelesini verdik ve buna uygun belediyeciliğin örneğini verdik. Bizim belediyecilik anlayışımızda odak insan ve şehirdir. Her şehrin insanına, kültürüne, tarihine, sosyolojisine yani şehrin kimliğine göre hizmet üretiriz. Şehrin tarihi mekanlarını yeniden gün yüzüne çıkarıyor, restore ediyoruz. Şehirlerimizin hepsini kendi özgün mimarisiyle koruyup güzelleştireceğiz. İnşallah TOKİ artık şehirlerimizin tarihi mirasına uygun binalar inşa edecek. Bizzat görmediğim hiçbir TOKİ projesi hayata geçirilmeyecek. Şehrin özgün mimarisine aykırı tek bir TOKİ inşaatı yapılmayacaktır.

İSTANBUL'DA DİKEY MİMARİ YERİNE YATAY MİMARİ ESAS OLACAK

Doğu ve Güneydoğu'daki belediye başkanlarımızdan ayrıca birifingler alıyorum. Oralarda tarihi dokunun korunması talimatları veriyorum. Van'da, Mardin'de aynı talimatı verdim. Batıda Manisa'da aynı talimatı verdim. Diyarbakır, Şanlıurfa ziyaretlerimde her iki şehrin tarihi dokunun aynen muhafazası ve tarihi dokuya uygun yeni beldeler inşa edilmesi konusunu kendileriyle paylaştım. Gittiğimiz her şehrin tarihi dokusu korunacak. İstanbulumuzda da tarihi dokuya, çevre dokusuna aykırı hiçbir yapılanmaya izin vermeyeceğiz. Dikey mimari yerine İstanbul'un dokusuna uygun yatay mimariyi esas alacağız. Ankara'da bütünleşen projelere ağırlık vereceğiz. Biblo gibi şehirlerimizi koruyacağız. Doğal estetiği insan estetiği ile buluşturamamış hiçbir şehir hakiki manada şehir kimliğine kavuşamaz. Sizin vazifeniz ülkenin her yerinde şehrin işlevsel yönünü ve estetik özelliğini takip etmektir. Gençler hocanız son nefesine kadar gençliğin yanında olacak. Son nefesime kadar gençlerle kolkola, omuz omuza yeni Türkiye'yi inşa edeceğiz inşallah.

BELEDİYENİN İMKANLARINI TERÖRİSTLERE SUNAN BAŞKANLAR VAR

Şehirlerin tarihi kimliğinin bozulmasına asla izin vermeyiz. Şehir aidiyeti olmadan şehir gelişmez. Şehir aidiyetinin gelişmesinin en öncelikli şartı gençlerimizin şehirlerine sahip çıkmasıdır. Şehir atmosferinde şehrin nezaketini, ahlakını yansıtmak. Şehir kültürünü siz inşa edeceksiniz. Belediye başkanlarımız şehir kültürünü temsil edecek. Şehirde adaletle hükmedeceksiniz. Şehir idaresi aynen devlet idaresi gibidir. Ancak ve ancak ehliyetle, liyakatla idare edilir. Ehil ve liyakat sahibi insanların elinde gerçek değeri bilir. Biz nepotizme izin vermeyeceğiz. Kemiyet kadar keyfiyete de dikkat edeceğiz. Şehirlerde aidiyeti tesis belediye başkanlarının işidir. Eskiden belediye başkanlarına şehremaneti denirdi; yani şehrin emanet edildiği kişiydi. Millete hizmet için kendisine emanet edilen belediye imkanlarını terörist faaliyetlerine kullanan başkanlar var. Çukurlar kazdıran başkanlar var. Milletin verdiği oyları özerklik hezeyanlarıyla suistimal eden, iş makinalarını çukur kazmak için kullanan başkanlar var.

CHP TERÖR SÖZCÜSÜ OLAN MİLLETVEKİLLERİNE SİPER OLDU

Muhalefet partilerin yönetimindeki belediyelerdeki hizmet, yatırım, proje eksikliğine dair çarpıcı rakamlar aktarmıştım. O belediyeler için yolun sonu görünmüştür. AK Partili belediyelerin başarılı hizmetlerini gören vatandaşlarım bu belediyeciliği Türk siyasi hayatından ebediyyen çıkaracak onlara 2019'da hakettikleri dersi verecektir. Biz şehirlerimizi daha mamur kılmaya çalışırken birileri tahrip ediyorsa gerekli tedbiri alıyoruz, alacağız. Teröre destek veren, sözcülüğüne sayunan milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılması için AK Parti milletvekilleri 316 imzayla TBMM'ye yasa teklifi verdiler. İşte AK Parti farkı bu. Yıllardır dokunulmazlıkların kaldırmamıza meydan okuyanlara şunu söyledim; madem meydan okuyorsanız, işte hodri meydan! Yüce Meclisimizi terör destekçilerin zırhı haline getiren milletvekillerini yargı önüne çıkarmak için harekete geçtik. Ancak CHP bu girişimimize destek vermedi. CHP terör sözcüsü haline gelen milletvekillerine kendisini siper etti. CHP'den ses çıkmıyor. Çıkmaz; çünkü onlar kendilerinden korkarlar. Dokunulmazlık kalktığında mahkemede hesap veremeyeceklerini düşünürler.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom