7 Şubat anlamlı ama güzel bir tevafuk

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İç Güvenlik Paketi’ne karşı çıkan muhalefete Pensilvanya’nın da eklendiğini söyledi. Davutoğlu Fidan’ın istifası için ise ‘Devletimize ciddi hizmetlerde bulundu. İstifasını sundu. Biz de işleme koyduk’ dedi.

7 Şubat anlamlı ama güzel bir tevafuk Siyaset

Ak Parti Genel başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili adaylığıyla ilgili, “İstifasını sundu, biz de işleme koyduk. 7 Şubat olması tevafuktur (denk gelme), tabii anlamlı bir tevafuk olarak değerlendirilebilir” dedi.

Ak Parti Sakarya İl Başkanlığı 5. Olağan Genel Kurulu, dün Sakarya spor Salonu’nda yapıldı. Genel kurula katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, İç Güvenlik Paketi’ne “Üçüzler” olarak adlandırdığı MHP, CHP, HDP’nin karşı çıktığını belirterek, “Ama şimdi diyorum ki dördüzler. BunaPensilvanya da katıldı” dedi. Kılıçdaroğlu’nun “O gençlerle yürüyeceğim” demesini de eleştiren Davutoğlu, “Şimdi ben vatanperver, yurtsever, barışçıl Cumhuriyet Halk Partisi seçmenine sesleniyorum: Kim nerede yürümek isterse istesin, kanunlar dahilinde her yer serbesttir. Kılıçdaroğlu, TBMM’de CHP grup toplantısında, halkı isyana teşvik ederken, ‘direnin’ derken ve seçimler öncesi huzur içerisinde seçime gidecek bir milleti sokağa dökülmeye davet ederken, aynı saatlerde Pensilvanya’daki zatın New York Times’taki makalesi yayımlanıyor. O da aynı şeyi söylüyor. 28 Şubat’ta, 12 Eylül’de susmuş olan bu zat, Ak Parti döneminde özgürlükleri kullanarak sızdığı yerlerden hareketle şimdi o makalesinde diyor ki ‘Türkiye’de herkes zulüm altında’. Allah aşkına vicdanı olanlara sesleniyorum. 28 Şubat zulüm dönemi değil miydi?” diye konuştu.  

‘Lobilere oynuyor’
Mor Gabriel Manastırı’na ilişkin sürecin yeni tamamlandığını vurgulayan Davutoğlu, “Gayrimüslim vatandaşlarımızla, dini liderlerle iki hafta önce görüştüm, hepsi hükümetimize teşekkür etti. Peki bu zat ne yapmak istiyor? Amerikan Kongresi’ndeki lobilere oynuyor. Rum lobisini, Yahudilobisini, Ermeni lobisini aleyhimize kışkırtmaya çalışıyor. Ve oradan diyor ki ‘Hepiniz baskı altındasınız, direnin’. Yani Kılıçdaroğlu Meclis’te ne söylüyorsa bu paralel yapının başı da New York Times’ta onu söylüyor, onu yazıyor. Şimdi ulusalcı CHP seçmeninin sorma zamanı değil mi?” diye konuştu.
Davutoğlu, HDP’ye de seslenerek, “Peki sen niye geçmişte JİTEM sebebiyle birçok suçlamalarda bulundun? Jandarma’yı İçişleri’ne bağlayıp şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kendi asli misyonu içerisinde sivil asker uzlaşmasıyla demokratik bir çizgide, ortak bir tavra yönelten bu yasaya karşı çıkıyorsun? Neden karşı çıkıyorlar biliyor musunuz? Çünkü hepsi biliyor ki normal yolla iktidar olmaları mümkün değil. Sandık yoluyla iktidar olamayacakları için bu tür yollara, yöntemlere başvuruyorlar” şeklinde konuştu.   

‘Dirayetiyle kumpasları bozdu’
Genel Kurul sonrası Sakarya Valiliği’ni ziyaret eden Davutoğlu, çıkışta     basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. “MİT Müsteşarı Hakan Fidan”la     ilgili soru üzerine Davutoğlu şöyle konuştu:
“Hakan Bey devletimize çok ciddi hizmetlerde bulunmuş, önemli bir bürokratımızdır. Fedakarane bir şekilde çalışmalarda bulunmuştur. Çözüm süreci ve birçok, Suriye gibi kritik konularda gerçekten önemli görevler üstlenmiş ve bunu hakkıyla yerine getirmiş bir arkadaşımızdır. Dün kendisi istifasını, dilekçesini sundu, 10 Şubat’tan geçerli olmak üzere. Biz de bunu işleme koyduk. 7 Şubat olması tevafuktur, tabii anlamlı bir tevafuk olarak değerlendirilebilir. Millete ve devlete hizmet etmiş olanlar, ister siyasi olsun, ister bürokrat, bir şekilde tarihe onurla adları geçer. 7 Şubat’ta Hakan Bey’e dönük olarak, özellikle de o zaman çözüm sürecini bloke etmek, engellemek üzere yapılan operasyon diyeyim, aslında Hakan Bey’e değil,  bugün de yıl dönümü olması itibarıyla, hükümetimize, doğrudan Hakan Bey’in bağlı olduğu Sayın Cumhurbaşkanımıza, o dönem Başbakanımıza yapılan bir operasyondu. Orada gerek Hakan Bey’in başta Cumhurbaşkanımızın dirayetli tutumu bütün kumpasları bozdu.”

Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom