Yardım severler sayesinde, yürümek için gün sayıyor

Bundan yaklaşık dört ay kadar önce Karamürsel'li kızımız İlksun Çorbacı'nın sesini duyurmak için haber yapmıştık. Takipçilerimizin destekleri ile

Yardım severler sayesinde, yürümek için gün sayıyor Karamürsel Haber

Bundan yaklaşık dört ay kadar önce Karamürsel'li kızımız İlksun Çorbacı'nın sesini duyurmak için haber yapmıştık. Takipçilerimizin dstekleri ile ismini vermek istemeyen 3 hayır sever İlksun'un masraflarını karşıladı. Doğuştan serebral palsi hastası olan ve 3 yıl önce de skolyoz teşhisi konan 16 yaşındaki İlksun Çorbacıoğlu, hayırseverlerin destekğiyle olduğu ameliyatın ardından yürüyebilmek için gün sayıyor.

 

 

05 Şubat 2016 20:18  TARİHİN'DE YAPTIĞIMIZ HABER


Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde babaannesi Olcay ve babası İlker Çorbacıoğlu ile yaşayan 9. sınıf öğrencisi İlksun, omurgasındaki eğriliğin düzeltilmesi için ameliyat edildi. 50 bin liralık ameliyat masrafları adının açıklanmasını istemeyen 3 hayırsever tarafından karşılanan İlksun, fizik tedavisinin ardından yürüyeceği günü bekliyor.

3 yıl önce ayaklarından ve kalçasından ameliyat olan ve ameliyatın ardından omurilik eğriliği ortaya çıkan İlksun, omurilik ameliyatı olması halinde ayakta durma ve büyümesinde hiçbir sorun olmayacak. Karamürsel’de yaşayan, annenin ayrı olduğu 60 yaşındaki babaanne Olcay Çorbacıolğu ve babası 39 yaşındaki İlker Çorbacıoğlu’nun 16 yaşındaki torunu ve kızı İlksun Çorbacıoğlu doğumunda oksijensiz kalması sonucu mental gelişiminde geri, her iki ayağını ve sağ elini kullanamaması konuşma bozukluğu sonucu ‘Serebral Palsy’ hastalığı teşhisi konuldu.

Bu hastalığın tedavisini yaptıran Çorbacıoğlu, ailesinin mutluluğu uzun sürmedi ve çocuklarına omuriliği eğriliği teşhisi konuldu. Yaklaşık 3 yıl önce kalça ve ayaklarındaki eğrilik ameliyatı oldu. Bu ameliyatın ardından omurilik eğriliği ortaya çıktı. Her iki ayağını ve sol elini kullanamayan İlksun Çorbacıoğlu, Gölcük Yaşama Sevinç Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulunun 9. sınıfında okuyor. Karamürsel’deki evinden servisle alınan ve okulda tekerleklik sandalyesiyle eğitimini sürdüren İlksun Çorbacıoğlu, ayakta durabilmesi için özel ayakkabıları giymek zorunda sadece ayakta durabilen yürüyemeyen İlksun Çorbacıoğlu şu an vücudunun gelişebilmesi ve büyüyebilmesi için 50 bin liraya ihtiyacı var.

 

Yüzde 95 özürlü olan, yaşadığı evinde televizyon seyrederek ve müzik dinleyerek hayatını sürdürmeye çalışan İlksun Çorbacıoğlu ünlü oyuncu ve sunucu İlker Ayrık hayranı, televizyondaki programlarını hiç kaçırmadan seyrederken tek istediği onunla tanışıp konuşmak. Şuan sağ elini ve her iki ayağını kullanamayan ve konuşma eksikliği bulunan İlksun Çorbacıoğlu 3 yıl önce teşhis konulan omurilik ameliyatını olmadığı taktirde gelişmesi olmayacağı ve sağlıklı şekilde ömrünün sonuna kadar yaşabilmesi için 50 bin liraya ihtiyacı var. Omurilik ameliyat için hayırserverlerden yardım beklediklerini belirtti.

 

MADDİ DURUMUM İYİ DEĞİL
Çay Ocağı işleten baba İlker Çorbacıoğlu ve evde bakım ücreti alan babaanne Olcay Çorbacıoğlu tarafından bakılan İlksun Çorbacıoğlu’nun babaannesi şöyle konuştu, torunum doğuştan sakat doğdu yaklaşık 3 yıl önce kalçasındaki ve ayaklarındaki eğriliği ameliyatı oldu ancak bu ameliyatların ardından omurilik eğriliği teşhisi konuldu. Torunumun gelişebilmesi için ve hayatını sağlıklı sürdürebilmesi için bu ameliyatın olmasının şart olduğunu belirten babaanne Olcay Çorbacıoğlu, torunum hiç yürüyemiyor birisinin yardımı olmadan kesinlikle hayatını sürdüremez durumda, ayaklarından ameliyat olduktan sonra özel ayakkabılarla sadece ayakta durabiliyor ancak yürüyemiyor sağ elini kullanamıyor bu durumu gördükçe vicdan azabı çekiyoruz. Maddi durumumuzun kötü olması nedeniyle şu anda ayakta durabilmesini sağlayan özel ayakkabıları küçük geldiği için giydiremiyorum bu ayakkabıyı alacak gücümüz dahi yok, torunumun gelişmesi için ve sağlıklı bir hayatını sürdürebilmesi için mutlaka bu omurilik ameliyatının olması gerekiyor ancak bu ameliyat için yaklaşık 50 bin lira gibi bir para gerekiyor oğlum yani babası çay ocağı işletiyor bende evde bakım ücreti alıyorum şu anda torunum 18 yaş altı olduğundan Sosyal Güvenlik Kurumunda faydalanıyoruz önceki ameliyatları da bu şekilde yaptırdık ama şimdi bu ameliyatın özel hastaneden başka yerde yapılamayacağı bunu da devlet karşılamıyor. Bu ameliyatın  maliyetinin 50 bin lirayı bulduğunu bunun için maddi durumumuz yok. Torunum 50 bin lira gibi bir paraya ile sağlıklı yaşayacak yoksa torunumun sonu iyi değil torunumun sağlıklı yaşasın’ dedi.

AMELİYAT OLMAK İSTİYORUM
16 yaşındaki İlksun Çorbacıoğlu ise ameliyat olmak istediğini isteyerek şöyle konuştu: “Ben ameliyat olmak istiyorum, şu anda lise 1. sınıf öğrencisiyim okuyarak öğretmen olmak istiyorum, bunun için benim mutlaka ameliyat olmam şart.

İlksun Çorbacı, Kanal D ekranın sevilen oyuncu ve sunucusu olan İlker Ayrık hayranı olduğunu ve onunla tanışmak istediğini belirten İlksun Çorbacıoğlu, İlker Ayrık’ın televizyonda oynayan filmlerini ve programlarını hiç kaçırmayarak pür dikkat izliyorum, sağlıklı yaşamak bu ameliyatın olması için yardım severlerin yardımını bekliyorum dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom