Osmangazi Köprüsü, bayramdan önce ücretsiz mi?

Osman Gazi Köprüsü – (2016) Geçiş ücreti ne kadar? - Körfez Köprüsü bayramda ücretsiz mi?

Osmangazi Köprüsü, bayramdan önce ücretsiz mi? Bölgesel

Osmangazi Köprüsü Ramazan Bayramı öncesinde'de ücretsiz olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Osman Gazi köprüsü birçok kişi için ulaşım kolaylığı sağlayacak. İstanbul ve İzmir arasındaki mesafeyi kısaltan Körfez Köprüsü açılışında milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'da yer aldı. Köprü yapımını merakla bekleyen vatandaşlar mesafenin kısalacak olmasına çok sevindi. Fakat bu birçok soruları da beraberinde getirdi. Vatandaşlar şimdilerde Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti ne kadar merak ediyor. Birçok ilki ve yeniliği içerisinde barındıran Osman Gazi Köprüsü'nün son tabliyeleri Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tarafından eklenmişti. Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. olan ve İstanbul ve İzmir arasındaki mesafeyi kısaltan Osman Gazi'nin yapımına başlanmadan önce mesafe 685 kilometreydi. 2010 yılında yapımına başlanan köprünün maliyeti yaklaşık 10 milyon dolara mal oldu. Köprü hakkın daha önce Erdoğan şu açıklamayı yapmıştı; "Size bir müjde veriyoruz, inşallah bayramın hemen öncesinde Osman Gazi Köprüsü'nü açıyoruz. Nere ile bütünleştiriyoruz, Orhan Gazi ile bütünleştiriyoruz. 40 kilometre otoyol ve bunlar bir şeyi gösteriyor; İzmir-İstanbul kaç saatti eskiden? 8 saat, 8.5 saat. Şimdi 3 saat, 3.5 saat. Buraya düşüyor. Kaza riski azalıyor. Bir de öyle bir yolculuk yapacaksınız ki yollar maşallah pırıl pırıl. Yolların sağı solu ya yeşil orman ya da deniz. Bunları görerek yolculuk edeceksiniz. Yeri gelecek "hadi şurada bir duralım, piknik yapalım" diyeceksiniz. Modern Türkiye'nin temel taşları. Ne diyorduk, yol medeniyettir. İşte medeni olmanın bunlar işaret fişekleri." dedi. Kenan Sofuoğlu ise Körfez Köprüsü'nde yaptığı hız denemesinden sonra "En son yaptığım denemelerde 390 kilometre hıza kadar ulaşmıştım, bugün onu da aşarak 400 kilometre hıza ulaştım. Bu hız denemesini açılışta yapmayı planlamıştım ama hava koşullarının en uygun olduğu zaman dilimini yakalamamız gerekiyordu, o nedenle sabah 05.00'te yaptık. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve Karayolları Genel Müdürü Sayın İsmal Kartal'a bana bu imkanı tanıdıkları için teşekkür ediyorum. Ayrıca köprü inşaatında çalışan ve bu rekor denemesinde bize yardımcı olan tüm mühendislere de teşekkürlerimi iletiyorum. Bizim dünya şampiyonası yarışlarında çıktığımız en yüksek sürat 300 kilometre civarı oluyor. 400 kilometre ise çok yüksek bir hız. O nedenle bu hıza ulaşmak bir hayaldi. Çok şükür hayalime ulaştım. Dünya şampiyonasında liderliği sürdürüyorum, bundan sonraki hayalim 5. dünya şampiyonluğu." dedi. Körfez köprüsü bayramda ücretsiz mi olacak sorusunun yanıtı Ajanshaber.com'da.

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Birçok kişinin merakla beklediği köprü ile ilgili Ulaştırma Bakanı açıklama yaptı. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan bayramdan önce açılacağı söylenen Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti için düzenleme yapılacağını önceden belirtmişti. Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti çalışmaları sürerken 35 dolar artı KDV olarak açıklanmıştı fakat daha sonra bu durum değişti, köprünün 9 günlük bayram tatili boyunca da ücretsiz olacağı belirtildi. Ahmet Arslan Dilovası şantiyesi yetkililerinden bilgi aldı ve "Sayın Cumhurbaşkanımız birkaç gün önce açıkladılar, bayramdan önce inşallah bu köprüyü hizmete açacağız. Daha önce 40 kilometrelik kısmını hizmete açmıştık, köprüyle birlikte bunu 58 kilometreye çıkaracağız. Özellikle bayram sıkışıklığında insanımızın derdine deva olacak. Hep anlatıyorduk, 'bu proje insanımızın hayatını ne kadar kolaylaştıracak' diye. Siz de göreceksiniz bayramda insanımızın hayatını kolaylaştıracak ve bundan sonra inşallah kolaylaştırmaya devam edecek. Hedefimiz sene sonuna kadar toplam 433 kilometrelik projenin 120 kilometresini Bursa'ya kadar hizmete sunmak, İstanbul-Bursa arasını hizmete açmak. İzmir tarafından inşaat zaten devam ediyor. Bütün toplam projenin bitirilme tarihi olarak her ne kadar 2020'ye kadar süremiz varsa da 2018 sonuna kadar bitirme hedefimiz var. Bu hedef çerçevesinde arkadaşlar, vardiya saati gözetmeksizin, gece gündüz gözetmeksizin 7/24 çalışıyorlar." dedi.  Körfez Köprüsü 252 metre kule yüksekliği, 35.93 metre tabliye genişliğine sahip. Ayrıca köprü dünyanın en büyük orta açıklığına sahip dördüncü köprüsü oldu. Körfez Köprüsü'nün bayramdan ücretsiz olup olmayacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ BAYRAM BOYUNCA ÜCRETSİZ

Erdoğan açılışta köprünün Ramazan Bayramı boyunca 9 gün geçişlerin ücretsiz yapılacağını duyurdu.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bayramdan sonra ise Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretinin 89 TL olduğunu açıkladı.

SOFUOĞLU 400 KM'YE ULAŞTI

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar da Kenan Sofuoğlu'nun hız rekoru için ise şunları söyledi; "Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak biz Türkiye'nin medarı iftiharı olan bir sporcumuzun spora katkısı olabilecek bütün etkinliklerini canı gönülden desteklemeye devam ediyoruz. Seri üretim bir motosikletle çıkılabilecek en yüksek hıza ulaşma rekoruyla bir Türk sporcusunun neler yapabileceğini gösterdi. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Umuyoruz ki Kenan Sofuoğlu daha birçok başarılara imza atacaktır."

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ İLE 8 SAATLİK YOL 3,5 SAATE İNDİ
 

Geçtiğimiz aylar da Körfez Köprüsü'ne son tabliye eklenmeden konuşma yapan Ahmet Davutoğlu "Bu proje İzmir'e bağlanıyor. Osman Gazi Köprüsü ne zaman açılacak sorusu da bu yüzden gündeme geliyor. Uzunlukta büyük köprüsüyle 8 saatlik yolu 3 saate indiren otoyolu ile bağlanıyor. Heyecanlıyız, birlikteyiz. Bu büyük projeye son cıvatayı koyduk. 2 bin 682 kilometreyi 6 dakikada geçeceğiz. Eskiden hesap eden vatandaşlarımız şimdi hesap işine girmeden Körfez'i geçecekler." dedi. Köprünün yapımında Kore, Almanya, İtalya, Japonya, Danimarka ve aralarında Türklerinde olduğu gibi bir çok ülkeden 750'den fazla kişi inşaatın tamamlanması için çalışıyor. Erdoğan ise "İzmit Körfez Geçisi Asma Köprüsü'nün devamı olan otoyol, 9 milyar dolarlık bir proje olan İstanbul-İzmir Otoyolu'nun hizmete giren ilk bölümünü oluşturuyor. Bu yıl içinde 20 kilometrelik İzmir-Kemalpaşa bölümü de hizmete girecek otoyolun tamamının 2018 yılında inşallah açılması planlanıyor. Toplam yatırım bedeli 9 milyar doları bulan bu otoyol, Türkiye'nin 2023 projeleri içinde ilk tamamlananlar arasında yer alacak." dedi. Körfez Köprüsü ile hem zamandan tasarruf sağlanırken, hem de ulaşım kolaylığı olacak.

AÇILIŞTA 10 BİN KİŞİLİK İFTAR VERİLDİ

Köprü açılışına az bir süre kala iftar verileceği de açıklanmıştı. Erdoğan'ın katılımı ile Dilovası ayağında yaklaşık 10 bin kişiye iftar yemeği verildi. 

İDO ÜCRETSİZ YEMEK SERVİSİ YAPACAK

Osman Gazi Köprüsü'nün açılmasına az bir zaman kala İDO feribotlara olan ilginin azalmaması için otobüs, binek araç ve kamyon şoförlerine ücretsiz sıcak yemek servisi yapacaklarını belirtti. Konuya ilişkin İDO ortaklarından Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, "İşte biz de bu ihtiyacı göz önüne alıp yolcuların bu yemek molasını feribotlarda değerlendirmesi için çalışmalarımızı hızlandırdık. 30 Haziran 2016’dan itibaren kamyon, otobüs ve binek araç şoförlerine ücretsiz sıcak yemek servisi vereceğiz." dedi. Osman Gazi Köprüsü'nün açılması ile feribot kullanımının azalacağı söyleniyor. 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom