Karamürsel’de Srebrenica Anıtı için 8372 imza toplanacak

Karamürsel Yasevi Düşünce Derneği başkanı Emre Ateş, BM (UN) Güvenli Bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995 yılında Ratko Mladiç'e bağlı Sırp birlikleri

Karamürsel’de Srebrenica Anıtı için 8372 imza toplanacak Karamürsel Haber

Karamürsel Yasevi Düşünce Derneği başkanı Emre Ateş, BM (UN) Güvenli Bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995 yılında Ratko Mladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edilmiş,  BM (UN) bünyesindeki Hollanda Birlikleri Komutanı Tom Karremans'ın da şehri Sırplara teslimi ile Avrupa'nın tam ortasında büyük bir dram yaşanmıştı. Bu katliamda tam 8372 Bosna Hersekli genç, erkek öldürülmüş, büyük bölümünün gömüldüğü toplu mezarlar ilerleyen yıllarda ortaya çıkmıştı. Karamürsel’de de Soykırım Anıtı ve Parkı kurulması için çalışma başlattı.

İLÇEMİZE  ANIT  VE  PARK
Bu acı unutulamaz. Bosna Hersek’in merhum lideri Aliya İzzetbegoviç'in, "Soykırımı unutmayın. Çünkü  unutulan soykırım tekrarlanır." sözü üzerine farkındalık yaratabilmek adına yönetim olarak farklı bir çalıma için yola çıktıklarını belirten Emre Ateş, “Yesevi Düşünce Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Derneği yönetimi olarak Merhum Lider Izzetbegoviç'in sözünü önemsiyoruz.  Bu dramın sadece 11 Temmuz'da yıl dönümlerine hapsedilmesini istemiyoruz. Daha önce İstanbul'da, Ankara'da,  Adana'da,  İzmir'de benzer örnekleri olan çalışmalardan hareketle Soykırım Anıtı ve Parkı projesini İlçemiz’de hayata geçirmek ve bunun için halkın desteğini almak istiyoruz dedi.

DESTEK  BEKLİYORUZ
Yesevi Derneği yöneticileri, bu hedefle ilgili çalışma kapsamında bugün tanıtıcı görsellerle ilgili afiş çalışması yapacak.
17 Temmuz Pazar günü ise, 8372 şehide ithafen 8372 imza hedefiyle imza kampanyası başlatılacak. Süreç içerisinde Karamürsel’de faaliyet gösteren STK'lar, dernekler, kurum ve kuruluşlar ile irtibata geçilerek destek istenecek. İmzalar toplandıktan sonra gerekli prosedürler takip edilerek ilgili makamlara, anıt ve park için resmi başvuruları yapmayı düşünüyoruz dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom