Uyuşturucu Kıskacındaki Karamürselli Çocuklar

Karamürsel’de boş inşaatlar’da şikayetler sonucu rastladığımız bu manzaralar Karamürsel’in gençlerinin’de kötü alışkanlıkları olduğunu bizlere gösteriyor.

Uyuşturucu Kıskacındaki Karamürselli Çocuklar Karamürsel Haber

Karamürsel’de son zamanlarda yine çok şikâyet aldığımız çakmak gazı ile alakalı olarak ilçemizde 13 Şubat 2016 Tarihinde 14 yaşındaki bir öğrencinin çakmak gazı koklayarak komaya girdiği. Ardından sadece bir gün sonra İznik yolunda bir inşaatta yine çakmak gazı ile komaya giren 15 ve 16 yaşlarındaki küçük çocukların ardından, özellikle duyarlı vatandaşların büyük çabası ile bitme noktasına gelen bu alışkanlık son zamanlarda yine terk edilen inşaatlarda boy göstermeye başladı.

Geçtiğimiz Cuma günü gazetemize aynı gün gelen birkaç duyarlı vatandaşın şikâyeti ardından bu konu ile alakalı olarak araştırma yapan ekibimiz, yine ilçemizde çok az sayıda olmasına rağmen hiçbir önlem alınmayan inşaatları gezerek “Korkunç” görüntülerle karşılaştı. İnşaatların neredeyse her katında boş çakmak gazı kutuları ve içerilerine “bally” konulmuş poşetleri gören ve çekim yapan ekip arkadaşlarımızı, bu esnada mahallede gören mahalle sakinleri konu ile alakalı olarak bilgi vererek. Birkaç aydır yoktular, yine buralara dadanmaya başladılar diyerek, yetkilileri göreve davet ettiler. Bizlerde bu konuya hakim olan Psikiyatri Ayhan Akcan ile ' yapılan bir röportajı paylaşarak bu önemli konu  hakkında herkesi bilinçlendirmek istedik.
- Çakmak gazına gelmeden önce gençlerin uyuşturucuyla tanışma yaşının giderek düştüğünü biliyoruz. Şimdilerde kaç? 
Yaklaşık 12-13 yaş civarında uyuşturucuyla tanışıyorlar.  
- Hangi maddeyle başlıyorlar? 
Önce sigara ardından alkol, tiner-bally gibi uçucu maddelerle başlıyorlar. 
- Çakmak gazıyla bir haftada pek çok genç zehirlendi ve hayatını kaybetti. Çakmak gazının uyuşturucu özellikleri nelerdir?
Uçucu madde olarak kullanılıyor. Öncesinde bally-tiner deneyimi var. Bu maddeler her yerde satılıyor. Yasal, ucuz ve temin edilmesi kolay. Belli bir süre kullanımdan sonra, kokusu olan ve beyni etkileyen her şey kullanılıyor. Burada hep beraber, birlikte paylaşarak törensel olarak arkadaş ortamında kullanımı belirleyici. 
- Ne oluyor kullanınca?
Sahte iyilik hali gelişiyor, sıkıntıdan koparan, çevreden uzaklaştıran bilinç değişiklikleriyle devam ediyor.
- Çakmak gazı koklamak yeni bir şey mi, yoksa bir hafta içinde bu kadar sık duyduğumuz için mi ilgimizi çekti? Yani size çakmak gazı çeken bağımlılar geliyor mu?
Yeni bir şey değil; önceden de vardı. Medyaya yeni yansıyor. Burada önemli olan hangi çocukların veya gençlerin kullanıyor olduğu. 

BABA YOK YA DA İLGİSİZ
- Nasıl ailelerden geliyorlar ya da aileleri var mı?
Bu çocukların neredeyse tamamının ailesi var.  Fakat ailesiyle iletişimi yok. Anlaşılmama, tam bir reddedilme, dışlanma, duygusal boşluk belirleyici. Tam bu duygularla boğuşurken yalnızlık ve çaresizlikle ilk deneme ve arkasını getirme hali mevcut. Ardından okul asmalar, sınıfta kalma, sokakta kavgaya karışma ile karakola düşme dönemleri geliyor. Ailede genellikle baba ilgisiz. Hiç duygusal yakınlaşma, sevgi paylaşımı yok. Arkadaşlarıyla her şeyi yapma, paylaşma tek rahat ettiği, kendini en mutlu hissettiği ortam.
- Size gelen hastalardan bir hikaye anlatır mısınız?
Benzer şekilde ailesiyle beraber Bakırköy'deki merkezimize 15 yaşında genç bir erkek başvurdu. Madde kullanımı, okula gitmeme, evden kaçmalar mevcut. Arkadaşları ile kullanmadığı uçucu madde yok. En son kullandığı madde çakmak gazı. Artık akıl hastalığı gelişme dönemine girmiş. Konuşmada yavaşlama, anlamada güçlük, iştahta azalma, uykusuzluk, engellendiğinde parlama, öfkelenme, şiddet gösterme mevcut. 
- Nedeni ne?
Nedeni sorgulandığında babayla çatışmalar, ilgisizlik, sürekli aşağılanma, hep cezalandırma, tartışma sonrası sürekli dayak ortaya çıktı. Artık ev ortamında kendini kötü hissetmeyle beraber evde kaldığı sürede baş ağrısı, bulantı, huzursuzluk duygularıyla kendini sokağa atma davranışı gelişmiş. 
- Siz ne yaptınız?
Önce gencin tedavi ekibine güvenmesi sağlandı. Ortamdan uzaklaşması gerekiyordu, uzaklaştırıldı. Şikayetlerine yönelik ilaç tedavisiyle terapiye başlandı. Zamanla, yaklaşık 6 ay gibi bir süre madde kullanmaz ise, eskisi gibi olabileceği anlatıldı. Hem aile hem genç görüşmelere alındı. 5 görüşmede kontrol altına alınması sağlandı. Tekrar okula başladı. Meşguliyet alanları geliştirildi. 
- Uyuşturucunun yaşının bu kadar düşmesi ve bu kadar yaygınlaşmasına neden olarak neleri görüyorsunuz?
Genç yoğun nüfus ama ilgisiz, bilgisiz anne babalar. İletişimi yalnızca korku üzerine kuran aileler. Kalabalık mahallelerde kontrolsüz yerlerin çokluğu... Kötü ortamlar, kötü ağabeyler ve arkadaşlara ailelerin baştan engel olmaması... Koruyucu, önleyici kurumların henüz geliştirilememesi. Hasta muamelesi görmektense kaçmak, yok saymak istiyorlar. Ebeveynin de günlük çözümlerle yaklaşması işi zora sokuyor.

 

 

 

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom