İşitme Engelli Genç Kendi Tasarımlarını Satıyor

Karamürsel'de yaşayan işitme engelli 28 yaşındaki Ahmet Kasım Esmek, kendi tasarladığı süs eşyalarını yaparak hem hayattan kopmuyor hem de geçimini sağlıyor.

İşitme Engelli Genç Kendi Tasarımlarını Satıyor Karamürsel Haber

Karamürsel ilçesinde yaşayan işitme engelli 28 yaşındaki Ahmet Kasım Esmek, kendi tasarladığı süs eşyalarını yaparak hem hayattan kopmuyor hem de geçimini sağlıyor.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Karamürsel Gazanfer Bilge Meslek Yüksek Okulu Muhasebe Bölümünden mezun olan doğuştan işitme engelli Esmek, 6 yıldır midye kabukları ve diğer deniz ürünlerini mini heykellere dönüştürüyor.

Karamürsel Gücer İş Hanı’nda bir dükkan açan Esmek, hafta sonları ise işhanın önünde kurduğu stantta ürettiklerini satıyor.

 

Esmek, bu sayede hem hayattan kopmuyor hem de kendi ürettiklerini satarak, kimseye muhtaç olmadan geçimini sağlıyor.

Kendisine destek olan işhanı sakinlerine ve belediye yetkililerine teşekkür eden Esmek, Gazetemizin muhabirine yaptığı açıklamada, engelli engelsiz herkesi çalışmaya, üretmeye davet etti.

“Boş oturmaya, zamanımızı boşa harcamaya hakkımız yok, bu güzel ülkeye borcumuz var. İnsanın hiç kimseye muhtaç olmadan çalışıp kazanması çok güzel bir duygu.” diyen Esmek, şöyle devam etti:

“Ben Karamürsel’in tanıtımına katkı sağlamak için Karamürsel hatıralarını üretiyorum. Karamürsel’den başka il ve ilçelere hatta yurt dışına giderken hediye olarak götürebileceğiniz birçok ürünü iş yerimde bulabilirsiniz. Özel üretimde yapıp üzerine ücretsiz olarak isim ve yazı yazıyorum. Midyelerin bir kısmını balıkçılardan, bir kısmını deniz kıyısından toplayarak, bir kısmını da okyanustan özellikle Filipinler’den temin ediyorum. Ücret karşılığında midyeleri aldıktan sonra kabuklarına bazı eklentiler yaparak kirpi, kürdanlık, fare, tavşan, tablo, kuş çeşitleri gibi heykeller yapıyorum.”

Esmek, insanların eserlerini müzeye gelmiş gibi seyrettiğini, bunun da kendisini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

 

- “Hayata küsüp eve kapanmayın”

Boş vakitlerinde Karamürsel sahilinde bisikletiyle gezmeyi çok sevdiğini anlatan Esmek, engellilere seslenerek “Kesinlikle haytan kopmayın kendinize mutlaka bir uğraş bir iş yaratın sizin mutlaka yapabileceğiniz seve bileceğiniz iş vardır. Hayatı dolu dolu yaşamaya bakın, biz engelliyiz ama üretebilir ürettiklerimizi değerlendirebiliriz bunun için Allah bize beyin vermiş akıl vermiş unutulmaması gereken bir gerçek varsa her birey bir engellidir. Biz engelliyiz, iş yapamaz ya da spor yapamaz değiliz. Hayata küsüp eve kapanmayın.” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom