Koygun Tarafından Karamürsel Sepetinin Tarihi Anlatıldı

Karamürsel’de ilçeye özgü sepet üretimi yapan Mehmet Ali Koygun, öğrencilere Karamürsel sepetinin tarihini anlattı.

Koygun Tarafından Karamürsel Sepetinin Tarihi Anlatıldı Karamürsel Haber

Koygun, Karamürsel Nazmi Oğuz Ortaokulu’nun konferans salonundaki sunumda, Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülaziz’e içinde hediye götürülmesiyle üne kavuşan Karamürsel sepeti üretimini, babasından aldığı mirasla yaşatmaya çalıştığını söyledi.

Dünyanın hemen hemen her yerinden internet vasıtasıyla siparişler alarak yurt dışına gönderilen sepetlerin yapımını gelecek nesillere aktarmak istediğini ifade eden Koygun, şöyle konuştu:

“Osmanlı Padişahı Abdülaziz, bir gün gezi için Hereke’deki av köşküne geldiğinde, Karamürsel eşrafı, adet olduğu üzere padişaha bir hediye sunmaya karar verir. Mevsim yaz olduğu için yörenin meşhur meyvesi kirazı seçerler. Padişahın huzuruna çıkacak olan kasaba temsilcileri, itinayla toplanan kirazları bir sepete doldurarak sandalla Hereke’ye geçerler. Padişahın huzuruna kabul edilirler ve hediye sepetini sunarlar. Oldukça değişik ve sade hediyeyi gören Abdülaziz, biraz şaşırarak biraz da küçümseyerek hediye sepetini şöyle bir süzer. İçinde ne olduğunu merak etmekten kendini alamaz. Derhal gümüş bir tepsi getirilir, sepetin içindeki kirazlar tepsiye boşaltılır. Sepetin içindeki kirazlar tepsiye sığmayıp taşınca, Abdülaziz hayretle şöyle mırıldanır: “Sepeti ufak tefek gördük amma içindekini tepsiye sığdıramadık” Abdülaziz’in bu sözü daha sonraları halk arasında, bir nevi deyim olur çıkar. Bizler de bugün üne kavuşan Karamürsel sepetini yaşatma gayretindeyiz.”

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom