Twitter ın büyümesi son çeyrekte çok düştü sadece yüzde 1.4 oldu

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter, popülerliğini kaybetmeye başladı. Şirket, son çeyrekte kullanıcı sayısını sadece yüzde 1.4 arttırarak tarihinin en kötü büyüme rakamına imza attı.

Twitter ın büyümesi son çeyrekte çok düştü sadece yüzde 1.4 oldu Sağlık

DÜNYANIN en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter, popülerliğini kaybetmeye başladı. 2014 yılı mali tablolarını açıklayan şirketin, kullanıcı sayısındaki büyüme oranlarının düşmesi hayal kırıklığı yaratmaya yetti. Twitter’ın 2014 yılı üçüncü çeyrekte 284 milyon kullanıcısı bulunuyordu. Bu rakam geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yalnızca 4 milyon artarak 288 milyon civarına ulaştı. Başka bir deyişle şirketin kullanıcı bazındaki büyüme rakamı yüzde 1.4 arttı. Bu da Twitter’ın kuruluşundan bu yana kullanıcı bazındaki en düşük büyüme oranı oldu. Analistlerin yaptığı yorumlara göre Twitter, kullanıcı sayısı olarak doyum noktasına ulaşmış durumda.

ZARARDAN KURTULAMADI

Twitter 2014 yılında gelirlerini arttırsa da kârlılık konusunda sıkıntı çekmeye devam etti. Gelirlerini yüzde 111 artışla 665 milyon dolardan 1.4 milyar dolara çıkaran şirket, 2014 yılında buna rağmen 578 milyon dolar zarar etti. 2013 yılında ise bu rakam 645 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Yatırımcıların beklentilerini karşılayan finansal sonuçlarla Twitter hisseleri, ABD borsalarında kapanış sonrası işlemlerde uçuşa geçti. Sonuçların açıklanmasıyla önce yüzde 6 düşen şirketin hisseleri, Twitter CEO’su Dick Costolo’nun sonuçları değerlendirmesiyle yüzde 11 yükseldi. Costolo yaptığı açıklamada trollerle ve tacizle mücadelede yıllardan beri çok başarısız olduklarını kabul ederek, şunları söyledi: “Dünyanın geri kalanı her gün bu konuda konuşuyor, bu bir sır değil. Önemli kullanıcılarımızı, her gün karşılaştıkları basit taciz olaylarına karşılık vermediğimiz için ardı ardına kaybettik.”

ÇIKIŞ YOLU ARIYOR

Twitter’ın paylaştığı rakamlardan da görüldüğü üzere yeni kullanıcı kazanma konusundaki başarısı tartışmaya açıladı. Ancak şirketin bu konuda almaya çalıştığı birçok önlem bulunuyor. Bunların başında  son dönemlerde internet dünyasının en önemli aracı haline gelen video özelliği. Geçtiğimiz haftalarda video özelliğini kullanıcılara sunan Twitter, kullanıcıların 30 saniyeye kadar video paylaşabilmelerini sağlamıştı. Bu özellik yeni olduğu için kullanıcılar şu anda Twitter’a günde bir video yükleyebiliyor. Bu da Facebook ve Instagram gibi video özelliğine ağırlık veren sosyal ağlarla rekabeti olumsuz etkiliyor. Öte yandan Twitter, yeni kullanıcı kazanma konusunda Google ile yaptığı bir işbirliğini açıklamıştı. Buna göre Google arama sonuçlarına kullanıcıların attığı tweet ve içerikler görüntülenebilecek. 

Instagram ekimde Twitter’ı geçmişti

FACEBOOK’un 2012 yılında 1 milyar dolar karşılığında satın aldığı ve halihazırda en popüler fotoğraf  ve video paylaşım uygulaması olmayı başaran Instagram her geçen gün daha büyük bir sosyal mecra haline geliyor. Instagram CEO’su Kevin Systrom’un kaleme aldığı özel bir blog yazısında sosyal ağ sitesinin 300 milyon aktif kullanıcıya eriştiği bildirdi. Instagram bu rakamla ekim ayında 284 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıklayan Twitter’ı geride bırakmayı başarmıştı. Twitter’ın son çeyrekte toplam abone sayısını 288 milyona çıkarması Instagram’ı geçmesine yetmedi.

Türkiye silmede yine birinci

TWITTER’ın dün mali tablolarının yanı sıra Şeffaflık Raporu’nu da açıkladı. Bu rapora göre hükümetlerin Twitter’a ilettiği içerik sildirme taleplerinde Türkiye, geçen dönemlerde olduğu gibi bu yine birinci oldu. 2014 yılının ikinci yarısını kapsayan  dönemde Twitter’a toplamda 1982 içerik kaldırma talebi geldi. Bu taleplerin 1820’si ise Türk Hükümeti’nden yapıldı. Türkiye’de yapılan talepler sonucunda gizlenen Twitter hesabı sayısı ise 62  olarak açıklandı. Türkiye’nin ardından 101 içerik kaldırma talebiyle Brezilya gelirken, bu ülkeyi de 19 taleple Japonya izledi.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom