Darbe Girişimindeki Suçlular Kim ? Bilgileri ? Açıklamalar

15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişimini planlayan kişiler hakkında bilgiler.

Darbe Girişimindeki Suçlular Kim ? Bilgileri ? Açıklamalar Bölgesel

AKIN ÖZTÜRK

Orgeneral Akın Öztürk, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Balyoz operasyonu sonrasında birçok komutanın tutuklanmasının ardından 2013 yılında getirildi. İki yıl komutanlık yaptıktan sonra Ağustos 2015'e görevi Orgeneral Abidin Ünal'a devretti. Orgeneral Öztürk, kalan bir yıllık görev süresini Yüksek Askeri Şura üyesi olarak devam ettirip önümüzdeki 30 Ağustos'ta emekli edilecekti.

 

MUHARREM KÖSE

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse'nin, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın imzasıyla görevinden alındığı öğrenildi. Köse'nin, takipsizlikle sonuçlanan "Kozmik Oda" soruşturması kapsamında yapıldığı belirtilen usulsüzlüklere ilişkin görevden alındığı ileri sürüldü. Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast ihbarı ile başlatılan ve Genelkurmay'a bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu'nda "Kozmik Oda"ya girilmesine neden olan soruşturmaya ilişkin, Ankara Başsavcılığı 5 yıl 3 ay sonra takipsizlik kararı vermişti. Dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu'nun tutuklanması ve yerine Köse'nin atanmasından sonra 25 Şubat 2013'te mahkemeden karar alınıp muhafaza altındaki harddisk ve 16 Numaralı odadaki dokümanlar incelenmek üzere TÜBİTAK'a gönderildi. HSYK dosyasında, "o dönem paralel yapının etkin olduğu TÜBİTAK'ta harddisklerin çözümünün yaptırılarak sızdırıldığı" bilgisine yer verildi. Köse'nin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın imzasıyla adli müşavirlik görevinden alındığı öğrenildi. 

 

TEZCAN KIZIL ELMA

Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, 15 Temmuz darbe girişimi akşamında Erdoğan'ın Marmaris'te bulunan kaldığı oteli bombaladığı iddiaları ile 16 Temmuz'da gözaltına alınmıştı. Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma o günden sonra en çok merak edilen isimlerden oldu. Herkes Erdoğan'ın kaldığı oteli kim bombaladı diye merak etmekte iken Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma hakkında bilinmeyenleri KaramürselTv’de bulabileceksiniz. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkan Tezcan Kızılelma, neredeydi sorusunun cevabına da ulaşıldı. Tezcan Kızılelma karargahında iken yakalandı. İşte Tezcan Kızılelma kimdir? Erdoğan'ın MArmaris'te kaldığı oteli kim bombaladı sorusunun cevabı da haberimizde olacak. 15 Temmuz akşamı düzenlenen darbe girişiminde hakkında gözaltı kararı çıkartılan subaylar ve detayları hakkında da detaylara ulaşabilirsiniz.

TEZCAN KIZILELMA İLE BİRLİKTE GÖZALTINA ALINDILAR

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca Donanma Komutanlığı emrinde görevli Tümamiral Sinan Azmi Tosun, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve İstihbarat Albay Muharrem Aslan hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarıldı. 15-16 Temmuz darbe girişimi ile Kocaeli'nde gözaltına alınan rütbeli sayısının 34 olduğu mercii makamlarca belirtildi. 

DARBE GİRİŞİMİ

Darbe girişiminde bulunan şüpheliler ile birlikte 8 tank ve 1 adet Askeri İnzibata ait jip, 1 adet askeri mahkum sevk aracı, 10 adet G3 piyade tüfeği ve 7 adet tabancanın ele geçirildiği açıklanmış, dare girişiminin Kocaeli taraflarında olan subayları Tosun, Kızılelma, İmren ve Aslan hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca darbeye teşebbüs etmek suçundan yakalama ve vatan hainliği suçundan gözaltına alındığı açıklanmıştır.

ERDOĞAN'IN KALDIĞI OTEL BOMBALANDI

15-16 Temmu darbe girişiminde Erdoğan’ın Marmaris'ten ayrılması akabinde yaklaşık 1.5 saat sonra İzmir’in Çiğli İlçesi’ndeki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan uçuşa geçtiği aççıklanan 3 helikopter, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele ateş açarak bombaladı. Ayrıca darbe teşebbüsündeki 40’a yakın asker, karada otelin bitişiğindeki Case De Maris’i ablukaya aldı.

POLİS ŞEHİTLER VAR

Gelen bombalama haberi ile birlikte saldırı alanına başta özel harekat polisleri olmak üzere çok sayıda polisin otomatik silahlarla gönderildiği açıklandı. Muğla Valiliği’nde ise Vali Amir Çiçek başkanlığında başlatılan kriz masasında saldırı konuşu gündemdeydi. Geçen zamanla darbe girişimindeki askerlerle çatışmaya giren polislerden ikincisinin şehit olduğu haberi geldi. Ayrıca darbe girişimindeki askerlerle çatışmaya giren 8 polis memuru ise yaralandı.

 

 

YUNANİSTANA KAÇANLAR

Yunan yetkililerden edindiği bilgiye göre 8 darbeci arasında 1977 doğumlu Binbaşı Gencay Büyük, 1977 doğumlu Binbaşı Ahmet Güzel, 1980 doğumlu Yüzbaşı Abdullah Yetik, 1980 doğumlu Yüzbaşı Feridun Çoban, 1982 doğumlu Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, 1981 doğumlu Yüzbaşı Uğur Uçan, 1976 doğumlu Başçavuş Bilal Kurugül ve1979 doğumlu Başçavuş Mesut Fırat bulunuyor.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Sikorsky tipi askeri helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç Havalimanı'na iniş yapan 8 askerin rütbeleri sökülmüş, darbe girişimine katılan askerler Yunanistan'dan siyasi sığınma talebinde bulunmuştu.

Ferecik Hapishanesi’nde tutulan darbecilerin Dedeağaç suçüstü mahkemesinde, ülkeye yasa dışı giriş suçlamasıyla yargılandıkları davada dün başlayan duruşması avukatlarının talebiyle ertelenmiş, davanın 21 Temmuz Perşembe günü saat 12’de görüşülmesi kararlaştırılmıştı.

Darbeciler bugün ise, Nea Hili'de iltica komisyonu tarafından siyasi sığınma talepleriyle ilgili mülakata alındı.

 

SEMİH TERZİ

15 Temmuz gecesi başlatılan darbe girişimine katılan üst düzey rütbelilerden birisi olduğu belirtiliyor. Tuğgeneral Semih Terzi'nin Gölbaşı Özel Harekat Binasına saldıran askeri grupta olduğu ve bu saldırı esnasında öldürüldüğü iddia ediliyor.

Gölbaşı Özel Harekat Binasına yapılan saldırıda 17 Özel Harekat Polisi şehit olmuştu.

Terzi, 2014 Ağustos ayında  Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında Albaylıktan Tuğgeneral rütbesine yükseltilen isimler arasındaydı.

 

AYDIN ÖZSICAK

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) mensubu askerlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele yaptığı saldırı sonrası yakalanan Astsubay Aydın Özsıcak'ın özel olarak sorgulanması gerektiğini söyledi. 
MUHSİN YAZICIOĞLU SUİKASTİNDE GÖRÜNTÜLENMİŞ
Astsubay Aydın Özsıcak'ın Muhsin Yazıcıoğlu suikastinde de düşen uçaktan parça sökerken görüntülendiğini söyleyen milletvekili Selçuk Özdağ, "15 Temmuz gecesi ve öncesindeki yaşanan darbe girişimlerinde ve alçakça düzenlenen hain saldırılarda diğer kilit isimlere ulaşmak ve hangi egemen güçlerin parmağının olduğunu ortaya çıkarmak için Özsıcak mutlaka özel sorgulanmalıdır.

Bu vatan haini Türkiye ile hesabı olan, Türkiye'nin güçlü devlet olmasını istemeyen odakların tetikçiliğini yapmaktadır" dedi.
ÖZEL OLARAK SORGULANMALI
Özsıcak'ın özel olarak sorgulanması durumunda daha önce yapılan saldırılarla ilgili bir çok şifreye ulaşılabileceğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, "Kıdemli Başçavuş Aydın Özsıcak, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve dava arkadaşım Muhsin Yazıcıoğlu'nun düşen helikopterinden parça sökerken görüntülenmişti. Daha sonra tutuklanan ve yargılanan Özsıcak, her ne hikmetse serbest bırakılmıştı. İşte bu karanlık isim 15 Temmuz'da Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve hükümetine yönelik darbe girişimine katıldığı için tekrar yakalanarak gözaltına alındı. Darbe girişiminin tam ayrıntılarına ve hangi kişilerin ve egemen güçlerin bu girişimde yer aldığını net görebilmemiz için bu vatan haini özel sorgulanmalıdır" şeklinde konuştu.

 

MEHMET DİŞLİ

Tümgeneral Mehmet Dişli'nin AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi olduğu belirtildi. Dişli, 2015’teki Yüksek Askeri Şura toplantısında tümgeneral unvanına sahip oldu. 2011 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 66'ncı mekanize Tugay Komutanlığı’na atanmış, daha sonra Genel Kurmay başkanlığı Proje Dairesi Başkanlığı'na atanmıştı. Son olarak Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı görevini yürütüyordu.

 

ADEM HUDUTİ

Adem Huduti, 1952 yılında Kosova'da dünyaya geldi. 1973 yılında asteğmen rütbesiyle Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. Ardından 1974'de Piyade Okulu'ndan teğmen rütbesiyle mezun oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 1987 yılına kadar çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yaptıktan sonra aynı yıl içerisinde mezun olarak kurmay subay oldu.

Sırasıyla 3. Mekanize Piyade Tümeninde Lojistik Şube Müdürlüğü, 9. Kolordu'da Plan ve Harekât Subaylığı, 202. Mekanize Piyade Alayı ve 7. Mekanize Piyade Tugayı'nda Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı Harekât Dairede Karargâh Subaylığı ile Plan ve Program Şube Müdürlüğü, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (Afsouth, Napoli, İtalya) Harekât Başkanlığı'nda Şube Müdürlüğü ve Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu Komutanlığı'nda Kırmay Subay görevlerini yürüttü.

1999 yılında tuğgeneral rütbesine terfi etti. Tuğgeneral rütbesiyle sırasıyla 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ardından 2004 yılında tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, Ordu Donatım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. Daha sonra 2009 yılında korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Okullar Komutanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2014 yılında Orgeneral rütbesine terfi ederek 2. Ordu Komutanlığı'na atanan Adem Huduti, 15 Temmuz 2016 Cuma günü akşamında gerçekleştirilen Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

 

MUSTAFA İLTER

Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter

 

SALİH SELVİ

NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Salih Sevil

 

ÖMER KULAÇ

Jandarma Kurmay Albay

 

ÖZKAN AYDOĞDU

İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Özkan Aydoğdu

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom