Katlamalı verilen harçlara erteleme getirildi.

YÖK’ün, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüğü ‘katlamalı harçlar’ ertelendi. Eğitim aldıkları üniversiteyi süresi içinde bitirmeyenlerden alınan ‘katlamalı harçlar’ şubat ayı sonuna kadar alınmayacak. Şimdi gözler Başbakanlığın vereceği kararda.

Katlamalı verilen harçlara erteleme getirildi. Eğitim

Eğitimlerini süresi içinde bitirmeyen üniversitelilerden alınan ve tepkilere neden olan ‘katlamalı harçların’ alımına erteleme geldi. YÖK, üinversiteye gönderdiği yazıyla öğrencilerden ücret alımını şubat ayı sonuna kadar durdurulması için yazı gönderildi. Öğrenciler şubat ayı sonuna kadar ücret ödemeyecek.

YÖK’ten 5 Şubat’ta yapılan açıklamada, üniversiteyi eğitim süresi içinde bitiremeyen öğrencilerin ödeyeceği ‘katlamalı harç’ olarak ifade edilen katkı payı ve öğrenim ücretine gelen tepkiler üzerine konunun Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüşüldüğünü açkladı. Ayrıca Başbakan Davutoğlu’nun, katlamalı harçlarla ilgili çalışma başlattığı belirtildi. 
Başbakanlık tarafından çalışma başlatıldığı için de üniversiteyi eğitim süresi içinde bitiremeyen öğrencilerin ödeyeceği katlamalı harçların şubat ayı sonuna kadar ertelenmesi için, yükseköğretim kurumlarına yazı gönderildi.

Yapılan açıklamada YÖK’ün harçlarla ilgili karar verme yetkisinin olmadığı belirtilerek şöyle denildi:
“Görüşmede konunun çözümüne ilişkin Başkanlığımızca oluşturulmuş öneriler sayın Başbakanımıza sunuldu. Kurulumuzun konuya ilişkin karar verme yetkisi bulunmadığından, sorunun çözümü için herhangi bir talimat alması da söz konusu değil. Öğrenim ücreti ve katkı payları ile ilgili işlemler Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca değil, ilgili mevzuat çerçevesinde kanun ile düzenleniyor. Yükseköğretim Kurulu olarak yasa hükmünün dışına çıkarak düzenleme yapabilmemiz ve karar alabilmemiz mümkün değil. Bununla birlikte Başbakanlıkça bir çalışma başlatıldığı için, yükseköğretim kurumlarını program sürelerinde bitiremeyen öğrencilerden ücret alımının şubat ayı sonuna kadar ertelenmesine ilişkin üniversitelerimize bugün bir yazı gönderildi.” 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom