60 Bin Domates Fidesi Karamürsel'lilere Dağıtıldı

Karamürsel’de yöresel tohumların yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilere 60 bin adet domates fidesi dağıtıldı.

60 Bin Domates Fidesi Karamürsel'lilere Dağıtıldı Karamürsel Haber

Karamürsel’de yöresel tohumların yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilere 60 bin adet domates fidesi dağıtıldı.

Karamürsel Kaymakamlığı, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca ortaklaşa yürütülen yerel tohumların yaygınlaştırılması projesi adı altında 50 çiftçiye 60 bin domates fidesi dağıtıldı.

İlçe Tarım Müdürü Mahmure Kuk, Valideköprü Mahallesindeki fide dağıtım töreninde ilçedeki yerel tohumları yaygınlaştırmak amacıyla yöresel domateslerden topladıkları tohumları çimlendirdiklerini söyledi.

50 çiftçiye 60 bin adet domates fidesi dağıttılarını ve hasat zamanı her çiftçiden 100 gram tohum alacaklarını ifade eden Kuk, aynı projeyi başka sebzelerde de uygulayacaklarını anlattı.

Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu da bütün ülkelerin yerli tohumlarını çoğaltarak dünyayla yarış içinde olduklarını ifade ederek, “Ama maalesef ülkemizde bu konuda zayıf kaldık. Yerli tohumlarımızı yaşatmak ve kendi damak tadımızı bulmak için bu projeyi başlattık. Bu yıl domatesle başladı önümüzdeki yıl kavun, biber başka sebze ve meyveler olacaktır.” dedi.

Konuşmaların ardından çiftçilere domates fidanları dağıtılan etkinliğe Karamürsel Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sadık Eroğlu, İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Asım Yağcı, daire amirleri mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom