Yurdakul Akbaş Çiftinin Evlat Mücadelesi

Tokat’ın Zile ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki Ali ve 45 yaşındaki Yurdakul Akbaş çiftinin, koruyucu aile olarak alıp 2 yıl baktıkları 4 yaşındaki Ertan Eraslan, öz ailesine geri verildi.

Yurdakul Akbaş Çiftinin Evlat Mücadelesi Yaşam

Öz ailesi ile görüşerek rızalarını alan Akbaş çifti, çocuğu evlat edinmek için dava açtı. Mahkeme ara kararında çocuğun tedbiren Akbaş çiftine verilmesini istedi. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Akbaş çiftinin koruyucu aile statüsünün kalktığı için, çocuğu başka bir koruyucu aileye verdi. Akbaş çifti mahkeme kararına uyularak çocuğun kendilerine verilmesini istiyor.

Zile İlçesinde tuhafiyecilik yapan 30 yıllık evli Ali-Yurdakul Akbaş çifti, uzun süre çocuklarının olmaması nedeniyle evlat edinme ve koruyucu aile olmaya karar verdi. Akbaş çifti 2013 yılında Tokat Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvurdu. Müdürlük ailenin başvurusunu 4 ay sonra kabul ederek, Turhal Yetiştirme Yurdu’nda kalan 4 kardeşten en küçüğü olan 2 yaşındaki Ertan Eraslan’ı koruyucu aile kapsamında çifte verdi. Akbaş çifti, çocuğu alarak Zile’deki evlerine getirdi. Çok mutlu olan Akbaş çifti, çocuğun sünnetini yaptırıp özel oda hazırlayarak kendisi ile yakından ilgilendi.

ÖZ AİLESİ ÇOCUKLARINI GERİ İSTEDİ

Fakat Ertan Eraslan’ın Niksar ilçesine yaşayan ailesi Sebahattin ve Zehra Eraslan çifti, geçen yıl sonunda Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğüne başvurarak 4 çocuğunu geri istedi. Bunun üzerine, müdürlük yurtta kalan 3 kardeş ile birlikte Akbaş çiftinin koruyucu aile olduğu Ertan Eraslan’ı yeniden Niksar’da bulunan ailesine verdi.

EVLAT EDİNMEK İSTEDİ

Bu duruma üzülen Akbaş çifti, Niksar’daki Eraslan çiftiyle telefonla görüşerek 2 yıl boyunca baktıkları Ertan Eraslan’ı evlat edinme istediklerini belirtti. Eraslan ailesinin kabulü üzerine Akbaş ailesi Ertan’ı evlat edinmek için Zile Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Açılan davadada tedbir kararı istendi.

Mahkeme ara kararında bunu dikkate alarak çocuğun koruyucu aileyi istediği ve psikolojisinin bozulmaması için dava sonuçlanıncaya kadar Akbaş çiftine verilmesini istedi. Fakat bu sırada Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğü, Akbaş çiftinin çocuğun soy ismini değiştirmek istediği gerekçesiyle bu karara uymayarak Niksar’da ailesinin yanında bulunan küçük Ertan’ı tekrar alarak adı açıklanmayan üçüncü bir aileye koruyucu aile kapsamında verdi.

’KARAR BİZİ BAĞLAMAZ’ DEDİLER

Zile’de tuhafiyecilik yapan Ali Akbaş çocuğun bu aşamada tekrar başka aileye verilmesine tepki göstererek, "2 yıl sonra öz annesinin isteği üzerine çocuğu bizden aldılar. Biz daha sonra öz annesi ve babası ile görüşerek bizde kalmasını ve evlat edinmek istediğimizi ilettik. Ailesi de bunu kabul etti. Bunun üzerine evlet edinmek için dava açtık. Mahkeme tedbiren çocuğun psikolojisi bozulmaması için mahkeme sonuna kadar koruyucu aile olarak bizde kalmasına karar verdi. Bu kararı biz Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne sunduk. Sunduğumuzda ’Bu karar bizi bağlamaz’ dediler. Bunun üzerine kararı ben bakanlığa gönderdim. Şimdi çocuğu öz ailesinden ’bakamıyorlar’ diyerek alıp tekrar üçüncü bir aileye vermişler. Üçüncüyü ailenin kim olduğunu bize söylemiyorlar. Biz çocuğa alıştık. Öz evladımız gibi çocuğu sahiplendik. Geceleri bile uykumuz kaçıyor bizim. Onu geri istiyoruz" dedi.

Yurdakul Akbaş ise, koruyucu aile olarak 2 yıl baktığı Ertan Eraslan için özel olarak hazırladığı odada küçük Ertan’ın fotoğraflarını öperek gözyaşına boğuldu. Çok istediği Ertan’ın yeniden kendilerine verilmesini istedi.

"KORUYUCU AİLE STATÜLERİ İPTAL EDİLDİ"

Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Hülya Özdemir ise, küçük Ertan’ın koruyucu aile olarak Ali ve Yurdakul Akbaş çiftine verildiğini söyledi. Daha sonra öz ailesinin başvurusu üzerine Ertan Eraslanın yeniden öz ailesine verildiğini söyleyen Müdür Özdemir, "Öz ailesi Ertan’a yeterli derecede bakım yapamadıkları için yeniden aldık. Ertan halen devletin koruması altında bulunan bir çocuk. Ertan geçici süre olarak Akbaş çiftine verildi. Fakat Akbaş çiftinin çocuğunun soy ismini değiştirerek kendilerine evlatlık edinmek istediklerini öğrendik. Bunun üzerine Akbaş çiftinin koruyucu aile statüsü iptal edildi. Ondan dolayı biz kendilerine yeniden Ertan’ı vermedik. Şimdi ise yeni bir aileye verdik ve orada uyum sağlıyor" diye konuştu. Müdür Özdemir ayrıca üçüncü ailenin ismini ise açıklamadı. Öte yandan evlatlık davasının Akbaş ailesinin lehine sonuçlanması durumunda, çocuğun devlet koruması altından çıkacağı ve yeniden aileye verileceği öğrenildi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom