Başbakanlık koltuğu boşalınca...

CHP lideri Şanlıurfa da halkın sorunlarını dinledi, çözüm sürecine ilişkin olarak seçim barajının yüzde 3-5 e indirilmesi gerektiği mesajını verdi.

Başbakanlık koltuğu boşalınca... Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili aday adayı olmak  üzere görevinden istifa etmesini “Tabii Başbakanlık koltuğu boş olunca böyle bir arayışa girildi. Öyle anlaşılıyor” diye değerlendirdi.


Kılıçdaroğlu dün geldiği Şanlıurfa’da esnafın sonrunlarını dinleyerek bir dizi temasta bulundu. Kentin simgesi Balıklıgöl’ü dolaşan Kılıçdaroğlu, balıklara yem atarken “Dilek tuttunuz mu?” sorusuna “Tabii ki tuttum. Halkçı bir iktidar” yanıtını verdi.
Baraj inmeli
Kılıçdaroğlu, çözüm sürecinin hangi aşamada olduğu ile ilgili bir soruya “Hangi aşamada olduğunu bilen varsa bize de haber versin. Bizim bir sorunumuz yok” diye yanıt verdi. Bu ülkede kesinlikle kan dökülmesini istemediklerini dile getiren  Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözülmesini istediklerine işaret ederek şöyle konuştu:
“Sorunun çözüm yolunun demokrasi ve sandıktan geçtiğini biliyoruz. Kürt sorununun çözülmesinin birinci ve en önemli ayağı, yüzde 10 seçim barajının indirilmesidir. Yüzde 10 seçim barajını getirenler askerlerdir. Yani Kenan Evren  ve arkadaşlarıdır. Darbe yasasıdır. Bu yasanın demokrasi çerçevesinde değiştirilmesi ve makul düzeye indirilmesi gerekir. CHP olarak yüzde 3-5 seviyelerine indirilmesi konusunda kanun tekliflerimiz vardır. Gerçekleştirilirse çok memnun oluruz.”
Sivil toplum kuruuluşu temsilcileri ile de biraraya gelen Kılıçdaroğlu, Amele Pazarı’na da geçerek işçilerle sohbet etti. İşçiler birlikte çay içtikleri Kılıçdaroğlu’na, iç savaştan kaçan Suriyeliler nedeniyle iş bulamamaktan dert yandı.  Kılıçdaroğlu, kentteki temasları kapsamında Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ni de ziyaret etti. Hasta çocuklara “geçmiş olsun” dileğinde bulunan Kılıçdaroğlu, refakatçı ailelerin sorunlarını dinledi.
Kılıçdaroğlu’nun konvoyunda kaza da meydana geldi. Hastane Caddesi’nde aralarında bir ambulansın da bulunduğu 3 aracın karıştığı kazada yaralanan olmadı.
Tekin: Genel Başkan arıyorlar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Şanlıurfa’da eşlik eden CHP?Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Fidan’ın istifasıyla ilgili, “AKP’nin kendi iç meseleleri, kimi vekil yapıp yapmayacağı onların sorunu. Büyük olasılıkla Fidan’ın milletvekilliğinin ötesinde herhalde Davutoğlu’nu yetersiz buldukları için AKP genel başkanını arıyorlar gibi geliyor. Bana görünen tablo odur. Arınç’ın dediği gibi Hakan Fidan’ın bir vekillik talebi olmaz, büyük olasılıkla AKP genel başkanlığı talebi olabilir. Bunu diyen Arınç’tır, biz de onu bekliyoruz” diye konuştu.
 

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom