MHP yeterli delege sayısına ulaştı, tüzük kurultayı başladı

Mahkeme kararıyla parti merkezinin itirazlarına rağmen yapılan MHP 6’ıncı Olağanüstü Büyük Kongresi’nde kurultay için yeterli delege sayısına ulaşıldı.

MHP yeterli delege sayısına ulaştı, tüzük kurultayı başladı Siyaset

Mahkeme kararıyla parti merkezinin itirazlarına rağmen yapılan MHP 6’ıncı Olağanüstü Büyük Kongresi’nde kurultay için yeterli delege sayısına ulaşıldı. Çağrı Heyeti, tüzük değişikliğine gidilebileceğini belirterek kurultayı açtı.

MHP’de yılan hikayesine dönen liderlik kavgasında, parti merkezinin itirazlarına ve ‘yasadışı’ kabul etmesine rağmen bugün muhalif adaylar Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Koray Aydın, Mustafa Sait Gönen ve Süleyman Servet Sazak Büyük Anadolu Oteli’nde biraraya geldi. Parti delegelerinin sabah erken saatte toplanmaya başladığı salona Akşener’in girmesiyle ‘Meral Başbakan’ ve ‘Durma ilerle bozkurtların seninle’ sloganları yükseldi.

Kongre, yeterli imzaların toplanarak, parti tüzüğünün 63’üncü maddesindeki “Olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz” ibaresinin değiştirilmesi ve liderlik seçiminin yapılmasının önünü açmayı amaçlıyor. Genel merkezin itirazının önünü kesmek için büyük bir titizlikle toplanan imzalar delegelerin kimlik fotokopileriyle birlikte alındı. Ancak genel merkeze göre delege sayısı, 1198 olduğunu belirten muhaliflerin aksine toplamda 1240.

Toplantı yeter sayısına ulaşıldı

Öte yandan Çağrı Heyeti, 752 delegenin noter huzurunda imza attığını, 50 delegenin de sıra beklediğini duyurdu. Kısa süre içinde de tüzük kurultayına başlamak için yeterli sayıya ulaşıldığı belirten heyet kurultayı açtı.

Muhalif adaylardan Sinan Oğan, Bahçeli’nin parti lideri olduğunu ve kurultayı kendisiyle birlikte yapmak istediklerini söyledi.

Parti merkezi takipte

Öte yandan parti lideri Devlet Bahçeli’nin de gelişmeleri genel merkeze gelerek takip ettiği öğrenildi. Bahçeli’ye göre kongre Ankara dışında olduğu gerekçesiyle hukuksuz. Zira kongreyi ‘yok hükmünde’ sayan Bahçeli, şunları söylemişti:  “Arkadaşlarımız 19 Haziran’da yasal olmayan bir kurultaya davet edildi. Ankara’nın dışında, ayrı yargı çevresi olan Akyurt ilçesinde parti kongresi yapmak yasal bir işlem değildir.”

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom