Milletvekili Hürriyet Meclise Deprem Araştırma Önergesi Sundu

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, depremlerin yaratabileceği yıkımların önüne geçmek adına meclise araştırma önergesi sundu.

Milletvekili Hürriyet Meclise Deprem Araştırma Önergesi Sundu Bölgesel

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, depremlerin yaratabileceği yıkımların önüne geçmek adına meclise araştırma önergesi sundu.


Özellikle Marmara Bölgesi’nde artan sismik hareketler ve meydana gelen depremler akıllara son yıkıcı deprem olan Gölcük Depremi’ni getirirken, uzmanlar olabilecek yeni depremin felaket boyutunda olup olmayacağını tartışıyor. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise yaşanabilecek depremlerle ilgili binaların onarım ve güçlendirme çalışmalarının amaca ve tekniğe uygun yapılıp yapılmadığının, bu konuda bugüne kadar yaşanan aksaklıkların neden kaynaklandığının tespit edilmesi ve gereken tedbirlerin bir an önce alınması için meclise araştırma önergesi sundu.


Milletvekili Hürriyet, Gölcük Depremi’nde yaşanan acıların bir daha yaşanmaması, insanların depremler sonucu aynı acıları yaşamaması için kolları sıvadı. Özellikle Marmara Bölgesi’nde sismik faaliyetlerin artması sonucu vatandaşların her an deprem korkusuyla yaşamasının son bulmasını isteyen Hürriyet yaşanabilecek depremlerle ilgili binaların onarım ve güçlendirme çalışmalarının amaca ve tekniğe uygun yapılıp yapılmadığının araştırılmasının hayati önem taşıdığını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde Marmara Bölgesi’nde yaşanan depremlere de dikkat çeken Milletvekili Hürriyet, “Yaşanan son depremin merkez üstüne yakın son yüzyılda meydana gelmiş en etkili deprem 1963 yılındaki 6.3 şiddetindeki Adalar Depremi ve bölge genelinde meydana gelmiş en etkili deprem ise 1999 yılındaki Kocaeli-Gölcük Depremidir” dedi.


ORTA HASARLI BİNALAR MEZAR OLACAK


Milletvekili Hürriyet, “Kandilli Rasathanesi’nden alınan bilgilere göre; Marmara Denizi ve çevresi 1’inci Derece Deprem Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi yıkıcı bir depremin her an gerçekleşebileceği olasılığı bulunmaktadır” dedi. 2012 yılında yapılan resmi açıklamalarda sadece Kocaeli’de 3 bin 756 orta hasarlı bina sayısı açıklandığını da hatırlatan Hürriyet, “Yeni bir yıkıcı deprem orta hasarlı binaları yerle bir edeceği gibi, insanların da ölmesine neden olacaktır. Uzmanlar Marmara denizi ve çevresinde yer alan şehirleri yıkıcı bir şekilde etkileyebileceği konusunda uyarılar yapmaktadır. Kocaeli gibi, İstanbul, Bursa, Balıkesir ve Düzce illerinin de depremden ziyadesiyle etkileneceği de açıktır. Binaların onarım ve güçlendirme çalışmalarının amaca ve tekniğe uygun yapılıp yapılmadığının, bu konuda bugüne kadar yaşanan aksaklıkların neden kaynaklandığının tespit edilmesi ve gereken tedbirlerin bir an önce alınması önem arz etmektedir” diye konuştu. Hürriyet, mecliste deprem araştırma komisyonunun açılmasının gerektiğini söyledi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom