YAŞ öne çekildi! TSK sil baştan

YAŞ'ın erkene alınmasını Genelkurmay'ın istediği, resmi olarak netleşmese de toplantının 27-29 Temmuz'da yapılabileceği belirtildi.

YAŞ öne çekildi! TSK sil baştan Bölgesel

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kritik YAŞ toplantısının tarihi belli oldu.

28 Temmuz perşembe günü olarak açıklandı.

İLK KEZ ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE YAPILACAK

Yaş ilk kez Genelkurmay'da değil Çankaya Köşkü'nde olacak.

 

HEYET ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYOR

YAŞ'ta bu yılki atamaların nasıl şekilleneceği merak ediliyor. Hürriyet'in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Şura üyelerinin önüne gelecek olan dosyalarla ilgili hazırlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Personel Başkanı Tümgeneral Ömer Şevki Gençtürk başkanlığında bir heyet yürütüyor. Tümgeneral Gençtürk de darbeciler tarafından derdest edilip Akıncı Hava Üssü'ne götürülen komutanlar arasında yer almıştı.

'DARBECİLER' HAZIRLAMIŞTI

Darbe girişimi öncesi Şura'da durumları görüşülecek dosyaları, darbecilikten tutuklanan Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu ile Genelkurmay Personel Plan Yönetim Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç hazırlamıştı. Yeni heyetin ise bunlardan, çoğunun darbe girişimine katıldığı anlaşılan çok sayıda askerin dosyasını ayıkladığı öğrenildi. Özellikle tuğgeneral ve kurmay albay rütbesindeki personel için her türlü istihbarat çalışması yapılıyor.

TSK SİL BAŞTAN

Toplam 358 general ve amiral olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) 124 general ve amiralin darbeci şüphesiyle gözaltına alınmaları veya tutuklanmaları nedeniyle bu yılki Şura'da, ordu yapılanmasında oluşan büyük bir boşluk doldurulacak. Bir kaynak, "TSK, yeniden yapılanacak" dedi.

ÜST DÜZEY GÖREV

Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a gelip korunmasında önemli rol oynayan 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın daha üst düzey bir göreve getirilebileceği ileri sürülüyor.

Kulislerde Genelkurmay Başkanı dahil tüm kuvvet komutanlarının değişeceği iddiaları da seslendiriliyor.

GALİP MENDİ EMEKLİ EDİLECEK

Rahatsızlığı nedeniyle GATA'da tedavi altında olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi bu yıl emekliye sevk edilecek. Yerine Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in geleceği öne sürülüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak da Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele'nin adı geçiyor.

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom