Pazar yeri "Eziyeti"

Pazar yeri Köşe Yazısı

CUMA “EZİYETİ”

Karamürsel’in bence en büyük sorunlarından biridir, Cuma pazarı ve ardında bıraktığı rezillik…

İlçemizde özellikle ilhan çınar alanında bulunan otopark ve Cuma günleri kurulan Pazar ilçemiz de büyük bir sorun olarak devam ediyor. Daha Perşembe günü akşamüzerine doğru kapanan ilhan çınar alanı, ilçemizdeki trafiği tamamen kilitliyor. Hatta kilitlemekle de kalmıyor, insanları canından bezdiriyor! Çözüm üretmemek için herkes kış uykusun da! Özellikle bu mübarek ramazan günlerin de, bu çile, iki, hatta üç katına çıkıyor. Dün gazetemize gelen şikâyetler de, hatta fotoğraflı şikâyetler de, çok güzel bir not gözüme çarptı, not şu şekilde idi. “Hadi bu rezaleti kimse görmüyor, görse de kimse, kimsenin tekerine çomak sokmamak için ses çıkarmıyor, bunu anladık. Peki, ama siz nasıl gazetecisiniz? Hiç mi çarşıda gezmiyorsunuz? Oturduğunuz yerden mi gazetecilik yapıyorsunuz? Diyerek, güzel de bir fotoğraf iliştirerek mail atmış.” Kesinlikle haklı! Fakat biz her daim sokaktayız, sokakta olmak bir kenara, tarafımıza gelen bütün şikâyetlerle bilakis ilgileniyoruz. Ama düşünsenize sürekli sizi takip eden, en ufak hatanızı kat, be kat büyüterek hemen servis eden, (Hem de, sözde meslektaşlarımız olacak kişilerle), en küçük haberi bile ayrıntılarına kadar inceleyip acaba bu haberi nasıl şikâyet konusu yaparak dava açarız diye sinsi, sinsi takipte olan çakallara fırsat vermemek için haberi, şikâyeti, belgeleri araştırıp haber yaptığımız için bu kadar zor yetişiyoruz. Hepi topu üç, dört kişi ile bu kadar yapılabiliyor çünkü.

Gelelim şikâyet konusuna, sevgili yetkililer! Gözünüzün önünde yaşanan bu rezalete belki artık alışmış olabilirsiniz, fakat mağdur olan kişilerin sayısı her geçen gün artarak büyümeye devam ediyor. Pazar çok erken kuruluyor! İnsanlar zaten zor ilerleyen merkez trafiğinde eziyet üzerine eziyet çekiyor! Özellikle mübarek ramazan ayın da, iftar öncesi pazarın kurulmaya başlaması, iftar saatin de insanları çileden çıkarıyor, kavgalar, bağırmalar, çağırmalar, huzursuzluklar bitmek bilmiyor. Peki, soruyorum! Bu Pazar, hadi normal günleri geçtik, peki mübarek ramazan günü insanlar iftarını yapıp, Pazar yerlerini açsa ne olur? Karamürsel de zor bela işleyen trafik kilitlenmese, insanlar bir birlerini yemese ne olur? Hepi topu biraz geç açılacak, bu kadar zor mu?

REZİLLİK DİZ BOYU

Perşembe günü ilçenin göbeğine kocaman bir Pazar kuruluyor, pazarın etrafın da hepi topu üç, beş tane çöp tenekesi, fakat Pazar yerin de, neredeyse 700 Tane Pazar tezgâhı var. Peki, şimdi soruyorum! Pazar da tezgâh açan pazarcı esnafı çöplerini nereye atacaklar? Her hafta çarşı merkezi panayır yerine dönüyor ve bunun sıkıntısı günlerce sürüyor! Birçok boş alanımız var olmasına rağmen, neden kimsenin aklına gelmiyor? Yada, geliyorsa neden kimse buralara çöp konteynırları koyup, Pazar kuran kişilere bakın çöpler buraya atılacak değip! Neden takip edilmiyor? Yelken kafenin karşısında kocaman bir alan bomboş duruyor, buraya bu çöp konteynırları konulup da, pırıl, pırıl kalmıyor sokaklarımız?

GÜNAHI HEPİNİZİN

Dün akşam, Pazar bitince aşağı indim, sokaklar meyve, sebze, pislik kıyamet! Arabalar bunların üzerinden geçiyor, insanlar mecburen yerdeki nimetlerin üzerine zorunlu olarak basıyor, rezillik, rezillik üzerine!

Peki, ama biz deyilmiyiz bir ekmek ufantısını yere düştüğü zaman, eğilip yerden ufantıyı alıp, basılmasın diyen biz değilmiyiz? Bu ve bunun gibi birçok sıkıntının artık görülmesi gerekiyor. Alışmak sorunları kabul etmek, sorunları çözmez! Sadece ötelettirir.  

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom